bademcikameliyati.com https://www.bademcikameliyati.com Bademcik Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bademcikameliyati.com Fri, 12 Jul 2013 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Bademcik Ameliyatı Riskleri https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-riskleri.html Wed, 07 Nov 2018 07:04:34 +0000 Bademcik ameliyatı riskleri: Bademcik aldırmanın zararları aralarında en ciddi olanı immun sistemini zayıflatıyor olmasıdır. Bademcikler lenf bezlerinden meydana gelmektedir ve dışarıdan gelebilecek virüslere karşın korum Bademcik ameliyatı riskleri: Bademcik aldırmanın zararları aralarında en ciddi olanı immun sistemini zayıflatıyor olmasıdır. Bademcikler lenf bezlerinden meydana gelmektedir ve dışarıdan gelebilecek virüslere karşın koruma sağlamaktadır. Alınması şeklinde bakteri ve virüsler vücuda rahatlıkla yerleşip tahribata uğratabilir. Ciddi antikorlar üreten bademcikler dışarıdan vücuda girmekte meydana iştirak eden bakterileri anında kapar ve alanda meblağ. Bu vaziyette da kişilerde bademcik şişmesi sorunu görülmektedir. Fakat bademciklerin alınması şeklinde virüslerin her hangi antikorla uğraş etmesine gerek kalmaz ve doğrudan vücuda yerleşebilirler. Fakat devamlı iltihaplanan ve bölge de inflamasyon oluşumuna sebep meydana iştirak eden bademcik sorununuz varsa alınması sizin amaçlı ek olarak uyumlu olacaktır. 

Bademcik ameliyatı riskleri varmıdır 

Bademcik ameliyatlarında anestezi kullanımı çok hassas uygulanır.Bademcik ve geniz eti operasyonları oranla rizikosu az müdahalelerdir ama her cerrahi müdahalenin belli rizikoları bulunur. Bilhassa genç yaşlar grubunda bu operasyonlar ek olarak sık sık uygulandığı amaçlı hem cerrahi, hem anestezi epeyce titiz yapılmalıdır. Bademcik ameliyatı riskleri fazlalaşmasın diye bununla birlikte anestezi amaçlı bu konuyla alakalı deneyimli ve özel ekipmanlara sahip olan birimler seçilmelidir. Anestezi biliminde nihai yıllarda gelişen yepyeni teknikler ve ilaçlar anestezi komplikasyonlarını epeyce azaltmıştır. Operasyon sonrasında ağrı bilhassa yetişkin hastalar amaçlı sorun yaratabilir ama genç hasta olanlarda ağrı çoğu vakit kolay ağrı kesicilerle yok olur. Operasyon sonrasında gelişen kanamalarda önem arz eder. İlk zaman çoğunlukla sık sık olmamak şartıyla ağız yolu ile kan gelmesi normaldir, ama ilerleyen günlerde kanama sürerse veya şiddetlenirse derhal operasyonu yapan hekimle temasa geçmek gereklidir, çok kimi zaman kanama denetimi amaçlı yepyeni operasyon gereklidir. Operasyon sonrasında beslenme şekli komplikasyonları azaltmada epeyce mühimdir. Kesici ve katı besinler hiçbir vakit alınmamalıdır, çoğunlukla sıvı/akışkan ve yarısı sıvı/akışkan ağırlıklı beslenmek gereklidir.  
 
Bademcik Ameliyatı RiskleriBademcik Aldırma da Kullanılan Yollar Nelerdir 

İlk olarak şunu bahsetmek gerekirse şayet bademcik aldırma işlemi tek operasyondan ibarettir ve ameliyatta seçim edilen yollar şu biçimde olmaktadır. 
 • Bademcikler yer aldığı yerden özel tek bistüri sayesinde veya makas ile alınır. Mümkün kanama vaziyetini engellemek amaçlı bademcikleri aldıktan anında sonra bölge erime özelliği olan dikişler yapılıp bölge kapatılır. 
 • Ultrasın, lazer veya dondurma yolu seçim edilebilir. 
 • 100 derece civarı ısınabilen mekanizma ile bademcikler alınabilmektedir. Bu yöntem bilhassa kanaması durmayan bireyler amaçlı epeyce uygundur. 
 • Bölgeye 60 derecelik sıcaklık verilerek bademcikler bu biçimde alınabilir. 
Bademcik Aldırma Sonrasında  
 • Aldırma işleminin sonrasında bilhassa çok fazla soğuk ve sıcak içecek ve gıdalardan kaçınmak gereklidir. 
 • Çikolata ve çikolata benzeri şekerli gıdalardan kaçınılmalıdır. 
 • İçecek tüketirken şüphesiz pipet kullanmaktan uzak durulmalıdır. 
 • Ameliyatın ardından  çok yüksek ses ile konuşmamak gereklidir. 
 • Ateş takibi yapılmalıdır ve 38 üzerlerine çıkan ateşiniz varsa en yakın doktora görünmeniz gereklidir. 
 • Yemek yerken azar, azar yemeğe dikkat edilmelidir. 
 • Ameliyatın sonrasında bireyin ev içinde 3 gün civarı dinlenmesi gereklidir. 
 • Acılı ve içeriği fazla baharatlı olan besinlerden uzak durmak gereklidir. 
 • Özellikle narin meydana iştirak eden gıdalar seçim edilmelidir. 
Bademcik ameliyatı riskleri çok yüksek olmamakta. Her ne civarı cerrahi işlem de o]]> Bademcik Kızarıklığı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-kizarikligi.html Wed, 07 Nov 2018 22:16:21 +0000 Bademcik kızarıklığı, tıpta kullanılan adı ile farenjit (kronikleşmiş boğaz kızarıklığı) de denilmektedir. Bademcik kızarıklığının bir çok nedeni vardır. Boğaz enfeksiyonlarına bağlı kızarıklıklar, d Bademcik kızarıklığı, tıpta kullanılan adı ile farenjit (kronikleşmiş boğaz kızarıklığı) de denilmektedir. Bademcik kızarıklığının bir çok nedeni vardır. Boğaz enfeksiyonlarına bağlı kızarıklıklar, diş ve diş eti hastalıklarına bağlı kızarıklıklar, aşırı alkol ve sigara kullanımına bağlı kızarıklıklar, kronik sinüzitlerde oluşan geniz akıntıları, aşırı sıcak yada soğuk gıda tüketilmesi, kalabalık ortamlarda klima kullanımı, kuru ve kirli hava, alerji gibi nedenler bademcik kızarıklığına sebep olmaktadır. Bademcik kızarıklığı, boğazda aniden başlayan yanma hissi, kuruluk, yutkunmakta zorluk ve ağrı, ateş, öksürük, ses kısıklığı, boğazda kabarcıklar, iltihaplı dokular, ağız kokusu şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir. Bademcik kızarıklığı, evde uygulanabilen doğal yöntemlerle kendiliğinden geçebildiği gibi ağır vakalarda antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

Bademcik kızarıklığı (farenjit) belirtileri :
 • Boğazda hissedilen yanma, kuruluk, kaşıntı ve ağrı 
 • Öksürük 
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Ateş ve ses kısıklığı
 • Burun akıntısı

Bademcik kızarıklığı (farenjit) tedavisi: 

Tedaviye başlamadan önce mutlaka doğru teşhis konulmalı, ardından tedaviye başlanmalıdır. Teşhisin konulabilmesi için detaylı bir K.B.B
(kulak, burun, boğaz) muayenesi ve çeşitli tetkikler gerekmektedir. Sonuca göre antibiyotik kullanımı, antihistaminikler ve dekonjestanlar, boğaz spreyleri, burun spreyleri kullanılmalıdır. 

Bademcik KızarıklığıEğer bademcik kızarıklığı çok ağır seyretmiyorsa bu ilaçlar yerine, doğal yöntemler de kullanılabilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir.  
 • Boğazı yumuşatmak ve ağrıyı hafifletmek için zeytinyağı kullanılabilir.
 • Karadut şerbeti boğaz ve ağız yaralarında etkili bir tedavi yöntemi olabilir.
 • Bal ve zencefil karışımı boğaz ağrısı ve bademcik kızarıklıkları için mükemmel bir tedavi yöntemidir.
 • Ihlamur çayı ile gargara yapılır veya içilebilir.
 • Bol sıvı tüketmek faydalıdır.
 • Zeytinyağı ve pekmez karışımı kullanılabilir.
 • Ada çayı içilebilir yada gargara olarak kullanılabilir.
 • Elma sirkesi ve bal karışımı faydalı bir tedavi yöntemi olabilir.
 • Ekinezya çayı içilebilir veya gargarası yapılabilir.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Sigara https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-sigara.html Thu, 08 Nov 2018 06:06:05 +0000 Bademcik ameliyatı  sonrası sigara, günümüzde yaygın olarak bilinen bademcik şikayeti bir çok kişide gündemde olarak sorun haline gelmiştir. Bu nedenle bir çok kişinin tedavi olarak edilen, bademcikler bazı hastalarda çözüm o Bademcik ameliyatı  sonrası sigara, günümüzde yaygın olarak bilinen bademcik şikayeti bir çok kişide gündemde olarak sorun haline gelmiştir. Bu nedenle bir çok kişinin tedavi olarak edilen, bademcikler bazı hastalarda çözüm olmuyor. Kulak burun boğaz doktoru hastayı takibe alarak öncelikle hastanın tedavi olması taraftarıdır. Bademcikleri çok sık iltihaplanan hastanın her defasında antibiyotik kullanması vücuduna belirli kullanmadan sonra ilaç etki göstermeyecektir. Antibiyotik tedavileri belli süre kullanıldıktan sonra uzun süren tedavilerde ise etki göstermemektedir. Bu sebepten dolayı bir çok tedavinin ardından iyileşme göstermeyebilir. Bademcik ameliyatı kararı alan kişilerin öncelikle ilaç tedavisi yetersiz olması nedeni ile ameliyat kararı veren kulak burun boğaz, doktoru hastayı yönlendirerek yapması gereken detayları anlatarak yönlendirir. Bademcik ameliyatı sonrası sigara içilmemesi gerektiğini doktorunuz size anlatarak ve nasıl zarar vereceğini size anlatacaktır. En azından ameliyatın sonrası hasta iyileşene kadar tedavinin olumlu olması açısından bu çok önemlidir.

Bademcik hastası olan kişilerin kesinlikle sigara kullanmamaları gerekir. Bunun öncesi ve sonrası hasta için olmamalıdır, sigara içen kişilerin hayati tehlike taşıdıkları ve hasta oldukları zamanlarda ise kullandıkları ilaç tedavileri hep olumsuz olur. Çünkü ilaç tedavisi hangi hastalık üzerinde olursa olsun sigaradaki nikotin ilaç etkisini öldürmesi nedeni ile görülen tedavi boşa olacaktır. Bademcik ameliyatı sonrası sigara tabii ki böyle bir olasılık yoktur. Sigara içmenin hiç bir faydası olmadığı gibi bir çok zararı vardır. Bunu içenler bildikleri halde pasif içici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir çok kişinin sigara tiryakisi olduğu bilinmektedir. Fakat hastalık durumunda sigaranın vereceği zarar ikiye katlanmaktadır. Bademcik hastası olanlar buna özen göstermeli ve sağlıklı bir yaşam için sigara içmemelidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası SigaraBademcik ameliyatı sonrası sigara içilmesi hastayı nasıl etkiler: 

Bademcik hastası ameliyatı sonrası hastanın en az 3 gün gözetim altında kalması gerekir. İlk üç gün hastanın katı ve sert yiyecekler yememesi gerektiği belirtilir. Boğazı çizecek katı ve sert gıdaların hastaya yasak olduğu söylenerek hastanın beslenmesi ise sulu, ve sıvı gıdalar olarak verilir. Hatanın ameliyat sonrası en az 5 saat hiç bir şey verilmemesi gerekir. 5 saatin ardından hastanın beslenmesi yoğurt, süt ve meyve sulu gıdalar ile beslenmelidir. Bademcik ameliyatı sonrası sigara tabii ki hiç içilmemelidir. Her ne kadar hasta sigara tiryakisi olsa bile bu durumda sigarayı bırakmalıdır. Aksi taktirde ciddi zararlar görerek hastanın bademciği alınmasının içtiği sigaranın dumanı boğaz içine yapışarak hastayı geriletir. Ayrıca hasta yutkunurken ağrısı ikiye katlanır. Ağrı kesici kullanması fayda etmez bu nedenle sigara içilmemelidir.

Bilinçli olan hasta adayları bademcik ameliyatı sonrası sigara içilmeyeceğini bilmeli ve bunu uygulamalıdır. Fakat hastanın tiryakisi ciddi bir boyutta ise bademcik ameliyatı sonrası sigara içilmesi en az 1 yıl geçmelidir.  Bu zamana kadar hastanın zaten sigarayı bırakmıştır.
]]>
Bademcik Ağız Kokusu https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-agiz-kokusu.html Thu, 08 Nov 2018 23:12:25 +0000 Bademcik Ağız Kokusu, Ağız kokusu bir çok hastalığın habercisi olabilir. En yaygın ağız kokusunun sebebi bademciklerde oluşan Bademcik taşları olarak bilinen hastalıktır. Bademcik ağız kokusu, bademcik taşları bademci Bademcik Ağız Kokusu, Ağız kokusu bir çok hastalığın habercisi olabilir. En yaygın ağız kokusunun sebebi bademciklerde oluşan Bademcik taşları olarak bilinen hastalıktır. Bademcik ağız kokusu, bademcik taşları bademciğin üzerinde oluşan iltihaplanma sonucunda iltihabın bir süre sonra sertleşerek bademcik üzerinde kalıcı hale gelmesidir. Bademcik taşları ağız içerisindeki bakterileri kendisine toplayarak ağız içerisine çok kötü kokuya sebep olurlar. Bu koku diş fırçalamak ile asla geçmez. Bademcik ağız kokusunda, bademcik taşlarını önlemenin yolu bademcik taşlarını en iyi ağız ve diş bakımını yaparak ağız hijyenine önem vererek sağlayabiliriz. Bu şekilde ağız içerisinde bakterilerin üremesi engellenmeye çalışılır. Bademcik ağız kokusunda özellikle boğazınızda bademcik derinizde iltihaplanma olduğunda çok dikkatli olmalıyız. Bademcik ağız kokusunda günde en az bir kere gargara yapmamız lazım. Bademcik taşlarının tedavisi maalesef ki bademci taşlarının  tedavisi yoktur. Kürdan veya benzeri bir şeylerle çıkarmaya çalışmak faydasızdır. Bu işlem hem sağlık problemlerine neden olur. Hem de insanda kusma isteği uyandırmaktadır. Bademcik taşlarını bu şekilde çıkardığınızı düşünseniz bile çukurlarına kısa bir kısa bir süre sonra yenileri dolmaya başlayacaktır. En iyi yöntem bademciklerin aldırılmasıdır.

Ağız kokusunun sınıflandırılması
 • Genelde hemen hemen herkeste bulunan sabah kalktığınızda duyulan ağız kokusudur. Tip1 ve tip2 ağız kaynaklı olan kokulardır, 
 • Tip 3 mideden kaynaklı ağız kokularıdır,
 • Tip 4 akciğerden gelen kokular olarak sınıflandırılmaktadır,
 • Tip 5 ise psikolojik olarak bireyin duyduğu ama aslında olmayan kokudur
Bunların yanı sıra diş eti enfeksiyonu, diş çürüğü, damağa yarı gömülü olarak bulunan dişler, özellikle yirmi yaş dişlerine  tedavi gerçekleştirilebilir. Özellikle diş fırçalamak çok önemlidir. İltihapların ve çürüklerin temizlenmesi, tedavilerinin yapılması, ağız bakımına ağız hijyenine önem verilmesi çok önemlidir.

Ağız kokuları bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bunların başında şeker hastalığı gelmektedir. Ayrıca solunum yollarında kronik enfeksiyonlar ve bademcik taşları gibi faktörler nefesin kokmasına neden olabilirler. Bademcik taşlarını içerisinde kalsiyum bol miktarda bulunması bulunmakla birlikte fosfor, magnezyum, amonyak ve karbonat gibi diğer minareleri de içermektedir.

Bademcik Ağız KokusuAğız kokusu yapan hastalıklar; Şeker hastalığı Aseton kokusu,böbrek yetmezliği balık kokusu, karaciğer yetmezliği kötü bir balık kokusu gibidir. Diyet, hızlı kilo kaybı, ağız kuruması, açlık, oruçlu olmak yada sıvı eksikliği nedeniyle ağız kokusuna sebep olabilir. Bademcikte oluşan iltihaplar magma denilen katı kıvamlı Bademcik döküntülerine yol açarak kişilerin ağızlarına koku oluşması neden olurlar. Tedavisinde bademciklerin alınarak ya da coblator denilen radyofrekans aletiyle buharlaştırarak tedavi yapılır. 

Bademcik ağız kokusu için öneriler
 • Ağız hijyeni ve bakımını ihmal edilmemesi. Günde en az iki defa dişlerin fırçalanmasıdır. 
 • Çinko içerikli ağız gargaraları ve Sakızlar ağız kokusunu azaltır. 
 • Ana yemeklerinizi kesinlikle atlamayın meyve ve meyve suları ya da kuru meyve ile ara öğünler yaratın. 
 • Ağız kokusuna azaltacağı için masanızda veya etrafınızda sürekli su bulundurun. 
 • Ağızdan nefes almak ağızı kurutacağı için ağız kokularını artırabilir. 
 • Pırasa, soğan, sarımsak, peynir, alkol, yumurta gibi yiyeceklerde ağız kokusunu artırmaktadır. 
 • Ayrıca ceviz, fıstık, yeşil çay ağız kokusuna azaltır.
]]>
Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-sismesi.html Fri, 09 Nov 2018 09:06:48 +0000 Bademcik Şişmesi, Bademcikler, boğazımızın her iki tarafında da bulunan, antikor üreten ve bununla birlikte vücudumuzun savunma sisteminin parçalarından biri olan dokulardır. Bademciklerin en önemli görevi ise solunum yoluyla bo Bademcik Şişmesi, Bademcikler, boğazımızın her iki tarafında da bulunan, antikor üreten ve bununla birlikte vücudumuzun savunma sisteminin parçalarından biri olan dokulardır. Bademciklerin en önemli görevi ise solunum yoluyla boğaza gelen mikropları filtrelemektedir. Bazı durumlarda ise engellediği, filtrelediği mikroplara maruz kaldığında ise bademcik iltihap kapar. Bademciklerin iltihaplanmasından dolayı meydana gelen hastalık da bademcik şişmesi olarak adlandırılır. 

Bademciklerde Şişliklerin Oluşması

Bademcik şişmesi, bademciklerde iltihaplanmayı oluşturan tonsilit adlı mikroplardan dolayı oluşan bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda görülen bu hastalık her yaş grubunda -yaş ilerledikçe nadiren görülür- görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle bademcik şişmesi hastalığının ilk belirtisi bademciklerin üzerinde oluşan kızarıklıklardır. Bademciklerin boğazımızın hem iki tarafında hem de boğazın üst kısmında bulunması sebebiyle fiziki muayene ile hastalığın belirtisi rahatlıkla anlaşılabilir. İlk belirtisi kızarıklık olan bademcik şişmesi hastalığının ilerleyen evrelerinde, bademcikler üzerinde sarımsı beyaz veya yeşile yakın renklerde lekeler, kızarıklıklar görülmeye başlanır. Bazı bademcik şişmesi hastalıklarında da bademcikler üzeri noktalar halinde gözenekli bir yapıya benzetilebilir. Bademciklerin üzerinde oluşan lekelerin renkleri veya bademciğin görünüm farklılıkları bademcik şişmesi hastalığının iltihaplanma seviyesini belli eder.

Bademcik Şişmesine Neden Olan İltihaplanmanın Belirtileri

Çoğu hastalıkta da olduğu gibi bademcikler şişmesine yol açan iltihaplanma da çeşitli belirtiler ile varlığından haberdar olmamızı sağlar. Bademciğin iltihaplanması sıradan bir olay gibi karşılanıp üstüne gidilmediği, tedavi edilmediği taktirde ise bademcik şişmesi hastalığı baş gösterir.  Bu iltihabın belirtileri olarak şunları sayabiliriz;
 • Boğazda oluşan ağrı
 • Ateş
 • Ağızda kötü koku oluşması
 • Yutkunmakta zorluk
 • Yutulan şeyin boğazda takılıp kaldığını sanmak
 • Halsiz ve yorgun hissetmek
 • Boynun her iki tarafında da bulunan bezlerde oluşan şişlikler
Bademcik Şişmesine İyi Gelen Yöntemler

Tuzlu Suyla Gargara: Günde 2 veya 3 kez yapılacak tuzlu suyla gargara sayesinde boğazınızda oluşan bademcik şişliğini indirebilir ve iltihaplanmanın daha çabuk iyileşmesine destek olursunuz. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz atılarak karıştırılır ve gargara yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise tuz miktarı fazla olursa boğazı daha çok tahriş ederek bademcik şişmesini daha da büyütebilir.

Limonlu Sıcak Su: İçinde yüksek orandaki C vitamini bulunduran limon sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı olan direnci artar ve iltihabı azaltıcı etkisi sayesinde bademcikteki şişmeyi en aza indirebilir ve iyileştirebilir. 1 bardak kaynamış suyu 5 veya 10 dakika ılıması için bekledikten sonra içine 1 adet limonu sıkın. Bu limonlu su karışımını zamana yaya yaya içmelisiniz. Ayrıca bademciklerin ve boğazın yumuşaması için de bu ılık limonlu suyunuza bal da karıştırabilirsiniz.

Beslenme: Bademcik şişmesinden dolayı yutkunma zorlaştığı için kolay çiğnenebilen veya besleyici sıvı gıdalarla beslenin. Sebze veya tavuk çorbası gibi çorbalar besleyici olmakla kalmaz vücudunuz iltihaba karşı mücadelesinde ona destek olur.

Vitamin ve Mineraller: Vücut iltihap ile mücadele ettiği için içlerinde bolca vitamin ve mineral bulunduran sebze ve meyveler yenilmelidir.

Bademcik ŞişmesiBoğazda Oluşan Kuruluk ve Tahriş: Bademcik şişmesi olduğu için boğazda kuruma veya tahriş olması normaldir. Bunlara karşı oturduğunuz veya yattığınız yerin nemli olmasına özen gösterin]]> Bademcik Yanması https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-yanmasi.html Fri, 09 Nov 2018 18:57:19 +0000 Bademcik Yanması; genelde bir hasatlığın belirtisi olarak oluşabilir. Bundan dolayı yapılması gereken ilk şey bademcik ağrısı ile bademcik yanması arttığında doktora gitmek gerekir. Bademcik yanması eğer grip veya soğuk alg Bademcik Yanması; genelde bir hasatlığın belirtisi olarak oluşabilir. Bundan dolayı yapılması gereken ilk şey bademcik ağrısı ile bademcik yanması arttığında doktora gitmek gerekir. Bademcik yanması eğer grip veya soğuk algınlığı sebebi ile oluşmuş ise; 
 • Gün içinde en az üç, dört kez tuzlu su ile gargara yaptığınızda bademcik yanması hafifler.
 • İlk önce vücuda sıvı alımını arttırmak gerekir.
 • Vitamin açısından zengin olan besinler ile beslenin.
 • Bulunduğunuz ortamın nemli olmasına özen gösterin.
 • İçtiğiniz içeceklerin aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmaması gerekir.
 • Sigara ile sigara dumanından, toz miktarı çok olan yerlerden kaçınmanız gerekir.
Bademcik Yanması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Doktorun yazmış olduğu antibiyotik ilaçların dışında bademcik yanmasına neden olan rahatsızlıkların tedavi yönteminde bitkisel tedavi yöntemleri de oldukça fayda sağlamaktadır. Alınan ilaçlara ek olarak yaptığınız bitkisel karışımlar ile problemin daha çabuk ve daha etkili giderilmesini sağlarsınız.

Okaliptüs Çayı: Soğuk algınlığında kullanılmakta olan en popüler bitki türüdür. Okaliptüs bitkisi bademciği yatıştırır ve yanma hissini giderir. Okaliptüs bitkisi çay şeklinde yapılarak tüketilebildiği gibi kaynamış suyun buharını solumakta bademcik yanmasına iyi gelmektedir.

Papatya Çayı: Papatyadan yapılan çayın uyku düzenleyici ve stres giderici etkisi vardır. Ayrıca papatya çayı iltihap oluşumuna engeller. Papatyanın bu özelliği sayesinde bademcik yanmasında da oldukça faydalıdır.

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü çayı bademcik yanması ile yanması için uzun yıllardır kullanılan bitkisel tedavi yöntemidir. A

Bademcik YanmasıBademcik Yanmasını Önlemek İçin Diğer Çözümler Nelerdir
 • Limon, ıhlamur, dut ile yaban mersini boğaz yanmasına iyi gelen bitkilerdir.
 • Bademcik yanmasını hafifletmek için bal ile tatlandırılan çay içmek de oldukça faydalı ve etkili bir çözümdür.
 • Böğürtlen yaprağını bir su bardağı kadar su içinde kaynatın ve elde ettiğiniz suyu ağız gargarası olarak kullanın. Bademcik yanmasına iyi gelecektir.
 • Hatim çiçeğinin bitki kökü, çiçek kısımları ve yaprak kısımları ile çay yapılarak şeker yerine bal ile tatlandırılarak içilirse bademcik yanmasını hafifletir.
 • Kuru incir küçük parçalar şeklinde doğranır. Süt ile pişirilerek yenilir ise bademcik yanmasına oldukça iyi gelir.
 • Ada çayının içerisine bir miktar bal atılarak gargara şeklinde kullanmak bademcik yanmasına iyi gelecektir.
 • Menekşe ile gül yaprakları suda kaynatılarak çay yapılır. yapmış olduğunuz çaydan günde iki fincan kadar içerseniz bademcik yanması oldukça hafifler.
 • Ayva su içinde bekletilerek elde edilen şurup ile gargara hazırlanır. Bu yöntemde yine bademcik yanması için etkili bir çözümdür.

Bademcik Yanmasının Sebepleri Nelerdir

Yemek Borusu İltihabı (Özofajit): Yemek borusunda oluşan iltihaplanma bademciklerde yanma hissine sebep olur. Bu hastalık aynı zamanda da çok fazla geğirmeye, rahatsızlık hissine ve göğüste ağrıya yol açmaktadır. Hastalığın; kemoterapi tedavisi görme, iltihap sökücü ilaç kullanımı, enfeksiyon oluşumu ve ameliyat olma gibi çeşitli birçok sebepleri olabilir. Böyle bir durum aynı zamanda reflünün bir komplikasyonu olarak da farklılık gösterir.

Reflü: Bademcik yanmasının en yaygın olan nedenlerinden birisi de reflüdür. Midede bulunan asidin yemek borusuna kaçması durumuna reflü denir. Bu kaçan asitler bademciklerde yanmaya yol açar. Rahatsızlığın diğer belirtileri ise; göğüs ağrısı, ağızda hissedilen ekşi ve nahoş bir tat ve midede hassaslık oluşmasıdır.

Boğaz Kuruluğu: Tah]]> Bademcik Ameliyatı Anestezi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-anestezi.html Sat, 10 Nov 2018 10:28:24 +0000 Bademcik ameliyatı anestezi; Bademcik  ameliyatı çok sık duyduğumuz ve sıkça rastladığımız bir operasyondur. Dünyaya gözlerini açar açmaz bebeklerin yüzde 1-3 ü arasında rastladığımız bir rahatsızlıktır. Bu rahatsız Bademcik ameliyatı anestezi; Bademcik  ameliyatı çok sık duyduğumuz ve sıkça rastladığımız bir operasyondur. Dünyaya gözlerini açar açmaz bebeklerin yüzde 1-3 ü arasında rastladığımız bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık erkek çocukların % 80-90 ında daha fazla görülür. Kız çocuklarında bu durum çok nadir olur. Bademcik gırtlağın her iki tarafında bulunan küçük dokulardır.  Boğaz hastalıklarında ameliyat gerektiren durumlarda yapılan anestezi yöntemi ameliyata göre farklılık gösterir.sadece lokal anestezi gerektiren küçük ameliyatlarda vardır.Yapılacak olan operasyon bademcik ise küçük iğneler ve spreylerle anestezi ilaçları sıkılarak uyuşturma gerçekleştirilir. Bu uygulamayla hasta ameliyat masasına alınır. Monitörde hastanın genel durumu izlenir. Kan basıncı ölçümü, kandaki oksijen durumu ve kalp atışları takip edilir. Ameliyat ortalama  40- 50 dakika sürmektedir. Hasta hiçbir acı hissetmez. Hastanın kolundan girişten itibaren damar yolu açık olmalıdır. Verilen anestezinin etkisiyle hasta konuşur ve verilen talimatlara uyar. Operasyon kısa süreli ve rahat geçer. Hasta çok kısa bir zamanda  evine döner. 

Bademcik Ameliyatı AnesteziBademcik ameliyatında anestezi öncesi dikkat edilmesi gerekenler unsurlar. 
 • Operasyon öncesinde en az 6 saat önce hiçbir  gıda almaması gerekmektedir.
 •  Ameliyattan 2 saat  öncesine kadar sıvı tüketimini bırakmasıdır. 
 • Ameliyat günü sigara içmek yasaktır.
 • Bir gün öncesinde alkol alınmamalıdır .
 • Sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa doktora bilgi veriniz. 
 • Ameliyat öncesi üzerinizde bulunan takılar  çıkarılmalıdır. 
 • Hasta aspirin kullanımı yapıyorsa en az 5 gün önceden bırakmış olması gerekir.
 • Tırnaklarınız temiz olmalıdır. Oje cila gibi maddeler olmaması gerekir.
Bademcik ameliyatı riskleri 
 • İlaçlara karşı reaksiyon gösterir. 
 • Solunum yolu problemleri yaşar.
 • Kanama
 • Enfeksiyon 
 • Küçük  dilin zarar görmesi
]]>
Bademcikte Beyaz Leke https://www.bademcikameliyati.com/bademcikte-beyaz-leke.html Sat, 10 Nov 2018 14:22:52 +0000 Bademcikte Beyaz Leke;  İki yanda badem şeklinde olan lenfoid dokusuna bademcik denir. Yetişkinlere göre çocuklarda daha büyük bir yapıya sahipolan bademcikler vücuda ağız yolu ile dıştan gelebilecek mikrop ve hastalıklara Bademcikte Beyaz Leke;  İki yanda badem şeklinde olan lenfoid dokusuna bademcik denir. Yetişkinlere göre çocuklarda daha büyük bir yapıya sahip
olan bademcikler vücuda ağız yolu ile dıştan gelebilecek mikrop ve hastalıklara karşı, oluşturdukları antikorlar ile savunma görevini üstlenmişlerdir.Ancak bazı durumlarda bakteri ve virüsler bu bölgeye yerleşebilmekte ve ciddi enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Oluşan enfeksiyonların sonucu olarak a bademcik de iltihaplanma olmaktadır. Bademcik iltihaplanması her yaşta görübileceği gibi çocukluk yaşlarında görülme sıklığı daha fazladır. Bademcik bölgesin e oluşan bademciklerin iltihaplı durumu dışında bu bölgede başka hastalıklar da oluşabilir.

Bademcikte Beyaz Leke; 

Bademcikde şekil bozuklukları var olan enfeksiyondan oluşmaktadır. Bademcikde meydana gelen kızarıklık, şişme, ağrı gibi belirtiler. Oluşan enfeksiyonun belirtileri arasındadır. Doktor muayenesinde bademcikte beyaz lekeler varsa akla ilk gelen enfeksiyondur. Bu beyaz lekelere bademcik taşları denmektedir .Bu taşlar bademcik bölgesinde apseden dolayı şekil bozukluklarına neden olur. Bademcik taşı nedenleri arasında bademcik iltihabı hastalıkları, diş ve diş etinde bulunan apseler, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin ağızda fazla birikimine neden olak  sayabiliriz.

 Bademcikte Beyaz LekeBademcikte beyaz leke; Var ise bunun yanında halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısıeve üşüme gibi belirtilerde varsa akla ilk gelen beta mikrobudur ve bademciklerde enfeksiyona yol açar .Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşuma baş vurmalıyız. Bademcik de bulunan beyaz lekeler hekim'in vereceği ilaçlar ile en önemlisi penisilin gurubu ilaçlar ile iyileşme gösterecektir. Tedavi edilmeyen bademcik enfeksiyonları genellikle çocuklarda kalp romatizması,
böbrek iltihabı gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.  Bu gibi durumlarda derhal bir doktora gitmek en akıllıca davranış olur. Eğer kendi kendine iyileşmesini beklersek çok kolay tedavi olabilecek olan sorun dahada tehlikeli hale gelir ve cerrahi müdahale etmek gerekebilir.
]]>
Kansız Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/kansiz-bademcik-ameliyati.html Sat, 10 Nov 2018 18:13:54 +0000 Kansız Bademcik Ameliyatı; Bademcikler özellikle bebek ve çocukluk döneminde insan sağlığı için vücudun savunulmasında önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Bu sebepledir ki çok aşırı derecede zorunlu kalınmadıkça ameliya Kansız Bademcik Ameliyatı; Bademcikler özellikle bebek ve çocukluk döneminde insan sağlığı için vücudun savunulmasında önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Bu sebepledir ki çok aşırı derecede zorunlu kalınmadıkça ameliyat ile bademciklerin alınması çok önemlidir. Artık günümüzde bademcik ameliyatları oldukça azalmıştır. Ama sürekli bademcik iltihaplanması yaşayan hastaların oluşması durumunda artık ameliyat kaçınılmaz oluyor. Bademcikler vücuttaki görevi gereği özellikle vücut içerisinde üst solunum yollarından vücuda giren mikropları tanıma ve vücudu savunmaya hazırlayan bademcikler insan için önemli bir organ olarak bilinmelidir. Aşırı derecede büyüyen ve kişiyi rahatsız eden kaçınılmaz durumlarda ise artık bademciklerin alınması gerekmektedir. Bu gibi durumda gelişen tıp alanında kansız ve ağrısız bademcik ameliyatı çok kolaylaşmıştır.

Kansız Bademcik Ameliyatı

Tıp alınında çok çeşitli araştırmalar sonucunda bütün insanların korkulu rüyası olarak bilinen bademcik ameliyatı araştırmalar sonucunda bulunan Thermal welding sistemi ile artık bademcik ameliyatları artık kansız yapılmaktadır. Kansız bademcik ameliyatlarında bulunan yeni sistem ile bademciklerin çevresinde bulunan dokuların çok kolay ayırması sırasında aynı anda yaranın oluştuğu yüzeyde ısı ve basınç ile kaynamasının gerçekleşmesi sonucunda bademcik bölgesinde hiç kanama görülmemesi veya çok az bir şekilde kanama olması görülmektedir. Ayrıca kansız bademcik ameliyatları yapılan Thermal welding yöntemi sayesinde kansız bademcik ameliyatının yanı sıra ameliyat sonrasında da ağrının ve acının hasta tarafından çok az hissedilmesi de bilinmektedir. 

Kansız Bademcik AmeliyatıKansız Bademcik Ameliyatı

Kansız bademcik ameliyatı elektrik akımı yerine artık ısı kullanılmaktadır. Bu sayede ısının akışı sadece kullanılan aparatın yarım milim kadar ancak olan uç kısmında olduğundan bademcik ameliyatı esnasında diğer dokulara bu ısının vermiş olduğu hasar diğer uygulanan yöntemlere oranla çok daha az olduğundan kansız bademcik ameliyatı gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı eski yöntem elektrik akımı ile yapılan bademcik ameliyatları sonrasında oluşan şiddetli ağrılar yeni yöntem olan kansız bademcik ameliyatında çok az ağrı oluşması hastanın çok daha rahat ameliyat sonrası iyileşme evresi yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca kansız bademcik ameliyatı kansız ve ağrısız olmasının yanı sıra cerrahi operasyonda tek alet kullanılması da uzun olan ameliyat süresini en aza indirdiği ve hastanın kansız bademcik ameliyatı sırasında çok daha az narkoz almasına da neden olduğu da bilinmektedir. Kansız bademcik ameliyatı avantajları arasında ayrıca narkoz alımının az olması ve ağrının az olması da hastanın çok daha çabuk hastaneden taburcu olmasını da sağlamaktadır. Diğer yöntemler kullanılarak yapılan bademcik ameliyatı sonrasında en az 2-3 hafta süren biyolojik yara iyileşmesi kansız bademcik ameliyatı yöntemi ile bu sürenin bir hafta gibi kısa sürede oluşan biyolojik yaranın iyileşmesi bilinenler arasındadır. Ayrıca hastanın boğaz ve yutkunmada güçlük oluşması gibi çeşitli şikayetleri ise kansız bademcik ameliyatı diğer yöntemlere oranlara daha az olduğu da bilinmektedir. Bilindiği üzere her türlü bademcik ameliyatında illaki kanamalar görülecektir fakat kansız bademcik ameliyatında kanama yok denecek kadar az olmasıdır. Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde kullanılan kansız bademcik ameliyatı sayesinde diğer dokuların zedelenmemesi nerede ise kansız ve ağrısız ayrıca iyileşme sürecinin çok kısa olması gibi bir avantajları bulunan seçkin bir ameliyat türü olarak Thermal welding bilinmektedir.
]]>
İltihaplı Bademcik https://www.bademcikameliyati.com/iltihapli-bademcik.html Sun, 11 Nov 2018 00:54:37 +0000 İltihaplı Bademcik:Boğazın arka kısmının iki tarafında ufak bir kitle biçiminde bulunan bademcikler, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlar. Bazı durumlarda, ciddi bir enfeksiyon karşısında dışarıdan gelen İltihaplı Bademcik:
Boğazın arka kısmının iki tarafında ufak bir kitle biçiminde bulunan bademcikler, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlar. Bazı durumlarda, ciddi bir enfeksiyon karşısında dışarıdan gelen virüs ve bakteriler nedeniyle bademcikler şişerek iltihaplanır.
Hemen her yaşta rastlanabilen, ancak çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen bir enfeksiyon olan iltihaplı bademcik, genellikle 5-15 yaşları arasında ve kış ilkbahar mevsimlerinde daha sık görülür ve vücudun dışarıdan gelen mikroplarla savaştığının bir göstergesi olarak ortaya çıkar. İltihaplı bademcik teşhisi ve tedavisi oldukça kolay olan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavi edilmediği zaman oldukça ciddi derecede bir boğaz enfeksiyonuna dönüşerek oldukça rahatsızlık durumu yaratabilir. 
Bağışıklık sisteminin oldukça önemli bir parçası olan bademciklerin iltihaplanmasına neden olan birçok bakteri ve virüs bulunmaktadır. iltihaplı bademciğe neden olan virüsler burun, boğaz, vücut sıvıları, tükürük ve yakın temas sonucu soluk alıp vermeniz ile hava yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir.

İltihaplı bademcik belirtileri, 

İltihaplanan bademcik dokusu mikroplara ait olan toksinlerin kana karışması ile vücutta birtakım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yüksek ateş, titreme, boğaz ve kulak ağrısı, halsizlik, kötü ağız kokusu, boyunda ve boğazda şişme, ses değişiklikleri, eklem ağrıları, iştah kaybı, bademciklerin kızarması ve bademciklerin üst kısmında beyaz veya sarı benekler oluşması gibi belirtilerle kendini gösteren iltihaplı bademcik bazı çocuklarda, karın ağrısı, kusma, mide bulantısı ve ağızda tat bozukluğu gibi belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

İltihaplı Bademcikİltihaplı bademcik teşhis ve tedavisi, 

İltihaplı bademcik teşhisi oldukça basittir. Kulak burun boğaz doktoru tarafından ufak bir fizik muayene sayesinde teşhis konulduktan sonra ilk uygulanacak tedavi yöntemi, ilaç tedavisi olur. Hastalara bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak için antibiyotik ilaç tedavileri uygulanır. bunlarla beraber ağrıyı dindirmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da reçete edilir. Tedavi süresi boyunca bademcik iltihabının vücudu oldukça zayıf düşüren bir durum olması nedeniyle ilaçlarla beraber bol bol su içmesi, gün içinde iki üç defa gargara yapıp boğazın temizlemesi ve istirahat önerilir. İltihaplı bademcik genellikle bir hafta da tedavi edilebilir. Fakat hastanın bağışıklık sistemi bu süreyi etkileyebilir. Sık tekrarlayan iltihaplı bademcik enfeksiyonların kronikleşerek bademciklerde yerleşip kalıcı hale gelmesi, bademciklerin fazla büyümesi sonucu yemek yemeyi zorlaştırarak solunum yolunu olumsuz olarak etkilenmesi ve bademciğin etrafında apse oluşması durumunda ise, kulak burun boğaz uzmanı tarafından durumun değerlendirilmesi ve bademciklerin ameliyat ile alınması gerekebilir. Üç yaşın altındaki çocuklara ameliyat önerilmemektedir. Fakat çocukta uyurken nefes kesilmesi, uyku apnesi ve horlama gibi durumlar söz konusu ise ameliyat yapılabilmektedir. 

İltihaplı bademcik ameliyatı, 

Ameliyatta hasta genel anestezi verilerek uyutulur ve yaklaşık yarım saat sürecek olan bir operasyonla bademcikler alınır. Bademcik ameliyatı yapmak için deride herhangi bir kesi yapılmaz. Ameliyattan sonra hasta odasına alınır. Solunum zorluğu ya da kanama gibi belirtiler ortaya çıkması durumunda ise, tekrar ameliyathaneye alınabilir. Ameliyattan sonra hastanede 5-10 saat kaldıktan sonra hasta kontrol edildikten sonra evine taburcu edilir.

İltihaplı bademciğin sebep olabileceği hastalıklar, 

İlk olarak ufak bir boğaz hastalığı olarak düşünülsede iltihaplı bademcik doğru olarak tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi h]]> Bebeklerde Bademcik https://www.bademcikameliyati.com/bebeklerde-bademcik.html Sun, 11 Nov 2018 10:32:36 +0000 Bebeklerde Bademcik, bademciklerde meydana gelen iltihaplanma özellikle bebeklerde nadir olarak otaya çıkmaktadır. Bebeklerde çoğunlukla "rinofaranjit" rahatsızlığı çok daha sık olarak gelişmektedir. Bebeklerde bademcik ilt Bebeklerde Bademcik, bademciklerde meydana gelen iltihaplanma özellikle bebeklerde nadir olarak otaya çıkmaktadır. Bebeklerde çoğunlukla "rinofaranjit" rahatsızlığı çok daha sık olarak gelişmektedir. Bebeklerde bademcik iltihabı genellikle 3 yaşından sonra başlamaktadır. Halk içinde bademcik iltihabı olarak bilinse de tıp dilinde "tonsila, tonsil, ya da palatina" olarak isimlendirilmektedir. Bademciğin bütün insanlarda vücuttaki işlevi mikroplara karşı vücudu korumaktır. Özellikle bebeklik dönemlerinden başlayarak her birey her zaman bademcik iltihabı durumu ile karşı karşıya gelebilir. Meydana gelen bademcik iltihabı çoğunlukla iki türde ortaya çıkmaktadır. Birincisi atansolin, yalnızca bademciklerin iltihaplanması durumunda söylenir ve kısa zamanda iyileşme gösterir. İkinci türü anjindir ve bademciklerde meydana gelen iltihabın bütün boğaza yayılması ile görülür. Ayrıca anjin bebeğin çok yüksek ateş ile beraberinde ağrılı olarak geçmektedir. 

Bebeklerde Akut Bademcik İltihabı Nasıl Olur, 

Genellikle akut faranjit rahatsızlığı bebeklikten çıkış, yani 2 yaşın üzerindeki ve daha büyük olan çocuklarda meydana gelen bir hastalıktır. Akut faranjit hastalığı çocukta baş ağrısına, mide bulantısına, iştahsızlık, yüksek dereceli ateş, halsizlik ile boğazda ortaya çıkan kuruluk şeklinde belirtiler göstermektedir. Çoğunlukla çocuğun boğazına ilk bakıldığında bademciklerde şişkinlik ile beraberinde boğazında mora dönük olan bir kızarıklık görülürken, hastalığın ikinci gününde ise, çocuğun boğazına bakıldığı zaman iltihaplanmalar gözle görülür. Akut bademcik iltihaplanmasının çocukta kendisini en şiddetli olarak ilk iki günde göstermektedir. Çocuğun boğazında iltihaplanma olduktan sonra hastalık biraz daha hafif seyirli olarak devam eder. 

Bebeklerde Kronik Bademcik İltihabı Nedir, 

2 yaşın üzerinde çocuklarda görülen bu rahatsızlık çocukta halsizlik, konuşmada güçlük çekmesi, boğazında oluşan ağrı ve yüksek ateş şeklinde belirtileri mevcut olmaktadır. Bademciğin geniz eti ile beraber büyümesi durumu söz konusu ise, üst solunum yolunda daralmalara bağlı olarak çocukta solunum güçlüğü ya da uyku apnesi gibi diğer sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Bebeklerde BademcikBebeklerde Bademcik İltihabının Tedavisi Nasıl Yapılır, 

Bebeklerde bademcik iltihabı, bebekte yüksek ateşe neden olmuyor ise, ilk etapta anne sütü ile bol bol emzirilmeli ve bir kaç gün beklenmelidir. Bebek bu hastalık nedeni ile burnu tıkandığında ise, serum fizyolojik kullanılarak bebeğin burun tıkanıklığı giderilir ve emzirilmeye çalışılır. Çünkü bebeklere erken zamanlarda antibiyotik verilmesi pek uygun olmaz. Ancak bademcik iltihaplanmasını bebeğin bünyesi zayıf ve atlatamayacağı düşünüldüğü durumlarda doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir. Bademcik iltihabı sağlıklı olan bir bebek bir kaç gün sonra kolaylıkla atlatabilir. Ancak bademcik iltihaplanması eğer sıklıkla yeniden nüksediyor ise, bebek 4 ya da 5 yaşına geldiği zaman cerrahi girişim ile bademciklerin alınması önerilir. 

Bebeklerin Bademcik İltihabından Korumanın Yolları Nelerdir, 

Bebeklerde bademcik iltihabından korunmasının en etkili olan yollarından birisi annenin bebeğini yeterli ve düzenli olarak anne sütü ile beslenmesidir. Çünkü anne sütünde bebeği her türlü hastalığa karşı korumak için bütün gereksinimler mevcuttur. Bu nedenle bebeklerin anne sütü ile emzirilmesi çok önemlidir. Ayrıca anne sütünün besleyiciliği ve yoğunluğu bebeklerin aylarına ve yaşlarına göre farklılık göstermektedir. Özellikle her türlü ilaçta ya da besinin içerisinde bulunmayan bütün gıda takviyeleri yalnızca bebeğin kendi annesinin sütünün içerisinde mevcut olmaktadır. Bebeği bademcik iltihabından korumanın başka bir yolu da, hem kuru]]> Bademcik Beyazlaması https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-beyazlamasi.html Mon, 12 Nov 2018 10:03:33 +0000 Bademcik Beyazlaması, bebeklikten başlayıp her yaşta özelliklede çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bademcik beyazlaması enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bademcik beyazlaması eğer kısa sürede tedavi edilmez ise, kişi Bademcik Beyazlaması, bebeklikten başlayıp her yaşta özelliklede çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bademcik beyazlaması enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bademcik beyazlaması eğer kısa sürede tedavi edilmez ise, kişide çok ciddi boğaz enfeksiyonlarına kolaylıkla dönüşebilmektedir. Çoğunlukla bademcik beyazlamasının hen teşhisi hemde tedavisi kolaylıkla yapılabilen bir hastalıktır. Çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkan bademcik beyazlaması tedavisi yapıldığı taktirde 7 ile 10 gün arasında tam anlamı ile iyileşme gösterir. Bademcik beyazlaması çok ciddi derecede bir iltihaplanma söz konusu ise, mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ancak kronik bademcik beyazlaması durumunda özellikle bademciklerin cerrahi girişim ile alınması gerekli görülebilir. Boğazda bulunan bademciklerin esas görevi vücudu enfeksiyonlara karşı savunmaktır. Bazen de bademcikler hiç beklemediği anda ciddi olan bir enfeksiyonun içerisinde buluverirler. 

Bademcik Beyazlaması Neden Meydana Gelir, 

Bademcikler genellikle virüs yada bakterilerden kaynaklı olarak hem şişer hemde iltihaplanır. Bu duruma çoğunlukla bademcik iltihabı yada bademcik beyazlaması denilmektedir. Çünkü bademcik beyazlaması özellikle iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Bademcik beyazlaması en sık çocukluk döneminde görülebileceği gibi, aynı zamanda her yaştaki kişide meydana gelebilmektedir. Aslında bademcikler vücuttaki bağışıklık sisteminin en önemli parçasından birisidir. Bademciklerin görevi ise, hemen ağzın bitiminde yer alarak bakteri ve virüsleri beklemek, özellikle vücuda yayılımlarını engellemektir. Kısacası bademciklerde beyazlama olur ve şişkinlik görülebilir. Çocukluk döneminde sıklıkla karşılaşılan enfeksiyona bağlı olan bademcik beyazlamasının sebebi ise, okul ortamında çocukların aynı rotamı paylaşmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocukların ağzından çıkan mikroplu tanecikler sınıf içerisinde oldukça kolay yayıldığı için bademciklerde beyazlama ve iltihaplanma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bademcik BeyazlamasıBademcik Beyazlamasının Belirtileri Nelerdir, 

Viral enfeksiyonlara bağlı olarak gelişmesidir. Bademcik beyazlamasının ilk belirtisi çocuğun boğazında ağrının olması ve bunla beraber hem şişkinlik hemde yanma şeklinde belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bazen bademcik beyazlaması ağrı ve şişkinlik dışında burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak nefes alımında güçlük çekilmesi gibi belirtilerde gösterebilmektedir. Bademcik beyazlamasından önce kızarıklıklar ortaya çıkarken, daha sonra bademciğin üzerinde beyaz benekler mevcut olmaktadır. Eğer çocuğunuzun ağzını açıp dilinin arka tarafına bakarsanız bademciklerde meydana gelen beyazlamayı rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca çocuk yutkunurken hem ağrı hem de acı hisseder, iştah kaybı, kulaklarda ağrı, boyundaki ya da çenedeki lenf bezlerinde şişlik, yüksek dereceli ateş ve arkasından titreme ve nefesinde kötü kokunun olması gibi başka belirtilerde göstermektedir. Bazende bademcik beyazlaması bu belirtiler ile beraberinde karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir.

Bademcik Beyazlaması Nasıl Tedavi Edilmelidir, 

İlk önce bol su tüketimi ve ağrı kesici kullanımına başlayın. Bu şekilde meydana gelen belirtilerde biraz azalacaktır. Ancak bademcik beyazlaması sık olarak tekrarlıyor ise, doktora başvurularak antibiyotik tedavisi başlanır. Eğer virüsten kaynaklı olarak bademcik beyazlaması mevcut ise, antibiyotik kullanımı pek faydalı olmaz. Bademcik beyazlamasının iyileşme sürecini hızlandırmak için iyice dinlenin sıvı tüketimini çoğaltın, boğazdaki meydana gelen ağrının giderilmesi için ılık içecekler tüketin ve püre haline getirilen yumuşak besinler tüketin. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz, kaldığınız ortamı mutlaka havalandırın, boğazınızı rahatlatmak için pastil kullanabilirsiniz]]> Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-iyilesme-suresi.html Tue, 13 Nov 2018 08:49:30 +0000 Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi: Bademcik boğazın iki yanında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Bademcik bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluşturmakta ve enfe Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi: Bademcik boğazın iki yanında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Bademcik bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluşturmakta ve enfeksiyona karşı vücudu koruma görevinde rol alırlar.

2.5 cm boyunda 1.5 cm eninde olan bademcikler görev yaparken enfeksiyon kaparak şişe bilmektedir ve bu durumda penisilin tedavisine iyi yanıt verebilmektedir. Bademciklerin sık, sık enfeksiyon kapması üst solunum yolunda ve böbreklerde tehlikeli etkenler doğmasına neden olabilir.

Bademcik ameliyatı: 

Bademciklerin vücudun diğer organlarına zarar vermemesi için hekimler tarafında alınması önerilir. Ameliyat sonrası ilk gün dondurma ve soğuk sütlü tatlılar yenmesi ağrıları hafifleteceği için doktor tarafında önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve işlem süresi yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Ameliyata otomotik ağız ekartörü yerleştirildikten sonra başlanır. Bademcikler kulak, burun, boğaz doktoru tarafında tekniğe uygun bir şekilde alınır. Ameliyat bitiminde ön ve arka plikalar eriyen dikişlerle dikilir.

Bademcik ameliyatı esnasında az veya çok bademcik çevresinde kas ve mukoza dokularında hasar olabilmektedir buda ameliyat sonrası ağrıya neden olabilir. Bademcik ameliyatında sonra her ne kadar ağrı olsa da ağızdan yumuşak, soğuk sulu gıdalar alınması önerilir. Ameliyat sonrası su düzeyini yüksek tutarak cerrahi bölgenin temiz kalmasını sağlamak ağrıyı hafiflettiği gibi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Bademcik ameliyatı  sonrası tüketilmesi sakıncalı gıdalar: 

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için ilk 4 saat içinde ağızda beslenmemesi önerilir. Ayrıca sıcak, sert, aşırı baharatlı, asitli, tuzlu ve kenarları keskin sert yiyeceklerden tüketilmemesi gerekir. Sert gıdaları tüketmek mukoza hasarına neden olarak iyileşmeyi olumsuz bir şekilde etkiler.

Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi

 Bademcik ameliyatı sonrası sıcak gıdalar almak damarların genişlemesine neden olduğu için ameliyat alanında kanama başlamasına neden olabilir. Bademcik ameliyatından sonra 10 gün çok dikkat edilmesi gerekir nedeni ise kanama açısında en riskli dönem bu 10 gün içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk 10 gün beslenmesi ve bakımı çok önemlidir.

Bademcik ameliyat sonrası beslenme: 

Ameliyat sonrası protein açısında zengin olan ılık, sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketilmesi iyileşme sürecini kısaltır ve hızlı bir iyileşme sağlar. Ameliyat sonrası su içilmesi çok önemlidir her yarım saate bir bir bardak su içilmesi ameliyat bölgesinin nemli kalmasını sağlar bu da iyileşmeyi hızlandırır.

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme süresi: Ameliyat sonrası iyileşme süresi yaşa göre değişmektedir.

 • Çocuklarda 4 veya 5 gün içerisinde şikayetler son bulur.
 • Gençlerde 7 ile 10 gün içerisinde son bulur.
 • Erişkinlerde 10 ile 15 gün içerisinde son bulmaktadır.

Ameliyat sonrası doktorun tavsiyelerini yerine getirildiğinde 20 gün içerisinde fazla ağır zorlayıcı olmamak üzere günlük sporlar yapılabilir. 1 ay sonra normal yaşamlarını sürdürebilirler. Hasta taburcu olduktan sonra sıcak olmaması şartı ile ılık duş alabilir, dişlerini fırçalayabilir.

Sağlıklı günler.

]]>
Büyük Bademcik https://www.bademcikameliyati.com/buyuk-bademcik.html Tue, 13 Nov 2018 16:02:54 +0000 Büyük Bademcik;Bademcikler(tonsiller) bademcik hastalıkları arasında yer alan bademcik büyümesi genellikle çocukların burun, boğaz ve kulak hastalıkları arasında çok önemli bir kısmını oluşturan hastalı arasındadır. Geli Büyük Bademcik;Bademcikler(tonsiller) bademcik hastalıkları arasında yer alan bademcik büyümesi genellikle çocukların burun, boğaz ve kulak hastalıkları arasında çok önemli bir kısmını oluşturan hastalı arasındadır. Gelişimini tamamlamış bağışıklık sisteminde lenfositler kemik iliklerinden köken alırlar. Bademcikler vücutta antikor yani hastalıklarla savaşan hücre üretme görevini üstlenmişlerdir. Bademcikler hücresel bağışıklık sisteminde görev yaparlar ve virüs ve yabancı hücreleri yok ederler. Ayrıca bademcikler dokularında hasta direncine natural killer hücreler bulundurduğu kanıtlanmıştır.

Büyük Bademcik;

Büyük bademcik yani bademciklerin büyümesi normal bir durum olarak görülmez büyüyen bademciğin ileride bir çok sağlık sorununu da beraberinde getireceği bilinmelidir. Bademcik büyümesi (hipertrofi) büyüyen bademcik içerisinde B hücrelerinin genişlemesi olarak bilinir. Büyük bademcik nedenleri arasında ; Genetik faktörler, diyet, kişisel değişiklikler, sigara dumanına aşırı maruz kalma, tangier hastalığı, lokal ve sistemik enfeksiyonlar, bakteriler ve aynı zamanda virüslerin neden olması sonucunda bademciklerde görülen bir hastalıktır. Büyük bademcik ayrıca tonsil büyümeleri bademcik tümörleri, mantar enfeksiyonları, boğaz ve yutak bölgesinde oluşan tümörler sebebi ile olmaktadır. Büyük bademcik bademcik büyümesi genellikle erişkin insanlarda daha fazla görülen bit hastalıktır. Ayrıca büyük bademcik hastalığı hastada mekanik obstrüksiyon yapacak kadar büyümesi ve hastanın solunum ve yemek yeme işlevlerini etkileyerek kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilediği bu sebeple büyük bademciğin kişiye çok zor anlar yaşatacağı bilinmelidir. Büyük bademcik genellikle akut enfeksiyon ile ortaya çıkan bir durumdur. Bunun yanı sıra iltihaba bağlı olarak ta bademcik büyümesi söz konusudur. Büyük bademcik ileri boyuta gelmiş kişide obstrüksiyon (engelleme) yapıyor ise özellikle çocukluk döneminde vakit kaybedilmeden acil olarak cerrahi müdahale ameliyat edilmesi gereken bir durum olmuş demektir. Genellikle kişiden kişiye değişe bile büyük bademcik olarak kronik bademcik büyümesi hiç bir semprom rahatsızlık vermeyebilir ve her hangi bir probleme yol açmadığı da bilinenler arasındadır.

Büyük BademcikÇocuklarda Büyük Bademcik;

Büyük bademcik çocuklarda şiddetli baş ağrıları, yatağa işeme, yutma sıkıntısı, asabiyet, davranışlarda değişiklikler ve sürekli uyku hali gibi görülen etkiler yapmaktadır. Ayrıca büyük bademcik çocuk gruplarda kalori alımı, büyüme bozukluğu, ilerleyen durumlarda ise çocukta kalp yetmezliği ve solunum problemleri oluşması görülmektedir. Büyük bademcik hastalığı yetişkin hastalarda ise genellikle uyku apnesi görüldüğü ve büyük bademcik hastalığı bulunan yetişkinlerin özellikle şişman ve uyku esnasında aşırı derecede horlayan kişilerde görülme oranı çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Ve büyük bademcik yetişkinlerde ileri evrelerde ise kalp ritimlerinde bozukluklar ve hatta gece ölümleri bile yaşandığı bilinen ciddi vakalar haline gelmiştir. Bu durumda büyük bademcik ısı radyofrekans uygulaması ile büyük bademciğin boyutunda küçülme sağlanarak hastanın havayolu genişletilerek oluşan semptomların azaltılması mümkün olmaktadır. Büyük bademcik çok kısa süre içerisinde oluşmuş ise kötü huylu tümör riski çok yüksektir. Büyük bademcik erişkinlerde lenfoma ve bademcik yassı hücreli kanseri ve çocuk gruplarda lenfoma en çok görülen tümör türleri arasındadır. Son olarak büyük bademcik çok azda olsa kötü huylu bit tümör habercisi olacağından acilen uzman hekimler tarafından vakit kaybedilmeden doku tanısı için bademcik alınmalıdır.

Büyük Bademcik Üç Gruptan Oluşur
 • Kronik tıkayıcı bademcik büyümesi
 • Akut (Ani başlayan) bademcik büyümesi
 • Asimetrik bademcik büyümesi
Kro]]> 3 Yaş Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/3-yas-bademcik-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 01:12:59 +0000 3 yaş bademcik ameliyatı, günümüzde çok fazla yaşanan durumlardandır. Birçok zaman, hassas bir hal alarak bebeğin haftada iki-üç kez bademcik şişmesi gibi rahatsızlıklarla karşılaşmasına neden olan bademcikler bu ameliyatla 3 yaş bademcik ameliyatı, günümüzde çok fazla yaşanan durumlardandır. Birçok zaman, hassas bir hal alarak bebeğin haftada iki-üç kez bademcik şişmesi gibi rahatsızlıklarla karşılaşmasına neden olan bademcikler bu ameliyatla alınır. Bademciklerin yanı sıra birde çocukta geniz eti büyümesi gibi bir problem varsa bu iki problem, direk olarak çocuğun yaşam kalitesini etkileyecektir. Bu ameliyat toplumun büyük çoğunluğunda meydana gelen bademcik sorunları ve geniz eti sorunları için çok önem taşıyan bir ameliyattır. Bu nedenle eğer doktor önerisi varsa mutlaka bu ameliyat yapılmalıdır. Bazen bademcik sorunları, insanlarda 3 yaş dönemi sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bademcik ameliyatı yetişkin insanlarda da yapılabilmektedir. Bu ameliyatlar, eski zamanlarda kullanılan ilkel yöntemlerle yapılmadığı için çok ciddi risk taşımaz. Özellikle gelişen teknoloji ile mikro kamera ve diğer tıbbi aletler, bu ameliyatların çok hızlı ve çok iyi bir şekilde geçmesini sağlamaktadır. 3 yaş bademcik ameliyatı, çocuklarda iki farklı anestezi yöntemiyle de yapılabilmektedir. Kimi çocuklarda yapılan lokal anestezi, bu ameliyat için yeterli olurken kimi insanlarda genel anestezi yapılarak bademcik geniz eti ameliyatı yapılır. Bu durum biraz da kişideki rahatsızlığın şiddetine bağlıdır. Bunun için doktorunuzun önerisini dikkate alarak hareket etmeniz çocuğunuz için çok daha iyi olacaktır. 

3 yaş bademcik ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır
Bu ameliyat, tabi ki çocuk üzerinde sorunların son zamanlarda biraz daha artmış olması durumunda yapılmalıdır. Bilindiği gibi bademcik problemleri insanlarda belli bir süre sonra boğazda ve geniz kısımlarında tıkanmalara neden olur. Bu durumlarda kesinlikle gerekli olan bu ameliyatın yapılması gerekir. Bunun yanı sıra kişide sık sık bademcik iltihapları meydana geliyorsa bu durumlarda da kesinlikle bademcik ameliyatı yapılmalıdır. Çocuklarda meydana gelen uykuda nefes alamama, aşırı horlama ve bazı enfeksiyonların sık sık görülmesi durumunda da bu ameliyatların yapılması gerekir. 

3 yaş bademcik ameliyatı diğer yaşlarda da yapılabilir mi
Eski zamanlarda bu gibi ameliyatlarda anestezi risklerinin olması nedeniyle oldukça geniş bir aralık olsa bile alt sınır ile üst sınır yaş belirlenmiştir. Fakat günümüzde bu gibi riskler ortadan kalktığı için hemen hemen her çocuk 3 yaş bademcik ameliyatı olabilir. 

3 yaş bademcik ameliyatı sonrasında bu sorunlar tekrarlar mı
Çocuklarda yapılmış olan başarılı ameliyatlar, çocuğun sorunlarından kurtulması için çok önemlidir. Bu nedenle 3 yaş bademcik ameliyatı için seçtiğiniz cerrahın el becerisi, tecrübesi çok önemlidir. Temiz bir şekilde yapılmış ameliyat sonrasında bademcik sorununun tekrarlama olasılığı yüzde sıfırdır diyebiliriz. 

3 Yaş Bademcik AmeliyatıAmeliyat öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir
 • Ameliyat öncesinde kesinlikle bir hafta önceden herhangi bir şekilde aspirin gibi kan sulandıracak ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Bu ilaçlar direk olarak ameliyattaki riskleri arttıracaktır. 
 • Eğer ameliyat olacak hastanın boğazında ya da geniz etinde herhangi bir enfeksiyonel sorun varsa kesinlikle bu hastalarda ameliyatlar gerçekleştirilmemelidir. Aksi durumlarda çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. 
 • Ameliyata bir gün kala gece 12 sonrasında çocuk kesinlikle bir şeyler yiyip içmemelidir.
 • 3 yaş bademcik ameliyatı sonrasında ilk gün hastaya ödem ve ağrılardan kurtulmak için yardımcı olarak dondurma verilir.
 • Bu ameliyattan sonra kesinlikle ilk on gün çocuğun çok daha kolay bir şekilde yutabileceği besinler verilmelidir. Bu şekilde boğaz daha yumuşak tutulmalıdır.
 • Doktorun vermiş olduğu tüm ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. 
]]> Bademcik İltihabı Antibiyotik https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-iltihabi-antibiyotik.html Wed, 14 Nov 2018 08:18:54 +0000 Bademcik iltihabı antibiyotik, toplum içerisinde çok yaygın olan bir hastalıktır. Özellikle kış ayları ve mevsim değişmeleri sonucu ortaya çıkan bademcik iltihabı her yaşta olması mümkündür. Kişilerde oluşan bademcik hast Bademcik iltihabı antibiyotik, toplum içerisinde çok yaygın olan bir hastalıktır. Özellikle kış ayları ve mevsim değişmeleri sonucu ortaya çıkan bademcik iltihabı her yaşta olması mümkündür. Kişilerde oluşan bademcik hastalığı oldukça kötü ve ağrılı bir hastalık türüdür. Bademcik iltihabı antibiyotik tedavisiz geçmez ve hasta iyileşemez. Bademcik iltihabı boğazımızda oluşan bakteri ve virüslerden kaynaklı olan bir durumdur. Boğaz içine yerleşen bakteri ve mikroplar çoğalarak sarı ve beyaz renk alması, sonucu boğaz içine yerleşir. Boğaz içine yerleşen mikroplar bakteriler oldukça çabuk yayılarak kişiyi olumsuz hale getirir. Buda hastalığa sebebiyet vererek kişiyi oldukça etkiler. Etkilenen kişilerde bademcik iltihabı oluşur buda hasta olan kişilerde iştahsızlık, ağız kokusu, ve ağızda kuruluk, ateş gibi bir çok şikayetler ile hasta perişan olur. Bu durumda yapılması gereken hasta olan, kişinin en yakın hastaneye giderek kulak burun boğaz doktoruna muayene olmasıdır.

Yapılan muayene sonucu bademcik iltihabı antibiyotik tedavisidir. Bademciklerde oluşan iltihaplanmalarda antibiyotik ve ağrı kesici kullanılmalıdır. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi yöntemi bu şekilde verilen ilaçlarla tedavi sürecini başlatır. Antibiyotik tedavilerinde en önemli ayrıntı ise ilacın aynı saate alınmasıdır. Sabah akşam aynı saatler arası alınmayan hiç bir antibiyotik ilacı hastayı tedavi etmez ve iyileştirmez. Bu yüzden ilaç tedavilerinde saat uygulaması önemlidir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar ile hastanın bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi başlamıştır.

Bademcik iltihabında antibiyotik tedavisi nasıl uygulanır: 

Tedavinin başlaması ile hastanın iyice dinlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra hasta antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Ayrıca hasta olan kişinin bol sıvı gıda alması çok önemlidir. Bol gıdanın yanı sıra içeceği bitki çayları açık ve ılık olmalıdır. Hasta kendini sıcak tutmalıdır, bu durumda hasta iyileşene kadar halsiz ve ateşli olabilir. Bademcik iltihabında ateşlenme olması mümkündür. Kişi bol C vitamini alarak sıvı olarak tüketmeli çünkü bademcik iltihaplarında hasta bir şey yiyemeyebilir bu son derece normal bir durumdur. Hastanın sadece sıvı alarak beslenmesi mümkündür. Bademcik iltihabında antibiyotik tedavisi en az 3 veya 4 günde etkisini gösterebilir. Hasta kendini çabası ile tedaviye yardım ederek iyileşme sürecini hızlandırmış olur. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarında hasta olan kişilerin ağız içi bakımı son derece önemlidir. Bu nedenle kişi dişlerini sık sık fırçalamalıdır. Kullanılan antibiyotik tedavisi bademcik iltihabı olan hastalarda bu şekilde uygulanır. 

Bademcik İltihabı AntibiyotikBademcik iltihabı olan hastalar nelere dikkat etmeli ve neler yapmalıdır: 

Bademcik hastaları öncelikle iyi bir dinlenmeli iyileşene kadar kalkmamalıdır. Hastanın direnci artması ve bir an önce ayağa kalkması için bol sebze ve meyve tüketmelidir. Nane aromalı pastiller tüketerek boğazı rahatlatmalıdır. Ayrıca boğaz için uygulanan tuzlu su ile gargara yapılmalı hastanın kendini koruması ve sağlığına hemen kavuşması için düzenli ilaçlarını alması gerekmektedir. Hastaların bu şekilde kendilerine dikkat etmesi gerekir. Bademcik ağrısı ve iltihaplanması tedavisinin yanı sıra hastaya ılık çorbalar verilerek kendini daha iyi his etmesini sağlamalıdır. Unutmamalı bademcik iltihabında antibiyotik tedavilerinin yanı sıra çok sık bu hastalığa yakalanan kişilerde doktor tarafından karar, verilir ise bazı hastalarda bademcik alınması ameliyat yolu ile mümkündür. Bir çok hastada ise gerçeklenmiş olan bu yöntem ile ameliyatın ardından bademciklerini aldıran kişiler daha sağlıklı olabilir.
]]>
Bademcik İltihabı Nasıl Geçer https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 09:24:38 +0000 Boğaz iltihabı nasıl geçer, birçok hastalıkta olduğu gibi boğaz iltihabı da bazı şikayetlerle birlikte meydana gelir. Boğaz iltihabında, baş ağrısı, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ateş, halsizlik, ağız kokusu Boğaz iltihabı nasıl geçer, birçok hastalıkta olduğu gibi boğaz iltihabı da bazı şikayetlerle birlikte meydana gelir. Boğaz iltihabında, baş ağrısı, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ateş, halsizlik, ağız kokusu gibi yakınmalar görülebilir. Boğaz iltihabı vücutta çoğalan mikroplar sebebiyle oluşum gösterir. Boğaz iltihabı genelde kış hastalığı olarak bilinir. Bölgede çoğalan mikrop ve bakteriler bademciklerde büyüme, kızarıklık ve lekelerin oluşmasına neden olur. Boğaz iltihabı için doktora başvurulduğunda öncelikle iltihaba yol açan mikrobun çeşidi tespite dilmelidir. Mikrop tespit edildikten sonra vücudun mikroba karşı direncini arttıran tedaviye başlanır. Bazı vakalarda uygulanan antibiyotik tedavisine rağmen iltihap kontrol altına alınamayabilir. Bu durumda cerrahi ön plana çıkabilir. Cerrahi için iltihaba yol açan mikrobun bölgede yapı bozukluğuna yol açması aranan şartlar arasındadır. Bölgede yapısal anlamda bozukluk oluşmuşsa bu durumda cerrahi kaçınılmaz olur. Tedaviye destek amacıyla ve yaşanan belirtileri hafifletmek için evde bazı bitki ve kürlerden yardım alınabilir. Bu sayede yaşanan belirtiler hafifler ve hastalığın iyileşme süreci kısalır.

Boğaz iltihabı nasıl geçer

Turp ve süzme bal kürü: Kür geceden hazırlanarak sabah kullanılmalıdır. 1 tane orta boy kara turpun üst kısmı bıçakla kesilir. Kesilen turp tıpkı dolma olacakmış gibi oyulur. Turpun içine yeterli ölçüde süzme bal eklenir. Üst tarafından kesilen bölüm yine turpa kapak şeklinde kapatılır ve turp bir bardağın üzerine yerleştirilir. Sabaha kadar bu şekilde bekletilir. Sabah kalkıldığında bardağa süzülen sıvı içilir. Turp ve bal kürü sayesinde boğaz iltihabına karşı ciddi anlamda rahatlama sağlanır.

Adaçayı:1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı adaçayı eklenir. Bardağın ağzı kapatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. 10 dakika sonra çay süzgeçten geçirilir ve boğaz iltihabına karşı gargara suyu olarak kullanılır. Beraberinde çay bir miktar balla tatlandırılarak içilebilir.

Ebegümeci: Boğaz iltihabına karşı kullanılabilecek diğer bir bitki de ebegümecidir. 1 şeker kaşığı ebegümeci ve 1 tatlı kaşığı adaçayıyla harmanlanır. Harmanlanan bitkiler bir su bardağı sıcak suya eklenip, 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve gargara suyu olarak kullanılır.

Zerdeçal: Zerdeçal iltihaba karşı iyi gelen bitkilerden biridir. Çay şeklinde hazırlanabileceği gibi gargara suyu olarak da hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlandığında bal ve limon eklenerek çayın etkisi arttırılır ve günde 2-3 fincan içilebilir.

Bademcik İltihabı Nasıl GeçerTarçın çayı: Mikrop kırıcı bitkilerden biri de tarçındır. Tarçın boğaz iltihabı için çay olarak hazırlanıp, tüketilebilir. Boğazda oluşan ağrı, iltihap, yutkunma güçlüğü ve şişmeye karşı tarçın çayından yararlanılabilir. Kaynatılmış 1 su bardağı suyun içine 2 tane çubuk tarçın eklenip 5-7 dakika demlenir. Süre dolduktan sonra tarçın çayı, bal ve limonla tatlandırılıp boğaz iltihabına karşı içilebilir.

Kuru soğan ve zeytinyağı: Kuru soğan rendelenerek 1 çorba kaşığı zeytinyağının içinde canlılığını yitirene kadar kavrulur. Kavrulan soğanlar temiz bir tülbentte yayılarak boğaza sarılıp, sabaha kadar bekletilir.

Sarımsak: Boğaz iltihabı nasıl geçer diye baktığımızda sarımsaktan yararlanmak mümkündür. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın kabuğu soyularak bıçakla ikiye ayrılır. Sarımsaklar iltihaba karşı emilebilir. Ayrıca sarımsak çay şeklinde de hazırlanabilir. 1 fincan sarımsak çayı için 4 diş sarımsak yeterli olur. Kaynar suya eklenen sarımsak 5 dakika kadar daha kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan sarımsak ocaktan alınarak süzgeçten geçirilir ve balla tatlandırılarak içilir.

Bal-limon: Kayn]]> Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ve-geniz-eti-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 16:14:17 +0000 Bademcik ve geniz eti ameliyatı; Vücudun savunma sistemini oluşturan bademcik ve geniz eti lenfoid sistemin organların dandır. Bademciklerle geniz eti aynı lenfoid dokular olduğu için özellikle çocuklarda genellikle operasyon g Bademcik ve geniz eti ameliyatı; Vücudun savunma sistemini oluşturan bademcik ve geniz eti lenfoid sistemin organların dandır. Bademciklerle geniz eti aynı lenfoid dokular olduğu için özellikle çocuklarda genellikle operasyon gerektiğinde bademcik ve geniz eti beraber alınır. Bademcik doktora muayene olunurken ağız açıldığı zaman görülebilir ancak geniz eti burunun arkasında yumuşak damağın arkasında yer aldığından görülmez ancak endoskop adı verilen kameralar ile görülebilir. Boğazdan kamera ile inceleme çocuklarda zor olacağından yan grafi verilen bir filim çekilir ve bunun iz düşümüne göre tanı konulur. Bademcik ve geniz eti büyümelerinin en sık görüldüğü yaşlar -9 yaş arasıdır. 9 yaşından sonra bademcik ve geniz eti küçülmeye başlar ve 12 yaşında normal, yetişkin boyuta ulaştığı kabul edilir. Geniz etinin büyük olması kişinin solunumunu olumsuz bir şekilde etkiler. Bunlar; işitme kaybı, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları şeklinde görülür. Çocuklarda yüz gelişimi ve konuşma bozukluklarına yol açar. Üst solunum yollarında nefes alımını zorlaştıracağından dolayı uyku apnesi şeklinde uykuda nefessiz kalma gibi ciddi problemler ortaya çıkarabilir. Bademciklerin üzerinde biriken besinler ağız kokularına da yol açabilir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı gerektiren durumlar;
 • Bademcik ve geniz etinin büyüklüğü ve solunumu nasıl etkilediğine göre
 • Bademcik çevresinde apse oluşur ise
 • Kötü huylu tümör şüphesinde
 • Çene yapısını bozduğu farkedilen bedemcik ve geniz eti büyümelerinde
 • Sık sık bademcik enfeksiyonlarına yakalanıldığında 
 • Ateşli bademcik iltihaplarında son 1 senede 7 defa yada son 2 senede 5 defa gibi yakalanma yüzdesi olduğunda
 • Difteri mikrobu taşıyıcılarında
 • Kalp kapakçığı bozuk olan kişilerde
 • Bademcik ve geniz etine bağlı olarak orta kulak iltihaplarında
 • Yutma sorunu oluştuğunda 
 • Sık sinüzit atakları 
 • Kötü ağız kokuları oluşması

Bademcik Ve Geniz Eti AmeliyatıBademcik ve geniz eti ameliyatı halk arasında genellikle çocuklarda meydana geldiği düşünülmesine rağmen yetişkinlerde de görülür. Ciddi sağlık sorunu olmayan yetişkinlerde de bu ameliyat yapılabilir. Bu ameliyatlar genellikle yaz mevsimi dışında tercih edilmelidir. Ameliyat öncesi 1 hafta aspirin alınmamalıdır. Yetişkinlerde ise kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Solunumu engelleyen bademcik ve geniz eti ameliyatı yaş kısıtlaması olmadan alınır. Sık tekrarlayan enfeksiyonlarda ise 4 yaşının dolması beklenir. Üst yaş sınırı olmadığı gibi ileri yaşlarda bu hastalığın görülme yüzdesi düşüktür ve basit yöntemlerle çözülebilir. Bademcik ve geniz eti ameliyatı oldukça risksiz bir ameliyattır. Ameliyattan sonra vücudun bağışıklık sisteminde herhangi bir zayıflama görülmez. Bademciklerin alınması farenjit olama ihtimalini arttırır. Ameliyat sonrası doktorun yazdığı ağrı kesici, antibiyotikler kullanılmalıdır. 10 gün süre boyunca aspirin alınmamalıdır.
]]>
Bademcik Ağrısı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 11:24:41 +0000 Bademcik ağrısı, Yutakta dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adı bademciktir. Vücudumuza girmeye çalışan mikrop ve toksinleri engelleme görevini üslenir. Fakat soğuk kış günlerinde sık sık iltihaplanarak ağrıya yol açab Bademcik ağrısı, Yutakta dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adı bademciktir. Vücudumuza girmeye çalışan mikrop ve toksinleri engelleme görevini üslenir. Fakat soğuk kış günlerinde sık sık iltihaplanarak ağrıya yol açabilmektedir. Yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülmektedir. Bademcik ağrısıyla birlikte kişide oluşan boğaz ağrısı ve yutkunmakta zorluk meydana gelir. Bu vücudumuzun mikroplara verdiği doğal bir tepkidir. Çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı yetişkinlere oranla hastalıktan daha fazla etkilenirler. 

Bademcik ağrısıyla birlikte kişide görülen diğer belirtileri şöyle sıralayabiliriz,
 • Baş ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • İştahsızlık,
 • Halsizlik,
 • Boğazda oluşan ağrı ve beraberinde ağız kokusu,
 • Bulantı ve kusma,
 • Kişide oluşan ses değişikliği görülür,
 • Çocuklarda karın ağrısı da görülebilmektedir. 
Boğazın iç kısmına bakıldığında görülebilen kızarıklık ve şişlik yanı sıra beyaz iltihabi lekelerde gözle görülür. Bademcik ağrısı yaşayan kişilerde bademciği tahriş edici gıdalar tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Bu gıdalar sert, kuru, keskin köşeli, aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar  boğazda bademcik ağrısını arttırır. Kişi eğer sigara kullanıyor ise bırakmalıdır. Bırakmasa bile en azından hastalık sürecinde sigaraya ara vermesi gerekir.

Bademcik ağrısı tedavisinde evde yapılabilecek uygulamalar,
 • Sağlıklı bol C vitamini içeren gıdalar tüketin. Taze sebze ve meyveler vücudun direncini artırmasına yardımcı olur. 
 • Sıvı alımınıza dikkat edin. Yeteri miktarda su, meyve suyu gibi sıvı besinler alın. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler ve içeceklerden uzak durun. 
 • Eczanelerde bulabileceğiniz boğaz için uygun pastiller nefes alıp vermenize yardımcı olur ve boğaz ağrısını hafifletir. 
 • Gün içerisinde vücudunuzu dinlendirin ve yeterli miktarda uyuyun. Bademcik ağrısına eğer hastalık ilerlemedi ise evde kendiliğinden bu rahatsızlıktan kurtulmanın bir çok yolu vardır. Size bunlardan kısaca bahsedelim.
 • Nane limon, Limon içerisindeki bolca C vitamini sayesinde bademcik ağrısına iyi gelir. Dilimlediğiniz limonları bir tutam nane ile karıştırarak kaynatın. Altını kapattıktan bir müddet sonra dinlendirin. İçerisine bal katılarak ılık içilen bu karışım bademcik ağrısını tedavi edeceği gibi boğazınızın iyi hissedilmesine de yardımcı olur. 
 • Ada çayı, 1 bardak kaynar suya 15 gram ada çayı koyarak kaynatın. Bu karışım biraz dinlendikten sonra ılık bir şekilde boğaza gargara yapınız. Yaptığınız bu gargara bademcik ağrısına iyi gelecektir.
 • Tuz, İltihaplı bademciklerin üzerine tuz sürmek oradaki iltihabın boşalmasına yardımcı ve dezenfekte etmiş olur.
 • C vitamini, Bol bol greyfurt, portakal, mandalina ve limon suyu taze taze sıkılıp içilmelidir. Bu meyveler tüketildiğinde vücut direncine yardımcı olup kısa sürede bademcik ağrısının geçmesini sağlamaktadır. Limon kaynatılıp balla tatlandırılarak ballı limonlu sıcak su içmekte size iyi gelecektir. 
 • Sarımsak, Bademcik ağrısı, bademcik iltihabına günde 2 diş sarımsak yemek iyi gelir. Sarımsak da bulunan maddeler enfeksiyonlara karşı direnç gösterir.  
Bademcik AğrısıBademcik ağrısı kolay iyileşen bir hastalık olmasına rağmen bazı durumlarda tedavi edilmediğinde yada tam olarak iyileşmeden tedavi kesildiğinde çevre dokulara ve kana yayılarak bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Ciddi olup olmadığını, bademcik ağrısı 2 günden fazla sürer ise yeme içmenizde sıkıntı oluyorsa en yakın aile hekiminize giderek şikayetlerinizi anlatınız. Uygun göreceği antibiyotik ve ağrı kesici tedavinizi yaptırınız. Eğer bademcik probleminiz çok ileri safhadaysa doktor size gerekli bilgiyi verecektir. Tedavilerden sonuç alınmazsa bademcik tedavisinin en kesin ve]]> Bademcik Küçülmesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-kuculmesi.html Thu, 15 Nov 2018 13:53:02 +0000 Bademcik Küçülme, eğer sürekli olarak bademcik enfeksiyonları geçiriyorsanız veya bademciğiniz normalden daha büyük ise bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Birçok uzman tarafından yapılabilen bademcik küçülme ame Bademcik Küçülme, eğer sürekli olarak bademcik enfeksiyonları geçiriyorsanız veya bademciğiniz normalden daha büyük ise bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Birçok uzman tarafından yapılabilen bademcik küçülme ameliyatları ile bu problem tamamen ortadan kaldırılabilir. Bademciklerimiz dilin arka alt kısmında boğazın her iki tarafında bulunan ve önemi bağışıklık sistemi için oldukça fazla olan lenf yapılarıdır. Bademcikler vücuda giren bakteri ve mikropları yakalayarak savunma sistemine destek verir. Ayrıca lenfosit adı verilen hücreleri oluşturur. Eğer bademcik bölgesinde sürekli olarak enfeksiyonlar meydana geliyor ise bu vücuda faydadan çok zarar verebilmektedir. Bu nedenle bademcik ameliyatları ile bu problemi giderebilirsiniz. Bademcik küçülme ameliyatlarını ise sık bir şekilde enfeksiyonlar geçirmeyen kişilerin olması gerekmektedir. 

Bademcik küçülme, özellikle bademciklerin normalde büyük olması hastada önemli problemlere neden olmaktadır. Yutma zorluğu, uykuda ve gündelik hayatta soluk alıp verme bozukluğu, beslenme bozuklukları gibi belirtiler hastanın gündelik yaşamını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bademcik üzerinde biriken besin kalıntıları da ağızda kokuya ve hijyen bozukluğuna neden olmaktadır. Bu problemin tamamen giderilmesi için bademcik küçülme operasyonları yapılabilir. Bademcik küçültme ameliyatı sorunsuz ve ağrısız bir ameliyattır. Radyofrekans, Coblator, Lazer, Microdbrider gibi teknikler ile bu ameliyatlar yapılmaktadır. 

Bademcik KüçülmesiBademcik küçülme ameliyatı,

Uzmanlar bir yıl içerisinde en az üç kere bademcik enfeksiyonu geçiren kişilere bu ameliyatın yerine bademcik alınması ameliyatını önerirler. Eğer bir yıl içinde üç enfeksiyondan daha az bademcik enfeksiyonu geçiren kişilerde bu yöntem kullanılabilir. Bu sorun kısa bir sürede giderilmekte ve kişi günlük hayatına kısa sürede dönebilmektedir. 
]]>
Çocuklarda Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/cocuklarda-bademcik-sismesi.html Thu, 15 Nov 2018 16:17:06 +0000 Çocuklarda bademcik şişmesi, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bademcik her insanda bulunan ve lenfoid bir dokudur. Boğazın her iki tarafında bulunmaktadır. Ağız içinde dilin arka tarafında yer almaktadır. Bademcik Çocuklarda bademcik şişmesi, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bademcik her insanda bulunan ve lenfoid bir dokudur. Boğazın her iki tarafında bulunmaktadır. Ağız içinde dilin arka tarafında yer almaktadır. Bademcik görünüm olarak bademe benzemektedir.bu benzerlikten ötürü bu dokunun adı bademcik olarak anılmaktadır.bademcik bir nevi bağışıklık sisteminin parçasıdır. Bademcik çeşitli sebeplerden dolayı zaman zaman şişkinlik göstermektedir. Çocuklarda bademcik şişmesi hem çocuğa hemde anne, babaya oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Çocuklarda bademcik şişmesi sebepleri arasında özellikle soğuk havaya ve soğuk içeceklere bademciğin maruz kalması ilk sıralarda yer almaktadır. Bademcikler vücuda enfeksiyon girmesini engellemektedir.  

Vücuda ağız veya tenefüs yoluyla giren mikroorganizmalar bademcik tarafından yakalanarak vücuda girmeleri engellenmektedir. Bademcikler bir kapsül ile sarılı görünümdedir. Yutak kaslarına bu kapsüllerle bağlı durumdadır. Çocuklarda bademcik şişmesi gerçekleştiğinde 1-2 gün içerisinde iyileşme olmadı ise bademcik de iltihaplanma oluşabilmektedir. Bademcik de oluşan iltihaplanma bademcik üzerinde beyaz, hafif sarı veya yeşilimsi bir görünüme neden olmaktadır. Çocuklarda bademcik şişmesine ve  iltihaplanmasına neden olan bakterilerin türleri gerekli muayene ve tahlillerle öğrenilmelidir. Çocuklarda bademcik şişmesi sene içerisinde 6-7 kez tekrarlıyorsa bademcik ameliyatı ile alınmaktadır. Bademciğin alınma sebebi çoğu zaman enfeksiyona neden olmasıdır. Bademcikler ürettikleri antikor adlı madde ile vücuttaki zararlı mikroplarla savaşmaktadırlar. Fakat  bademcikler artık mikrop öldürme yerine kendileri üretmeye başladıklarında doktor tarafından alınması uygun görülmektedir. Çocuklarda bademcik alınması riskini azaltmak için bol bol C vitamini tüketmesini sağlamak faydalı olacaktır. Vücuda alınan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemi kuvvetlenmesi bademciğin de çabuk hastalanmamasına fayda sağlayacaktır. Özellikle evde yapılan sağlıklı meyve suları çocuklara bağışıklık sistemlerine ve bademciğe direnç kazandıracaktır.

Çocuklarda Bademcik ŞişmesiÇocuklarda bademcik şişmesi nedenleri:
 • Kış aylarında soğuk hava solumaları
 • Terli iken soğuk su içilmesi
 • Havada oluşan düzensizlikler
 • Soğuk meşrubat tüketimi
 • Çeşitli nedenlerle bademcik de enfeksiyon oluşması
Çocuklarda bademcik şişmesi belirtileri:
 • Çocuğun boğazında ağrı oluşması
 • Çocuğun yutkunma sırasında güçlük yaşaması
 • Boğazında takılma hissi oluşması
 • Çocukta halsizlik oluşumu
 • Çocuğun ses tonunda çatallı veya kısıklık oluşması
 • Çocuktaki boğaz ağrısına yüksek ateşin eşlik etmesi
 • Boyun bölgesinin iki tarafında da bademcik bezelerinin şişmesi 
Çocuklarda bademcik şişmesinin iyileşmesine fayda sağlayabilecek etkenler:
 • Ilık suya bal karıştırarak içerisine yarım limon sıkarak çocuğun içmesini sağlayabilirsiniz.
 • Açık ve ılık bir çay içerisine yine limon sıkabilirsiniz.
 • Çocuğun içmesi için ıhlamur hazırlayabilirsiniz.
 • Ada çayı, kuşburnu veya nane ile limon hazırlayabilirsiniz.
 • Çocuğun ağzından değil burundan nefes almasını önermelisiniz.
 • İstirahat etmesini sağlamalısınız.
 • Soğuk içeceklerden uzak tutmalısınız.
 • Aşırı sıcak içecek ve yiyecekler yemesini engellemelisiniz.
]]> Erişkinlerde Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/eriskinlerde-bademcik-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 06:05:22 +0000 Erişkinlerde bademcik ameliyatı, Uzun yıllardır yapılan cerrahi bir operasyondur. Hemen hemen herkes bademciklerinden şikayetçidir. Hele de sık sık enfeksiyon kalıyorsa. Hastalık basit gibi görünse de tedavi edilmezse tehlik Erişkinlerde bademcik ameliyatı, Uzun yıllardır yapılan cerrahi bir operasyondur. Hemen hemen herkes bademciklerinden şikayetçidir. Hele de sık sık enfeksiyon kalıyorsa. Hastalık basit gibi görünse de tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Vücudun fedakar koruyucuları olan bademciklerimiz, kendisi hastalanınca bu iş değişir ve silahları vücuda çevirir. Bu nedenle hastalanmış bademciğin vücuttan atılması zarar değil yarardır bizim için. Senede en fazla bir erişkin 6-7 defa bademciklerin de sorun yaşıyorsa mutlaka cerrahi bir işlem gerekmektedir. Bu durumu kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Bademcik rahatsızlıklarının kesin çözüm önerileri cerrahi müdahaledir. Bademcik ameliyatı yaklaşık 40-50 dakika arasında olmaktadır. Hasta aldığı narkozun etkisiyle acı veya ağrı hissetmez. 

Erişkinlerde bademcik ameliyatı gerektiren durumlar nelerdir
 • Bademcik mikrop öldürmek yerine kendisi üretmeye başlamış ise
 • Bademcik devamlı olarak abse yapıyorsa 
 • Solunumda zorluk çekilmesine neden oluyorsa
 • Yutak borusunu kapatacak şekilde şişkinlikler oluşuyorsa ve yutmada zorluk  yaşanıyorsa 
 • İlaç ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa
 • Hatta büyüme ve gelişme bozukluklarına neden oluyorsa
 • Horlama ve ağzı açık uyuma 
 • Ses bozukluğu oluşuyorsa
 • Bademcik  iltihabının kulak iltihabına çevirmesi
Erişkinlerde Bademcik AmeliyatıBademcik ameliyatı sonrası hasta nasıl beslenir
 • Operasyon sonrası genelde hastalar bir gece bekler
 • Soğuk su, süt ve dondurmalarda beslenmelidir 
 • Sıvı şeyleri tercih etmelisiniz 
 • Sert yiyeceklerden uzak durmalıdır (cips ve kraker gibi)
 • Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun 
 • Limonlu, gazlı, asitli, turşu suyu ve şalgam gibi keskin içeceklerden uzak durun 
Bademcik ameliyatı sonrası:
 • Hasta ameliyat günü ve sonrasında istirahat etmelidir 
 • Hastanın işe başlaması ve normal hayatına devam etmesi kendini iyi hissetmesine bağlıdır 
 • Hasta birkaç gün tutunmada ve beslenmede zorluk çeker
 • Alınan bademciğin yerini beyaz renkte bir doku kapatır 
 • 2 hafta yumuşak ve sulu gıdalar tüketilmelidir. 
 • Sıcak ve taneli şeylerden uzak durmalıdır.
]]> Ağrısız Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/agrisiz-bademcik-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 06:27:59 +0000 Ağrısız Bademcik Şişmesi, ağızın arka ksımında bulunan boğaza yakın, sağda ve solda iki küçük badem biçiminde organlar vardır. Bu organlara bademcik denir. Ağızda ve boğaz kısmında birçok mikrop bulun Ağrısız Bademcik Şişmesi, ağızın arka ksımında bulunan boğaza yakın, sağda ve solda iki küçük badem biçiminde organlar vardır. Bu organlara bademcik denir. Ağızda ve boğaz kısmında birçok mikrop bulunur. Bu mikroplar, boğazdaki girinti ve çıkıntılarda hiçbir zarar vermeden duruyorken günü geldiğinde vücuda girme istidadını gösterirler. Bu mikropların vücuda girme noktalarından bir tanesi de bademciklerdir. Mikroplar bademciklerden geçmeye çalışırken, bademciklerin savunması ile mikroplar arasında adeta bir savaş başlar. Bu savaş esnasında bademciklerde kızarma, şişme ve büyüme meydana gelir. Bademcik şişmesini hastalar boğazın yan bölgelerini göstererek ifade ederler. Ancak tarif edilen yerler bademciklere bağlı olarak çalışan lenf bezleri bölgesidir. Bademciklerin şişip şişmediği kulak burun boğaz uzmanının yapacağı muayene sonucunda netlik kazanır. Bademcikler her büyüdüğünde şişme ve iltihaplanma olduğu anlamına gelmez. Ağrısız Bademcik Şişmesi muayene ile teşhis edilebilir.

Ağrısız Bademcik Şişmesi Belirtileri,
 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunmada güçlük
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Ağız kokusu
 • Ses tonunda farklılık
 • Lenf bezlerinde şişkinlik    
Ağrısız Bademcik ŞişmesiAğrısız Bademcik Şişmesi Tedavisi,

Bu tedavi diğer organlarda oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle ihmal edilmemelidir. Tedavinin gayesi enfeksiyonu yok ederek meydana gelebilecek komplikasyonlarında önüne geçmektir.Tedavi esnasında sıvı miktarının yeterli düzeyde olup ağız bakımının yapılması önemli bir husustur. Ağız bakımı için antiseptik gargara yeterlidir. Bakteri kaynaklı itihaplanmalarda antibiyotikler kullanılmalıdır. Ancak antibiyotikler böbrek ve kalp iltihabına sebebiyet verebileceğinden doktor tavsiyesine uygun antibiyotikler kullanılmalıdır. Antibiyotikler virüslere etki etmediği için, bilinçsiz kullanım sonucu vücudumuzdaki yararlı bakterilerin öldürerek, bağışıklık sistemine zarar verir. Yetersiz ve az miktarlarda kullanıldığında bakteriler direnç göstereceğinden tedavi daha güç hale gelecektir ve tedavi süresi uzayacaktır. 
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-iltihaplanma.html Fri, 16 Nov 2018 22:41:41 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma: Bademcik boğazın iki yanında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Lenfatik sistemindeki diğer organlar gibi bademciklerde bağışıkl Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma: Bademcik boğazın iki yanında bulunan badem şeklinde lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Lenfatik sistemindeki diğer organlar gibi bademciklerde bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluştururlar ve enfeksiyona karşı vücudu koruma görevini üstlenirler.

2.5 cm boyunda 1.5 cm eninde olan bademcikler görev yaparken enfeksiyon kapabilirler ve penisilin tedavisinde iyi yanıt verirler. Bademciklerin sık, sık enfeksiyon kapması üst solunum yollarında ve böbreklerde tehlike doğmasına neden olabilir bu nedenle bademciklerin alınması önerilir. Bademcikler küçük çocuklarda ve bebeklerde büyük yetişkinlere göre daha büyüktür.

Bademciklerin şişmesi ve iltihaplanması boğaz ağrısı ve yutkunmada zorluk yapar. Bu durumda iken bir hekime giderek tıbbi tedavide uygun olan antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve gargara verilir. Bu tedavi ile bademciklerin iltihaplanması ve yan etkilerinin geçmemesi halinde cerrahi tedavi önerilir.

Bademcik ameliyatı ne zaman önerilir. Tıbbi tedaviden sonra iyileşme görülmediğinde ve aşağıdaki belirtilerin devam etmesinde cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

 • Üst solunum yolunu etkileyecek büyüklükte bademciklerin büyümesinde.
 • Katı yiyecekleri yutkunmakta zorluk çekmek, yeme ve yutkunma zorluğu.
 • Büyüme geriliği görülen hastalarda.
 • Boyun bölgesinde beze oluşması ve tekrarlayan bademcik iltihaplanması.
 • Her sene içerisinde 3-4 defa bademciklerin iltihaplanma geçirenler ve 3 ay boyunca kronik bademcik iltihabi geçirenlere ameliyat önerilir.
 • Bademcik ameliyatı sonrası üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça düşüş görülmüştür.

Bademcik Ameliyatı Sonrası İltihaplanma

Bademcik ameliyat sonrası dikkat edilecekler: Bademcik ameliyatı sonrası genellikle beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

 • Bademcik ameliyatında sonrası soğuk yiyecekler ve içecekler önerilir. Soğuk süt, ayran, asitsiz meyve suları ve dondurma tüketmeleri önerilir.
 • Ameliyatın 2. Günü soğuk muhallebi, patates püresi, soğuk yoğur gibi yumuşak boğazı tahriş etmeyen yiyecekler tüketilir.
 • 3. Günü katı yiyecek olarak makarna ve çorbaların içine ekmek doğrayıp tüketilir.
 • 4. gün boğazı tahriş etmeyecek sıcaklıkta gıdalar ve boğaza batmayan normal gıdalar tüketilir.
 • Ameliyat sonrasında 1 hafta fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 1. Ve 7. Günler ameliyat yerinin kanaması açısında çok önemlidir. Bu nedenle dikkat edilmeli herhangi bir kanama şüphesi görüldüğünde mutlaka hekimine başvurulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı sonrası iltihaplanma: Bademcik ameliyatında sonra iltihaplanma, boğaz ağrısı ve ateşlenmeler görülebilir. Bu şikayetlerin önüne geçmek boğazda iltihaplanmayı önlemek için bol, bol  sıvı tüketilmelidir.  Ameliyat sonrası sıvı tüketiminin önemi çoktur sıvı eksikliği, sigara tüketimi ameliyat bölgesinde kuruluğa ve enfeksiyon kapmasına neden olur ve bu durum iltihaplanmaya hatta ateşlenmeye yol açar.

Boğazda iltihaplanma özellikle az sıvı alanlarda yetersiz beslenen kişilerde görülür ve bu durum nefes kokusuna neden olur. Bu kokudaki artışla birlikte bademciğin alındığı bölgede beyazımsı iltihaplanma oluşur bu iltihaplanma yutma güçlüğü ve ağrıya neden olur. Bu durumda mutlaka sizi ameliyat eden doktorunuza görünmelisiniz.

]]>
Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/yetiskinlerde-bademcik-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 22:40:50 +0000 Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı; Burada KBB uzmanları kendi deneyimleri ve bilgisi doğrultusunda yetişkinlerde bademcik ameliyatının risklerini ve faydalarını hasta ve yakınlarına ayrıntılı bir şekilde anlatmalıd Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatı; Burada KBB uzmanları kendi deneyimleri ve bilgisi doğrultusunda yetişkinlerde bademcik ameliyatının risklerini ve faydalarını hasta ve yakınlarına ayrıntılı bir şekilde anlatmalıdır. Yetişkinlerde bademcik ameliyatının yapılıp yapılmamasına karar vermek hasta ve yakınlarına bırakılmalıdır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yaptığından emin olması, hasta ve yakınlarını rahatlatması, hasta ve doktor arasındaki güveni sağlayacak ve tedavinin gecikmesini engelleyecektir.

Bademciğin Bedenimizde Aldığı Görevleri

Bademcik boğazımızın arka yanlarına yerleşmiş gözenekli bir yapıdır. Bademciklerimizin başlıca görevleri üst solunum yollarına giren mikroplara karşı bedenimizi savunmaya hazırlamaktır. Halk arasında geniz eti olarak bilinen adenoitler ve aşağı doğru inen boğazın yanlarında bulunan dokular da aynı görevi yaparlar. Fakat Bademcikler iltihaplandığı zaman konumları ve boyutları nedeniyle yol açtığı belirtiler yerlerine göre oldukça şiddetli olur.

Bademcik İltihabı 

Bademcik damlacık infeksiyonu denilen tükürük yoluyla ve yakın temasla kişiden kişiye bulaşan mikroplar nedeniyle şişer. Bademcikler bu nedenle kızarırlar ve üzerinde beyaz döküntüler ortaya çıkabilir. Bu bademcik iltihaplanması; 
 • Yutkunmada güçlük 
 • Yutkunurken ağrı 
 • Ateş 
gibi belirtiler gösterebilir. Bazen de enfeksiyon belirtileri olmadığı halde bademcikler büyüyebilir, sağlıklı insanlar soğuk bir şey içtikler veye yediklerinde Örneğin dondurma yediklerinde bademcik sorunu ile karşılaşmazken kronik bademcik veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar bademcik iltihaplanmasına Çok daha yatkındır.

Stres bademciklerin şişmesini doğrudan etkilemez ama vücut direncini kaybettiği için kolay hastalanmaya sebep olur.

Yetişkinlerde Bademcik AmeliyatıYetişkinlerde  Bademcik Ameliyatları

Yetişkinlerde bademcik ameliyatı dışında, bademcik ameliyatları zorunlu olmadıkça 3 yaşındaki çocuklara uygulanmaması gerekir. Fakat solunumu aşırı derecede engelleyen apne hastalığı gibi daha tehlikeli bir sonuçlar olacaksa 3 yaşındaki çocuklara da bademcik ameliyatı yapılabilir. Bademcik ameliyatı 3-10 yaş arası yapılabilir.
Bununla birlikte sık sık atak geçiren yirmili yaşlardaki yetişkinlerde bademcik ameliyatı gerçekleştirilebilir 
Bademcik ameliyatlarına 30 yaş sonrasında da nadiren ihtiyaç duyulur.

Fakat ileriki yaşlarda apne, bademcik büyümesi, bademcik taşları veya bademcik iltihaplanmaları ile ilgili azımsanmayacak kadar hastalık vardır.

Bu hastaların başka  bir alternatifleri yok ise bademcik ameliyatı olabilirler.

Yetişkinlerde Bademcik Ameliyatlarının Yöntemleri 
 
Klasik olan yetişkinlerde bademcik ameliyatı tıbbi adı tonsillektomi olan bademciğin bir disektör denilen bir alet yardımıyla çevre dokulardan ayrılması ile yapılan işlemdir. Kaşığa benzer tırtıklı ve keskin kenarlı kullandığımız bu alet ve araç ile kapsülü ve bademcik dokusu çıkartılır. Bademcik ameliyatında bademcikler zengin kan dolaşımı dokusu olması sebebiyle, bu ameliyatlar sırasında açılan kılcal damarlarda kanamalar olabilir. Kanayan bölgeye başka damarlar bağlanır ve elektrik akımı verilerek kampüs ulaştırılır. Klasik olan "Tonsillektomi" titiz bir şekilde yapıldığı takdirde yara yüzeyleri daha hızlı iyileşebilmektedir. Bu yapılan yöntem oldukça yaygın olup yüzyıllardır kullanılmakla beraber, ameliyat süresi genel olarak kanama kontrol suresi ile doğru orantılıdır.
]]>
Bademcik Yarası https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-yarasi.html Sun, 18 Nov 2018 01:14:01 +0000 Bademcik yarası, toplumda çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve çocuklarda çok sık rastlanılan bademcik yarası, enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok etkene bağlı Bademcik yarası, toplumda çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve çocuklarda çok sık rastlanılan bademcik yarası, enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok etkene bağlı olarak gelişebilir. Bademcikte oluşan yara, yutkunma güçlüğü, konuşma güçlüğü gibi şikayetlere yol açar. Bu durumda hasta yemek yemekten hatta su içmekten bile kaçınabilir. Yutkunma anında yaşanan ağrı nedeniyle ciddi anlamda iştah kaybı yaşanabilir. İştah kaybı özellikle çocuklarda halsizlik, vitamin eksikliği ve ani kilo kayıplarına yol açabilir. Enfeksiyon harici bademcik yarası iltihap nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bademciklerde meydana gelen iltihap kısa süre içinde bademcikte yara oluşumuna sebep olur. Daha çok kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde görülen bademcik yarası, tüketilen yiyecekler, içecekler, sigara kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ağız yoluyla vücuda alınan enfeksiyonları önlemek amacıyla görevli olan bademcikler enfeksiyona karşı direnç gösteremediğinde yara ile beraber bademciklerde şişme de görülebilir. Oldukça ağrılı ve acılı bir süreç olan bademcik yarası ihmal edilmemeli ve vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Bademcik yarası belirtileri

Bademcik yarası genel olarak yutkunma güçlüğü ile kendini belli eder. Bir şey içerken ya da yerken bademciklerde ciddi anlamda acı hissi oluşabilir. Hasta şiddetli bir ağrı ile beraber yutkunmayı gerçekleştirir. Beraberinde kötü ağız kokusu görülür.
Bademcik yarası boğaza bir şey takılmış hissi oluşturabilir. Bu tür belirtilerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Hastalık ilerlemişse bademcik yarası ile beraber, mide bulantısı, kusma, ateş, halsizlik görülebilir. Halsizlik ve ateş özellikle çocukları daha fazla etkileyebilir.

Bademcik YarasıBademcik yarası vücudu nasıl etkiler

Bademcik yarası bazen herhangi bir belirtiye yol açmadan sinsi bir şekilde ilerler. Hasta yaranın farkına varmayabilir. Bademciklerden vücuda zehirli maddeler salgılanır ve bu maddeler böbrekler başta olmak üzere karaciğer gibi hayati önemi büyük olan organları olumsuz etkileyebilir.

Bademcik yarası tedavisi

Bademcik yarası için doktora başvurulduğunda doktor uygun tedaviye başlar. Evde hastalığın sürecini kısaltmak ve hastada rahatlama sağlamak içinde bazı yöntemlere başvurulabilir. Tamamen doğal olan yöntemler sayesinde hastada rahatlama sağlanır ve hastalığın daha çabuk atlatılmasına olanak tanınır. Adaçayı doğal bir antibiyotiktir ve iltihap, enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı oluşan bademcik yarası için kullanılabilir. Adaçayı çay şeklinde hazırlanarak balla tatlandırılıp içilebilir ya da gargara suyu olarak kullanılabilir.

Bir tane ayva bir süre suda bekletilerek bademcik yarası için alternatif şurup hazırlanabilir. Suda bekletilen ayvanın suyu ile gargara yapıldığında bademcik yarası tedavi edilebilir.

Bademcik yarasının tedavi sürecinde el ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek-içeceklerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır. Bol C vitamini ağırlıklı beslenmek ve beslenmeye dikkat etmek tedavide önemli rol oynar. Bademcik yarasına karşı rahatlama sağlamak için eczanelerden pastil temin edilerek kullanılabilir. Pastil nefes almayı kolaylaştırır. Hastalık döneminde bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Tuzlu suyla gargara yapmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücut direncini arttırmak amacıyla sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek iyileşme sürecini hızlandırır. Hastalık süresi boyunca sigara kullanmaktan ya da sigara içilen ortamlarda kaçınılmalıdır.
]]>
Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-beyazlik.html Sun, 18 Nov 2018 14:02:47 +0000 Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık, bademcik ameliyatı mümkün oldukça erken yaşta yapılması önerilen bir ameliyattır. Çünkü yaş ilerledikçe başta ağrılar olmak üzere iyileşme süresi uzar ve ameliyat sonrası ortaya ç Bademcik Ameliyatı Sonrası Beyazlık, bademcik ameliyatı mümkün oldukça erken yaşta yapılması önerilen bir ameliyattır. Çünkü yaş ilerledikçe başta ağrılar olmak üzere iyileşme süresi uzar ve ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek sorunlar daha sık görülmektedir. Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık, bademciklerin çıkarıldıkları yerlerin beyaz olması gayet normal bir durumdur. Bu durum üzücü bir durum değil tam aksine sevindirici bir durumdur. Bademciklerin çıkarıldığı yerlerin beyaz olması o bölgenin ameliyat sonrası iyileşme göstermesinin belirtileridir. Bu beyaz renkteki tabaka koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu bariyer hem iltihap oluşumunu engeller hemde ağrıyı azaltır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası BeyazlıkBademcik Ameliyatı sonrası Beyazlık dikkat edilmesi gerekenler; 
 • Ameliyat sonrası ağrı ve sızıları azaltmanın en önemli yolu da bol sıvı tüketmektir. Çay,  meyve suyu yerine su tüketiminin önemi ve faydası çoktur.
 • Ameliyattan sonra yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilir. Kulak memesi kıvamına getirilmiş her gıda tüketilebilir. Tüketilen gıdaların sıcaklığı pek önemli değildir. Fakat tüketilen soğuk gıdalar ameliyat sonrasında açık olan sinirlerin uyuşmasına neden olup boğazdan daha rahat geçmektedirler.  
 • Dondurmanın ameliyat sonrasında iyileşme sürecine özel bir katkısı yoktur fakat dondurmanın soğuk olması ve yutması kolay olduğundan hemde yüksek miktarda kalori bulundurduğundan ameliyat sonrası için iyi bir besindir. 
 • Ameliyat sonrasında alınan besinler içinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise alınacak besinlerin yüksek kalorili olmasıdır. Yağ ve şeker içeren gıdalar az miktarda besin alabilen hastaların kalori açığını kapatıp daha hızlı ve kısa bir sürede iyileşmelerine yardımcı olur. Bunlara alternatif olarak çorbalar, muhallebi, meyveli yoğurtlar, ballı süt, v.b gıdalar tüketilebilir.
 • Üzerinde durulması gereken diğer bir konuda ağrı kesici kullanımıdır. Ağrı kesiciler ağrı oluşmadan önce kullanılmalıdır.
 • Sıcak ve asitli ürünlerden kaçınılmalıdır. 
 • Ameliyat sonrası konuşmanın biraz genizden gelmesi ve ses tonundaki değişiklik olması normaldir. Korkuya kapılıp panik yapmamak gerekir. Bu ses tellerinin zarar gördüğü anlamına gelmez. 
 • Ameliyat sonrasında ateşinizde  0.5-1 derece arasında değişim olabilir. Eğer ateşiniz daha yüksek ve düşmüyorsa enfeksiyon belirtisi olabilir hemen doktorunuza başvurunuz. 
 • Bademcik ameliyatı sonrası beyazlık, bu doğal iyileşmenin belirtisidir. Ortalama 2 hafta içinde kaybolur. 
]]>
Bademcik İltihabı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 19:54:03 +0000 Bademcik İltihabı Nedir; Bademcik, vücudu ve boğazı dış etkenlerden, virüslerden ve bakterilerden koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bademcik iltihabı ise, bu savunma mekanizmasında meydana gelen apselerdir. Bademcik İltihabı Nedir; Bademcik, vücudu ve boğazı dış etkenlerden, virüslerden ve bakterilerden koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bademcik iltihabı ise, bu savunma mekanizmasında meydana gelen apselerdir.

Bademcik iltihabı, tıp dilinde kronik veyahut akut tonsillit olarak adlandırılmaktadır. Boğazda ortaya çıkan ve bademcik iltihabını oluşturan apseler kendilerini boğaz şişmesi ve boğaz ağrısı olarak belli etmektedir. Bademcik iltihapları ilk önce boğazda hafif kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bir kişide bademcik iltihabının oluşumu, vücut savunma mekanizmasının doğru çalıştığını fakat virüs ve bakterilerle yeterince savaşamadığını gösterir.  Oral yol ile vücuda girmek isteyen bakteri ve virüsler gibi mikroplar bademcikte biriktikleri zaman, apselere ve bademcik iltihabına yol açarlar.

Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir

Bademcik İltihabı hastalığının belirtileri, iltihabın şiddetine göre farklılıklar göstermektedir. 

 • Boğaz ağrıması
 • Yutkunurken zorlanma
 • Yutkunma sırasında boğaza bir şey takılıyormuş gibi hissetme
 • Halsizlik ve yorgunluk hissetmek
 • Vücut ısısında yükselme
 • Ağızda koku oluşumu
 • Boğaz ve boyun bölgelerinde şişme
 • Seste incelme veya kalınma gibi değişikliklerdir.
 • Ayrıca bazen çocuklarda mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de görülebilir

Bademcik İltihabı

Bademcik İltihabı’nın Teşhis ve Tedavisi Nasıldır

Bademcik İltihabı hastalığı, bir KBB uzmanı tarafından gayet kolay olan fiziki bir muayene sonucunda teşhis edilebilmektedir.  Kronik veya akut olan bir bademcik iltihabının en kolay ve en etkili olan tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Antibiyotikler vücuttaki mikropları kırmak için birebir bir yöntemdir. Antibiyotiğin yanı sıra, boğazda medya gelen ağrıları dindirmek amaçlı ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilmektedir.

İlaç tedavileri dışında, bademcik iltihabı olan kişinin evde deneyebileceği yöntemlerde bulunabilmektedir. Örneğin gargara yaparak boğazı temizlemek, istirahat etmek, sık sık meyve ve sıvı tüketmek bademcik iltihabına iyi gelen şeylerdir.

Bademcik iltihabının genel olarak iyileşme süresi 1 hafta kadardır. Fakat hasta kişinin bağışıklık sistemine göre bu iyileşme sürecinde farklılıklar yaşanabilmektedir

Bademcik İltihabı İçin Evde Neler Yapılabilir

Bademcik iltihabına sahip olan bireyler, ilaç ve doktor tedavisi haricinde ev içerisinde uygulayabilecekleri bazı küçük yöntemler ile iyileşme sürecini en aza indirebilirler. İşte bu yöntemler:

 • Sıkça istirahat etmek ve yorulacak işler yapmamak
 • Bol bol sıvı tüketmek
 • Normalin dışında aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içecek tüketmemek
 • Gün içerisinde belirli sürelerle tuzlu su ile gargara yaparak boğazı temizlemek
 • Sık sık C vitamini içeren meyve tüketmek ve haricen vitamin tüketmek
 • Boğaz pastilleri kullanarak boğazı rahatlatmak
 • Bulunulan ortamı nemli tutmak
 • Sigara içmemek, sigara içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak
 • Bulunulan mekanı sıklıkla havalandırmak ve temizlemek

Bademcik İltihabı Hangi Hastalıklara Neden Olabilir

Bademcik İltihabı aslında basit bir sorunmuş gibi görünse de, doğru tedavi edilmediğinde veya hiç tedavi edilmediğinde çok daha ciddi hastalıklara da neden olabilecek, kalıcı hasarlar oluşturabilir.

 • Menenjit,
 • Böbrek iltihapları,
 • Kalpte iltihaplanma,
 • Boyun enfeksiyonları,
 • Orta kulak enfeksiyonu,
 • Akciğer enfeksiyonu,
 • Kemik iliği enfeksiyonu,
 • Eklem enfeksiyonları Bademcik Geniz Eti Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-geniz-eti-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 19:25:15 +0000 Bademcik Geniz Eti Ameliyatı, bademcik ameliyatı çoğunlukla gerekli görülen durumlarda uygulanmalıdır. Bademcikler özellikle geniz eti benzer olan lenfoid dokular il olduğundan dolayı çocuk hastalarda çoğunlukla bademcik sorunlar Bademcik Geniz Eti Ameliyatı, bademcik ameliyatı çoğunlukla gerekli görülen durumlarda uygulanmalıdır. Bademcikler özellikle geniz eti benzer olan lenfoid dokular il olduğundan dolayı çocuk hastalarda çoğunlukla bademcik sorunları geniz eti sorunları ile beraber olmaktadır. Genellikle bademcik ameliyatında geniz eti ile beraber alınmaktadır. 

  Lenfoid dokuların bademcikler ile alınması çoğunlukla iki sebepten gerekebilir. 
  • Hem bademcik hem de geniz etinin normal boyutlarından şişmesi sonucunda hava yolunun tıkanması, 
  • Sıklıkla iltihaplanma durumunda bademcik ile geniz eti bir arada alınır. 
  Özellikle bademciklerin büyümesi kişinin yutmasında, konuşmasında ve beslenmede büyük problemler yaratabilmektedir. Ayrıca büyümüş olan bademciğin üstünde birikmiş lan yiyeceklerden dolayı ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Adenoid dokunun normalden büyük olması çoğunlukla kişinin burun tıkanıklığı sorunu yaşamasına yol açar. Bu nedenle bu kişiler uyku esnasında hem ağzı açık uyumaya hem de horlamaya sebep olur. Geniz etinin normalden büyük bir şekilde büyümesi de kişinin boğazını tıkayıcı durumu yaratırken, aynı zamanda çene ve yüz kemiklerinde gözle görülür gelişim bozukluklarına sebep olarak "adenoid face" görünümüne, özellikle orta kulakta sıvı birikmesine, işitme kayıplarına, geniz akıntısına, sinüzite, öksürüğe ve farenjit problemlerine sebep olmaktadır. Bu sorunlar karşısında hastanın hem bademcik hem de geniz eti beraberinde alınması için hazırlık yapılır.

  Bademcik Geniz Eti Ameliyatına Nasıl Karar Verilir, 

  Kişinin çok sık olarak enfeksiyon geçirmesi, bunu takiben sene içerisinde üç ya da daha fazla boğaz enfeksiyona maruz kalması sonucunda bademcik geniz eti ameliyatına karar verilir. Özellikle bademcikler kişide solunumu zorlaştıracak ve yutma yetisini etkileyecek derecede büyümüş ise, Bu büyüyen bademciklerin üstünde kalan yiyeceklerden dolayı ağızda kötü kokunun olması durumunda ameliyata karar verilir. Ayrıca tek taraflı olarak bademcik büyümesi bazen kötü huylu olan hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Geniz etinin kişinin solunum düzenini bozacak kadar büyük olması, hem bademciğin hem de geniz etinin büyümesinden kaynaklı olarak orta kulakta sıvı birikmesine sebep olmasından dolayı işitme kaybı ortaya çıkar ise, bu durumda bademcikler geniz eti ile beraber alınmaktadır. Ayrıca kişide sıklıkla meydana gelen sinüzit atakları ya da kronikleşen geniz eti iltihabı ya da kronik öksürüğün olduğu durumlarda ameliyatta geniz eti bademcikler ile beraber alınmalıdır. Bademcik Geniz eti ameliyatı her mevsim yapılabilir, ancak kış ayları ya da ilkbahar ayları çok daha uygundur.

  Bademcik Geniz Eti AmeliyatıBademcik Geniz Eti Ameliyatında Anestezi Kullanımı Nasıldır,

  Ameliyat için kullanılacak saha anestezi ve cerrahi işlem oldukça titizlik ile çalışılması gereken bir durumdur. Bademcik geniz eti ameliyatı özellikle hava yolu sahası olmasından dolayı hassasiyet gerektiren ve çok dikkat edilmesi gereken ameliyatlardan birisidir. Bu nedenle ameliyata giren anestezi ve cerrahlar alanlarında tecrübe sahibi olan özel ekipmanlar özenle seçilmelidir. Gelişen teknik sayesinde ameliyatta kullanılan ilaçlar ile anestezinin yaşanabilecek komplikasyonları büyük ölçüde azaltılmıştır. Bademcik geniz eti ameliyatı sonrasında çocuk hastalarda meydana gelen ağrı çoğunlukla basit ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılırken, bu durum yetişkinlerde meydana gelen ağrılar problem yaratabilmektedir. Ayrıca bademcik geniz eti ameliyatı sonrasında meydana gelen kanama durumu da büyük önem arz etmektedir. Ameliyattan sonra bir kaç gün ağızdan hafif dereceli kan gelmesi normal bir durumken, diğer günlerde kanama devam eder ve şiddetlenir ise hemen ameliyatı yapan hekime başvurulmalıdır. Çünkü meydana gelen kanama için yeniden ikinci bir operasyon g]]> Bademcik Apsesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-apsesi.html Tue, 20 Nov 2018 12:06:13 +0000 Bademcik apsesi, insanlarda sık sık meydana gelen bir durumdur. Aslında meydana gelen bademcik apseleri, bir nevi bademcik iltihaplanması olarak düşünülebilir. Çünkü bademcikler üzerinde meydana gelen apseler, genellikle iltihaplan Bademcik apsesi, insanlarda sık sık meydana gelen bir durumdur. Aslında meydana gelen bademcik apseleri, bir nevi bademcik iltihaplanması olarak düşünülebilir. Çünkü bademcikler üzerinde meydana gelen apseler, genellikle iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Bademcik apsesi, genellikle hasta olmuş olan insanlarda ya da bir bademcik hastalığı geçirmiş insanlarda sık görülen bir durumdur. Bu durum beraberinde çok ciddi belirtileri de getirdiği için insanlarda önemli rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. İnsanlarda özellikle sindirimin de bu olumsuzluktan etkilenmesi nedeniyle direk olarak bademcik apsesi, kişinin günlük hayatında performans kayıpları yaşamasına neden olacaktır. Bilindiği gibi bademcikler, vücudun savunma sisteminde rol oynayan öneli organlardan biridir. Bazı insanlarda vücut bu organları belli bir süre sonra kaldıramayarak kişide bazı bademcik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumlarda insanlar genellikle bademciklerini küçük yaşlarda aldırarak geri kalan hayatlarında bademciksiz olarak devam ederler. Dolayısıyla bu insanlarda herhangi bir şekilde bademcik apsesi meydana gelmez. Fakat bademcikleri alınmamış olan insanlarda, birçok farklı nedene  bağlı olarak insanlarda bademcik apsesi ortaya çıkar. Bu apseler, birçok zaman insanlarda çok şiddetli bademcik ağrılarına neden olur. Özellikle çocuklar bu ağrılardan dolayı birçok zaman herhangi bir şey yemekten bile kaçınabilir. Bu nedenle çocuklarda bademcik apsesi, tam olarak beslenememe nedeniyle daha da sorun haline gelir. 

  Bademcik apsesi ne gibi belirtilerle ortaya çıkar
  • Daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda meydana gelen bademcik apsesi insanlarda ilk olarak çok şiddetli ağrılara neden olacaktır. Bu ağrılar birçok zaman kişinin yutkunamamasına ya da bir şeyler tüketememesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi şarttır.
  • Çocuklarda meydana gelen bademcik apsesi, çok şiddetli ateş problemine neden olur. Bu durum ise beraberinde havale riskini getirdiği için acil durumlar ortaya çıkabilir. 
  • Bademcik apsesi, bazen iltihaplı olarak görüldüğü için direk olarak ağızda koku oluşumuna neden olacaktır. 
  • İnsanlarda bademcik apsesi meydana geldiği zaman direk olarak bademciklerde aynı zamanda şişlikler de oluşmaya başlar. Bu şişlikler ise direk olarak ses değişimine neden olur. Bu nedenle bademcik apsesi olan insanlarda ses biraz daha kalın olur. 
  • Bir diğer belirti ise kişinin ağzını açarak bademciklerini kontrol etmesi durumunda bademcikler üzerinde beyaz beyaz apselerin olduğunun görülmesidir. Bu apseler bazen biraz daha arka taraflarda oluştuğu için bir başkası tarafından bakılmadan görülmeyebilir.
  • Son olarak herhangi bir şey tüketilmediği zamanlarda bile boğazda takılma hissi meydana gelebilir. 
  Bademcik ApsesiBademcik apsesinin oluşma nedenleri:

  Sigara: İnsanların tükettikleri sigara, çıkarmış olduğu duman nedeniyle direk olarak bu gibi enfeksiyonların bademcik üzerinde meydana gelmesine neden olur. Eğer sizlerde sigara kullanıyorsanız ya da sigara dumanının yoğun olduğu yerlerde bulunuyorsanız kesinlikle bunlardan uzak durmalısınız. 

  Akciğer enfeksiyonları ya da boyun enfeksiyonları: Bu enfeksiyon türleri, direk olarak bademcik apsesinin bulunduğu yerlere yakın olduğu için enfeksiyonlar bademciklere de bulaşarak bademcik apsesine neden olabilir. 

  Aşırı soğuk ve sıcak yiyecekler: Kimi zaman bilinçli olarak kimi zaman da yanlışlıkla insanların tüketmiş olduğu yiyecekler ve içecekler bu şekilde bademcik apsesi oluşumuna neden olmaktadır. Bu gibi durumlara biraz daha dikkat etmeye çalışın. 

  Solunum yolu enfeksiyonları: İnsanların özellikle soğuk kış aylarında yakalanmış oldukları üst solunum yolu enfeksiyonları direk olarak bademcik apsesi oluşumuna neden olur. Eğer sizlerd]]> Çoçuklarda Bademcik Büyümesi https://www.bademcikameliyati.com/cocuklarda-bademcik-buyumesi.html Tue, 20 Nov 2018 17:32:54 +0000 Çocuklarda bademcik büyümesi, bademcik büyümesi çocuklarda solunum yolunu tıkayarak ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çocuklarda bademcik büyümesi pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalıtımsal nede Çocuklarda bademcik büyümesi, bademcik büyümesi çocuklarda solunum yolunu tıkayarak ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çocuklarda bademcik büyümesi pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalıtımsal nedenler, pasif sigara içimi ve alerjik problemler bunlardan bir kaçıdır.

  Çocuklarda bademcik büyümesinde yaşanabilecek sorunlar:
  • Bademciğin büyük olması en başta burun solunumuna engel olmaktadır. Bu da çocuğun ağzından solunum yapmasına neden olmaktadır. Ağız solunumuna bağlı olarak da çocukta yüz, diş, damak problemleri yaşanmaktadır. 
  • Zaman içerisinde çocuğun gelişimi bozulmaktadır ve çocukta uzun, ince bir yüz ve yanaklarda basıklık görünümü meydana gelmektedir. Bademcikler doktor muayenesinde ağızdan bakılarak direkt görülebilmektedir.
  • İleri derecede büyük bademcikler üzerinde bazen besin artıkları birikebilmektedir ve bu durumda da ağız kokusu oluşmasına neden olmaktadır.
  • Bademcik büyümesi, çocuğun gece sık uyanmasına, idrara çok kalkmasına ve altına kaçırma gibi sorunlara neden olmaktadır.
  • Bademcik büyümesi, kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta sorunlara yol açmaktadır. 
  • Bademcik büyümesinde, beyne yeterli oksijen gitmemesi durumuna bağlı olarak çocuklarda hafıza problemleri, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, konsantrasyon sorunları görülebilmektedir. 
  • Çocuklarda bademciklerin aşırı büyük olmasına bağlı olarak yutkunma bozuklukları ve bu sorundan dolayı beslenme bozuklukları görülmektedir. 
  • Gece rahat uyuyamayan çocuklarda gündüzleri baş ağrısı da yaşamaktadır.
  • Çocuklarda uyku apnesi sendromu da görülmektedir. Bu hastalıkta horlamalar ve gece uykuda nefes durması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların yanında çocukta uyku performansının düşmesine, gece uykuda aşırı hareketliliğe yol açmaktadır. Uyku apne sendromu olan çocuklarda uyku sırasında salgılanan büyüme hormonunun düzeyinin azaldığı ve buna bağlı olarak büyüme gelişme geriliği oluşmaktadır. Uyku apne sendromu tedavi edilmez ise kalp ve akciğer problemlerine yol açmaktadır.Çoçuklarda Bademcik Büyümesi 
  Bademciğin yararından çok zararı oluyorsa bu durumda alınması daha doğrudur. Çocuklarda bademcik büyümesi mutlaka takip altında tutulmalıdır. Çocuğun yaşam kalitesini düşürüyorsa modern yöntemlerle hemen çaresine bakılmaktadır. 
  ]]>
  Bademcik Hastalıkları https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-hastaliklari.html Wed, 21 Nov 2018 15:24:42 +0000 Bademcik Hastalıkları, boğazın iki tarafında bir kapsül yardımıyla çevre dokulardan ayrılan ve üzerinde kirpt adı verilen girintiler bulunduran lenf sistemi yapılarına bademcik adı verilir. Bademciklerin üzerindeki bu girintile Bademcik Hastalıkları, boğazın iki tarafında bir kapsül yardımıyla çevre dokulardan ayrılan ve üzerinde kirpt adı verilen girintiler bulunduran lenf sistemi yapılarına bademcik adı verilir. Bademciklerin üzerindeki bu girintilere yerleşen mikrop ve bakteriler nedeniyle bademcik hastalıklarına sebep olur. Birçok enfeksiyon ve bazı lenf hastalıkları sebebiyle bademcik hastalıkları tedavi edilmektedir. Bu tedavilerde bademciğin alınması da söz konusu olabilmektedir. 

  Akut bademcik iltihabı

  Hastada bademciğe yerleşen mikroplar nedeniyle oluşan bu hastalık, her hastada bağışıklık sistemi farklı olduğu için çeşitli bir seyir izlemektedir. Çocukluk çağında çok sıradan bir hastalık olarak kabul edilen akut bademcik iltihabı, kronik bir hastalığa dönüşecek kadar büyük bir önem taşımaktadır. Hastalık, yutağın ve bademciklerin mikroplara karşı  savunması olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalığın belirtileri titreme, ateş ile birlikte boğaz ağrısıdır. Yutkunma zorlukları ve eklem ağrıları da görülebilir. Kendiliğinden 1 hafta içinde kaybolur. Tanı için muayene sırasında görülebilecek bademcik üzerindeki iltihaplar ve fazlaca büyümüş bademcikler yol gösterir. Ayrıca çenenin köşesindeki lenf bezlerinde ağrı oluşur. Yeterli sıvı alımı, istirahat, ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler bu hastalığın tedavisindeki uygulamalardır. 

  Kronik bademcik iltihabı

  Bademcik iltihabının kronikleşmesi sorununa verilen addır. Bademciklerde büyüme, dejenerasyon ve tıkanmalar meydan gelir. Sürekli olarak tekrarlayan boğaz ağrıları, bademciklerde büyüme ve damarlaşma, ateşli ataklar ve eklem ağrıları, kokulu iltihaplanmalar ve lenf bezi şişmeleri bu hastalığın belirtileridir. Bademcik hastalıklarının en yaygın görülen tipi olarak bilinir. Tedavisi için akut bademcik iltihabının tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer hastalık ileri seviyelere gelirse cerrahi operasyonlar yapılır. 

  Bademcik HastalıklarıBademcik çevresinde apse

  Oksijensiz ortamda yetişen bakterilerin  bademcik kapsülünü geçerek yayılması sonucunda oluşan probleme denir. Yüksek ateş, halsizlik, yutma zorluğu, ağız açmada zorluk ve konuşmada zorluk bu bademcik hastalığının belirtilerdir. Teşhis sırasında hasta muayene edilerek bademcik üzerinde oluşan ödem ve zar oluşumu gözlenmektedir. Damar yoluyla verilen ilaçlar, ağrı kesici ve ateş düşürücüler. apse boşaltım işlemi ve bademciklerin alınma işlemi bu hastalığın tedavisi için yapılabilecek yöntemler arasındadır. 

  Bademciklerin büyümesi

  Lenfatik adı verilen yapıları bulunduran kişilerde görülür. Çocuklarda da sıklıkla görülmektedir. Bademciklerin dokusunda meydana gelen aşırı büyüme bu probleme neden olmaktadır. Büyüyen lenf dokuları tıkanmaya yol açar. Ayrıca mikroplar için büyük bir yaşam ortamı da hazırlanmış hale gelir. Tedavi için bademciklerin alınması gerekebilir. 
  ]]>
  Bebeklerde Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/bebeklerde-bademcik-sismesi.html Thu, 22 Nov 2018 15:04:40 +0000 Bebeklerde bademcik şişmesi, oldukça anne içinde bebek içinde çok sıkıntılı bir dönemdir. Her anne bebeğini sağlıklı büyütmek ve hasta olmaması için elinden geleni yapmaktadır. Fakat bebeklerin bağışıklık sistemi gü Bebeklerde bademcik şişmesi, oldukça anne içinde bebek içinde çok sıkıntılı bir dönemdir. Her anne bebeğini sağlıklı büyütmek ve hasta olmaması için elinden geleni yapmaktadır. Fakat bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenmesi adına hasta olmaları ve bunu yaşamaları son derece normal bir durumdur. Aslında anne adayı çok üzülse bile bebeklerde bademcik şişmesi vücutlarında oluşan mikrobik bir olaydan kaynaklanmaktadır. Bebeklerin hasta olması olası bir durumdur böylesi bir durumda bebek ek gıda almıyor ise sürekli annesi emzirmelidir. Fakat ek gıda alan bir bebek ise zaten bademcik ağrısı ve şişmesi nedeni ile hiç bir gıdayı tüketemez. Bebekler için oldukça zor olan bu durumda yapılması gereken, anne adayı bebeğine çok sık arlıklarla su vermelidir. Bebeklerde bademcik şişmesi ağız içinde kuruluk ve yanma nedeni ile bebeğiniz sürekli ağlayacaktır.

  Yapılan doğru kararlardan bir tanesi ise bebeği en yakın çocuk doktoruna götürerek hemen müdahale edilmelidir. Bebeklerin acı çekmeleri her anne adayını perişan etmektedir. Anne doktora getirmeden önce o zaman aralığında, bebeğine ılık bitki çayı bir kaç çay kaşığı vererek boğazının yumuşamasını sağlamalıdır. Bebeğin basit bir soğuk algınlığı sebebinden dolayı bademciklerinde şişme olması bir durum söz konusu olabilir. Tabi buna hekiminizin yapacağı muayene sonucu anlaşılacağı bilinmektedir. Bebeklerde bademcik şişmesi tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı doktorunuzun uygulayacağı tedavi düzenli ilaçları vererek bebeğinizin rahatlanması bir an önce sağlanmaktadır.
   
  Bebeklerde bademcik şişmesi nasıl tedavi edilir. doktor muayenesi ardından konulan teşhiste hemen ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bebeklerde bademcik şişmesi için verilen ilaçlar ağrı kesici ve gerek görülür ise antibiyotik tedavisidir. Anne adayı hemen bebeğine yazılan ilaçları kullanarak bebeğin sakinleşmesini sağlamalıdır.  Bebeklerde bademcik şişmesi doktorun verdiği ilaçların yanı sıra anne bebeğine ılık içecekler vererek bebeğin iyileşme sürecini hızlandırmalıdır. Bu süreç içerisinde, bebeğin ek gıda alıyor ise küçük parçalar halinde bebek beslenilmelidir. Bebeklerde oluşan bademcik şişmesi tedavi olarak çok uzun tedaviler uygulanmaz. Yaklaşık en az 1 haftalık olan tedavi ise bebeğinize yeterli gelecektir. Minik vücudu ile ilaçlarla tanışan bebeğiniz iyileşene kadar bebeğinize bol sıvı vermeyi unutmayın. Bebeklerde bademcik şişmesi oldukça dikkate alınmalı ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Kısa süre içerisinde bebeğiniz doktor ve ilaçlar sayesinde sağlığına kavuşacaktır.

  Bebeklerde Bademcik ŞişmesiBebeklerde bademcik şişmesi neden olur: bebeklerin vücut yapıları olgunlaşıp gelişmediği için çok hassas olurlar. Bu hassasiyet lik geçici bir durumdur. Bu nedenle bebeğinizin hasta olması ve bademcik enfeksiyonu kapması o sebepten dolayı boğazının şişmesi çok normaldir. Tabii ki anneler için kabul etmedikleri bu durum ise çok üzücü olabilir. Çünkü hiç bir anne bebeği hasta ve acı çekiyorsa oldukça üzgün ve mutsuzdur. Bebeğinizin ablası veya abisi var ise aile içinde hasta birinin boğaz enfeksiyonu var ise bu doğal olarak evde yaşayan bütün bireylere bulaşır. Bu kaçınılmaz bir olaydır, nefes yolu ile bulaşmaktadır. Başka bir faktör ise bebeğinizin üşütmüş olmasıdır. Bebeklerde bademcik şişmesi bu sebeplerden dolayı olmaktadır.

  Çocuk doktoru yardımı ile bebeğin sağlığına kavuşması mümkündür. Ayrıca her bebeğin bu tür hastalıkları kaparak ve tedavi edilerek sağlığına kavuşması mümkündür. Bu şekilde büyüme yolunda ilerleyen bebeğinizin sağlıklı olması son derece her anne için önemlidir. Bebeğinizin bademcik şişmesi tekrar edebilecek bir durumdur ve bu olası bir ihtimaldir. Anne adayları bebeklerini büyütür iken bu sorunlarla karşılaşması olabilecek bir olasılıktır. Bebeğin hasta olmaması için sağlıklı besle]]> Bebeklerde Bademcik İltihabı https://www.bademcikameliyati.com/bebeklerde-bademcik-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 05:13:04 +0000 Bebeklerde bademcik iltihabı, sık sık karşılaşılan bir durumdur. Vücudun bir savunma mekanizması olan bademcikler, bağışıklık sistemi hassas olan bebeklerde çok daha ciddi olarak iltihaplanma yapmaktadır. Bebeklerde bademcik il Bebeklerde bademcik iltihabı, sık sık karşılaşılan bir durumdur. Vücudun bir savunma mekanizması olan bademcikler, bağışıklık sistemi hassas olan bebeklerde çok daha ciddi olarak iltihaplanma yapmaktadır. Bebeklerde bademcik iltihaplanması, tıbbi olarak "tonsilit" adıyla bilinmektedir. Bilindiği gibi bebeklerde dahil olarak tüm insanlarda bademcik, solunu yollarına geçmeden önce vücuda girmek isteyen bakterileri ve enfeksiyonları engellemektedir. Bu durum yetişkinlere göre bebeklerde çok daha sık meydana gelir. Bunun nedeni ise bebeklerin vücut sisteminin çok daha hassas olmasıdır. Bebeklerde meydana gelen bademcik iltihabı, birçok zaman çok ciddi olmayan sorunlardır. Buna karşılık olarak bu iltihaplanmanın sık sık yenilenmesi biraz daha büyük bir sorunun göstergesidir. Çünkü bebeklerde bir hafta içerisinde iki ya da daha fazla bademcik iltihaplanması görülmesi durumunda sorunun çok daha büyük olduğu anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda gerekirse bebekteki bademcikler alınabilir. Bunun için cerrahi operasyonlar meydana gelecektir. Günümüzde birçok kişide bademcikler bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise insanların bebeklik dönemlerinde kronik olarak bademcik iltihabı sorunuyla uğraşmalarıdır. Eğer sizin de bebeğinizde bademcikler kronik olarak sık iltihaplanıyorsa ve aynı zamanda kullanılan ilaçlar etki etmiyorsa cerrahi operasyon oluşma riski çok yüksektir. Bebeklerde bademcik iltihabı oluşması durumunda bebekte ciddi belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere bakarak bile bebeğinizdeki problemi anlayabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki bebeklerde bademcik iltihabı için kesinlikle uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Aksi durumlarda çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

  Bebeklerde Bademcik İltihabıBebeklerde bademcik iltihabı belirtileri: 
  • Bebeklerde bademcik iltihabı oluşması durumunda meydana gelen bir belirti, bebeğin yutkunurken ağlamasıdır. Bademcik iltihabı, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de şiddetli ağrılara neden olacak ve özellikle yutkunma sırasında bu ağrılar çok daha artacaktır. 
  • Bebeklerde bademcik iltihabı oluşumu durumunda bebeğiniz sık sık öksürük sorunu yaşayacaktır. Bu öksürükler bazen çok şiddetli olabilir. Bu durum bebeklerde bademcik iltihabı sorununun en önemli belirtilerinden biridir. 
  • Bir diğer belirti ise bebeklerde kusmadır. Yetişkinlerde böyle bir belirti olmasa bile bebeklerde meydana gelen bademcik iltihaplanması kusma sorununa neden olur.
  • Bebeğiniz yutkunurken yüzünü ekşitebilir. Bunun nedeni ise iltihaplı olan bademciğin biraz daha ağrımasıdır. 
  • Bebeklerde meydana gelen en büyük ve en tehlikeli belirti de düşürülemeyen ateş sorunudur. Birçok iltihaplı hastalıkta olduğu gibi bademcik hastalığında da yüksek ateş sorunu ortaya çıkar. 
  • Bebeğin ağzını açtığınızda ve bademciklerine baktığınızda burada oluşmuş olan iltihaplanmayı rahat bir şekilde görebilirsiniz. Bu şekilde de bademcikler üzerinde bulunan iltihap belirti gösterir.
  Bebeklerde bademcik iltihabı oluşması durumunda yapılacak en önemli şey bol bol sıvı tüketimidir. Çünkü bebeklerin bol  bol sıvı tüketmeleri, meydana gelen yüksek ateş rahatsızlıklarını çok ciddi bir şekilde önler. Bunun yanı sıra bebeklerde bademcik iltihaplanması, direk olarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu gibi durumlar çok ciddi bir şekilde sorunların oluşmasına neden olabilir. Eğer zamanında tedavi ederseniz, sorunlarla karşılaşmadan engellemiş olursunuz. Bunun yanında bebeğinize ara ara dondurma yedirmeniz boğazı soğuk tutacak ve bebeğinizin biraz da olsa rahatlamasına neden olacaktır. Dondurma yerine yoğurtta yedirerek bu faydaları tekrar görebilirsiniz. Birçok zaman iyileşmiş olan bademcik iltihabı sonrasında doktoralar bebeğin bademciklerini almanız için öneride bulunacaktır. Eğer bebeğiniz sıkça bu sorunu yaşıyorsa doktorun önerilerini dikkate alabilirsiniz.
  ]]>
  Bademcik Alınması https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-alinmasi.html Sat, 24 Nov 2018 01:00:29 +0000 Bademcik alınması, genellikle çocuklarda görülmektedir. Sık enfeksiyon alımı sonrasında bademciklerin alınmasına doktor tarafından karar verilmektedir. Bademcik boğazın her iki tarafında bulunur ve şekli bademi andırmaktadır Bademcik alınması, genellikle çocuklarda görülmektedir. Sık enfeksiyon alımı sonrasında bademciklerin alınmasına doktor tarafından karar verilmektedir. Bademcik boğazın her iki tarafında bulunur ve şekli bademi andırmaktadır. Bademcik, ağzın arka kısmında dilin arkasında bulunmaktadır ve her insanda 2 tane bademcik bulunmaktadır. Bademcik boyutları normalde 2,5 boyunda 1,5 enindedir. Bademciğin görevi vücuda giren mikroplarla savaşmaktır. Bademcik lenfoid dokulardan oluşmaktadır. Bademciğin görevi vücuda giren mikropları yakalamanın yanı sıra vücuttaki antikor adındaki maddeyi de üretmektir. Antikor vücuttaki mikropları yok eden sıvının adıdır. Bademcik bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bunun için bademcik şişmelerini engellemek için bağışıklık sistemin güçlendirici ürünler tüketmek gerekmektedir. Kişinin bol bol C vitamini tüketmesi tüm vücuda ve dolayısıyla bademciğe fayda sağlamaktadır. 

  Bademcik şişmeleri ile genellikle kış aylarında karşılaşılmaktadır. Kış aylarında portakal, greyfurt, mandalina ve nar gibi meyveleri bolca tüketmek bademcik şişkinliklerinin de önüne geçmektedir.bademcik vücut için oldukça önemli bir yere sahiptir.bunun için dikkatli olmak gerekmektedir. Kişinin kış aylarında fazlaca soğuk hava soluması yine bademcik şişmesine neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bademcik şişkinliği oluştuğunda kişinin sıcak yada soğuk içeceklerden ve yemeklerden kaçınması gerekmektedir. Tamamen ılık içecekler tercih etmelidir. Yine yemek öğünlerinde de ılık bir kıvam tercih edilmelidir. Bu önlemin yanı sıra limon tüketimini artırması, ılık çaya limon sıkılıp içilmesi kişiye fayda sağlayacaktır. Bademcik alınan tüm önlemlere rağmen iyileşme göstermiyorsa iltihaplanma oluşmuş olabilir. İltihaplanma bademcik dokusu üzerinde beyaz, hafif sarı veya yeşilimsi bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır. Bademcik şişmesi 1 haftayı geçkin bir süredir devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

  Bademcik AlınmasıBademcik alınması gerektiren durumlar:
  • Bademcik de sık oluşan enfeksiyon durumları: Bademciğin sık enfeksiyon geçirmeye başlaması bademcik de sorun olabileceği anlamını taşımaktadır. Bademciğin 1 yıl içerisinde 5-6 kere şişmesi bademciğin alınması gerektiren durumlardandır.
  • Bademciğin anormal boyutlarda şişmesi: Bademcik şiştiğinde boğazın her iki tarafında ağrı ve acı oluşması normaldir fakat bademciğin yutmayı ve solunumu kapatacak boyutlarda şişmesi bademciğin alınmasına neden olan durumlar arasındadır.
  • Bademciğin tek taraflı şişmesi: Bademciğin tek taraflı şişmesi doktor gözlemi gerektirmektedir. Tek taraflı şişen bademcik kötü huylu kanser hastalıklarının belirtileri arasında yer aldığı için doktor uygun gördüğü takdirde bademcik alımı yapılmaktadır.
  • Bademciğin geniz etine etki edecek şekilde büyümesi:  Bademciğin büyümesi geniz etine etki ederek  solunumda sorun oluşturması ve solunumu bozması bademcik alınması sebepleri arasındadır.
  • Bademciklerin işitme zorluğuna neden olması: Bademcik enfeksiyon aldığında şişer ve ağrı yapar. Daha ileri boyutlara ilerlediğinde ise iltihaplanma oluşmaktadır. Tüm bunların akabinde  kulakta sıvı birikimine neden olup işitme kaybı oluşumu gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlarda bademciğin alınması uygun görülmektedir.
  • Bademciğin enfeksiyonu kendisi oluşturmaya başlaması: Bademcik bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroorganizmaları filtre görevi yaparak yok etmektedir. Bademcikler artık mikrop öldürmek yerine kendisi mikrop üretiyor ise kişinin sağlığı için bademcikler ameliyat ile alınmalıdır.
  ]]>
  Bademcik Bezesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-bezesi.html Sat, 24 Nov 2018 20:55:24 +0000 Bademcik bezesi, çoğu zaman enfeksiyon kaynaklı belirginleşmektedir. Boynun her iki tarafında bulunan bademcik bezeleri soğuk algınlığında, diş absesinde veya çeşitli nedenlerle oluşan enfeksiyonlar sebebi ile şişkinlik göste Bademcik bezesi, çoğu zaman enfeksiyon kaynaklı belirginleşmektedir. Boynun her iki tarafında bulunan bademcik bezeleri soğuk algınlığında, diş absesinde veya çeşitli nedenlerle oluşan enfeksiyonlar sebebi ile şişkinlik gösterebilmektedir. Bademcik bezeleri vücutta ters giden veya vücudu tehdit eden bakteri veya mikroorganizma ile karşılaştığında şişerek tepkisini belli etmektedir. Bademcik bezeleri elle kontrol edildiğinde ele gelebilen ve büyüdüğü elle hissedilebilen bir dokudur. Çocuğunuzun ağzına baktığınızda gözle de görülebilen bademcik şişkinlikleri bademcik bezelerinin oluşumuna neden olmaktadır. 

  Bademcik bezesi çoğu zaman çene altında ağrılı şişlik halindedir. Çene altındaki beze tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Bazı hastalıkların göstergesi ve belirtileri arasında yer aldığı için beze belirginleşmesi göz ardı edilmeden doktor muayenesi gerektirmektedir. Bademcik bezeleri genelde ağrılı olmaktadır fakat ağrısız olarak gelişen bezelerde bulunmaktadır. Bademcik bezelerinin çeşitli nedenleri vardır. En sık nedeni ise bademciklerin yani lenf düğümlerinin şişerek iltihaplanma oluşturmasıdır. Lenf düğümleri yani bademcikler sağlığın tehlike altına girmemesi için vücuda giren zararlı patojenleri yani zararlı maddeleri yok etmektedir. Zararlı olan bu mikroorganizmalar, bakteriler ve patojenler zaman zaman bademcik bezesinin oluşmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Beze veya kitle halinde oluşan şişlik ağrısız ise daha tehlikeli bir hastalığın habercisi olarak algılanmaktadır.beze belli bir noktada ise, yayılma yok ise, yumuşak ve ağrılı ise enfeksiyon kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Fakat beze sert bir kitle halinde ise ağrılı değil ve yayılarak büyüyorsa mutlaka doktor gözlemi şarttır.

  Bademcik BezesiBademcik bezesi oluşumunu önlemek için:
  • Soğuk hava solumaktan kaçınmak gereklidir
  • Vücuda bol bol C vitamini takviyesi yapılmalıdır.
  • Fazlasıyla soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Yaz aylarında terli terli soğuk su içilmemelidir.daha ılık kıvamlı sular tercih edilmelidir
  • Yaz aylarında klima önünde fazla kalınmamalıdır.
  • Çok sıcak yemeklerden ve içeceklerden de kaçınılmalıdır.
  • Çocuğunuzun dişi apse yaptığı zaman ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.
  • Bademcik bezesi sebepsiz olarak büyümüş ise doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Çocuklarda Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/cocuklarda-bademcik-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 03:37:39 +0000 Çocuklarda Bademcik Ameliyatı, bademciğin tedavisinde çoğunlukla yetersiz kalındığı durumlarda bademcik ameliyatına başvurulabilmektedir. Çocuklarda bademcik ameliyatının gerçekleştirilmesi için iki önemli madde vardır. Biri Çocuklarda Bademcik Ameliyatı, bademciğin tedavisinde çoğunlukla yetersiz kalındığı durumlarda bademcik ameliyatına başvurulabilmektedir. Çocuklarda bademcik ameliyatının gerçekleştirilmesi için iki önemli madde vardır. Birincisi bademciklerin devamlı olarak geçirilen enfeksiyon sonucunda aşırı derecede büyümesinden dolayı çocuğun hem nefes almasını hem de yemek yemesini engellediği durumlarda bademcik ameliyatına başvurulur. Diğer bir etken ise, çocuğun çok sık olarak bademcik enfeksiyonu geçirmesinden dolayı ameliyata sıklıkla başvurulmaktadır. Çocuk sene içerisinde ateşli ve antibiyotik verilmesine rağmen beşten fazla enfeksiyon geçirilmesi durumlarında çoğunlukla bademcik ameliyatı için kararı alınarak uygulanmaktadır. 

  Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır, bademcik ameliyatında geçmişten bugüne hem değişme hem de büyük gelişen teknikler ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Önceden bademcik ameliyatı klasik teknik ile yapılırken, şimdi günümüzde lazer ya da radyo-frekans dalgaları ile bademcik ameliyatı kolaylıkla yapılabilmektedir. Çocuklarda bademcik ameliyatı için kullanılan radyo-frekans yöntemin en büyük avantajı ameliyatın tamamen kansız bir ortamda gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrasında herhangi bir kanama ya da ağrı durumunun çok az miktarda olmasıdır. Çünkü bademcik ameliyatından sonra hastanın yaşadığı en büyük sorunlar verilen ağrı kesicilerle meydana gelen ağrının kontrol altına alınmaya çalışırken, aynı zamanda yutkunma ile tetiklenmiş olan ağrı büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla bademcik ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak bir hafta kadar süren bu problem sebebiyle çocukların bu süreç boyunca beslenmelerinde kısıtlanma ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bademcik ameliyatı sonrasında çocuğun beslenmesi önemli olduğu için mutlaka ılık ya da soğuk olan yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmesi önerilir. Bademcik ameliyatı sonrasında çocuğun özellikle yeterli oranda sıvı alması, hatta su alması çok önemlidir. Çünkü ameliyat sonrasında yeterli derecede sıvı alamayan çocuklarda hafif dereceli ateş meydana gelirken, aynı zamanda iyileşme sürecide uzayabilmektedir. 

  Çocuklarda Bademcik AmeliyatıÇocuklarda Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor, günümüzde sayısı azalmış bile olsa çocukluk çağında "tonsillektomi" bademcik ameliyatı sıklıkla yapılan bir ameliyat çeşididir. Çocuklarda bademcik ameliyatı genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Bademcik ameliyatı yaklaşık olarak yarım saat süren ve ameliyat sonrasında aynı gün hastayı eve taburcu edilebilen bir ameliyattır. Ancak çok nadir olan durumlarda bazen çocuğun hastaneye yatışının yapılması gerekebilir. Çocuğun uzak bir şehirden gelmesi ya da bademcik hastalığına eşlik eden başka bir hastalık söz konusu olduğu durumlarda ameliyattan sonra yatış verilebilmektedir. 

  Çocuklarda Bademcik Ameliyatından Sonra Ne Gibi Düzelmeler Görülür, öncelikle bademcik ameliyatı olan çocuğun yaşam kalitesinde çok belirgin düzelmeler izlenirken, aynı şekilde çok daha rahat nefes alırlar, hatta çok nadir boğaz enfeksiyonu sebebi ile hasta olurlar. Ayrıca bademcik ameliyatından sonra çocuğun fiziksel olarak gelişimi ve büyümesi çok daha iyi düzeyde devam ederken okul yaşamında daha rahat öğrenme ve kavrama şeklinde bilişsel fonksiyonları büyük oranda artmaktadır.
  ]]>
  Bademcik Ne İşe Yarar https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ne-ise-yarar.html Sun, 25 Nov 2018 09:57:31 +0000 Bademcik ne işe  yarar, dediğimizde  aklımıza gelen birçok faydası vardır. Tabi birçok faydasının yanında bademciklerinden şikayetçi olan insanlar da çoğunluktadır. Ama bunlar vücudumuza olan faydalarını gözardı  etmem Bademcik ne işe  yarar, dediğimizde  aklımıza gelen birçok faydası vardır. Tabi birçok faydasının yanında bademciklerinden şikayetçi olan insanlar da çoğunluktadır. Ama bunlar vücudumuza olan faydalarını gözardı  etmemize sebep değildir. Bademcikler gırtlağın her iki tarafında bulunan bademe benzeyen küçük dokulardır. Adından da anladığımız  gibi bademciklerimiz bademe benzer. Vücudumuz için fedakar bir silahcıdır adeta. Vücudun en üst bölgesinde yer alan bademciklerimiz mikroplarla savaşmayı görev edinmiştir kendine. Ama kendisi yani bademciklerimiz hastalandığında ise silahları vücudumuza çevirmekten kaçınmaz. Böylesi durumlarda ise bademcikler vücudumuza yarardan çok zarar vermeye başlar. Böyle durumlarda hasta hemen bilir bir kişiyle fikir  alışverişinde bulunup uzman bir doktorla görüşüp operasyon hazırlığına başlamalıdırlar. Bademcik ne işe yarar dersek eğer, aklımıza dahi gelmediği o kadar çok faydası var ki belkide sayamadığımız kadar çok olabilir. Vücudumuz için gerekli olan organların başında yer alırsa şaşırmamak gerekir. Kirli havadan, tozdan, dumandan ve zararlı soluduğumuz her şeyi tam bir süzgeç vazifesi görerek içeri girmesini engelliyor. Bu sebeple zor durumda kalınmadığı müddetçe Bademcik ameliyatı olunmaması gerekir. Bademcik dokusu soluduğumuz mikropların yuvası olan boğaz bölgesinde yer alır ve nefes yoluyla gelen birçok mikrobun bağışıklık sistemine verdiği zarara sebebiyet veren bir çeşit bakteridir. Bebek ve çocuklarda bu organlar o kadar duyarlı ki sürekli şişer, sorun çıkarır, ağrı yapar ve nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesine neden olur. 

  Bademcik Ne İşe YararBademcik ne işe yarar dediğimizde, aklımıza ilk gelen:
  • Vücudumuza ağız yoluyla giren mikroplara karşı bizleri  korur ve eğer mikrop girerse onlarla savaşmasıdır
  • Vücudun savunmasında yardımcı olurlar.
  • Bağışıklık sistemimizi korur.
  • Vücudun kendini savunmasında önemli bir rol oynar. 
  • Vücudumuzda bir süzgeç görevi  üstlenir .
  • Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasını  oluşturur.
  ]]>
  Geniz Eti Ve Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/geniz-eti-ve-bademcik-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 01:30:23 +0000 Geniz Eti Ve Bademcik Ameliyatı, bademcik ağzın arka kısmında ve dilin hemen arkasında boğazın her iki tarafında bulunan bir dokudur. Şekil olarak bademe benzer ve her insanda iki adet bulunur. Bademcikler mikropların birikmesi so Geniz Eti Ve Bademcik Ameliyatı, bademcik ağzın arka kısmında ve dilin hemen arkasında boğazın her iki tarafında bulunan bir dokudur. Şekil olarak bademe benzer ve her insanda iki adet bulunur. Bademcikler mikropların birikmesi sonucu grip, nezle gibi çeşitli nedenlerle zaman içinde şişme yapar ve iltihaplanır. Bu dokulara tıp dilinde lenfoid dokular adı verilir. Geniz eti de bademcik gibi benzer şekilde görev yapan ve burun ile boğaz arasında bulunan bir dokudur. Şekil olarak üzüm salkımına benzer. Geniz eti burun gerisinde bulunur. Bademcik kişinin boğazına bakılarak görülebilirken geniz eti görülmez. Bademcik vücuda giren zararlı mikroorganizmalara karşı filtre görevi görür. Bu zararlı mikroorganizmalara karşı savaşmak için antikor adı verilen maddeyi üretir. Bademciğin en önemli görevi vücudun direnci düştüğü ve boğazdaki bakteri sayısı arttığı zaman bu bakterileri engelleyebilmek için ürettiği antikor sayısını arttırmasıdır. Fakat antikor sayısının artması bademciklerin o aranda şişmesine neden olur. Geniz eti de yine aynı şekilde bademcik gibi vücuda burundan giren bakteri ve mikropları yakalamak için antikor üretir. Yine aynı şekilde antikor sayısının artması geniz etinin büyümesine yol açar. 

  Geniz Eti Ve Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir

  Bademciklerde görülen iltihaplanma sıklıkla kızarıklık şeklinde kendini belli eder. Şişkinliğin daha ilerleyen evrelerinde ise bademciklerin üzerinde sarımtırak beyaz veya yeşilimsi bir ince tabaka görülür. Bu da bademcikler büyümesine ve yutkunmada zorluk yaşanmasına neden olur. Geniz eti sıklıkla çocuklarda görülse de yetişkinlerde de rastlanabilir. Geniz eti ve bademcik hastalığında en belirgin olarak yüksek ateş, boğaz ağrısı, ağız kokusu, yutkunmada güçlük yaşanır. Bu tarz belirtiler yaşanıyorsa geniz eti ve bademcik ameliyatı olmak gerekebilir. Bu hastalığın ameliyat ile tedavi edilebilmesi için oluşan iltihaplanmanın dokuların yapısına zarar vermiş olması gerekir. Eğer bu dokular artık mikrop öldürme yerine mikrop üretiyorsa ameliyat ile tedavi kaçınılmazdır. 

  Geniz eti ve bademcik ameliyatını kulak burun boğaz alanındaki uzman doktorlar yaparlar. Genellikle üç yaşın altındaki çocuklarda ve 30 yaş üstü yetişkinlerde tedavi yöntemi olarak ameliyat yerine antibiyotik kullanımı daha uygundur. Fakat çocuk özellikle geceleri uyurken soluk alıp vermede problem yaşıyorsa ameliyat edilmesi gerekebilir. Ameliyat yapılmadığı takdirde uykuda boğulmalar yaşanabilir. Ameliyat yapılacak kişinin yaşına göre bölgesel anestezi veya genel anestezi uygulanarak ameliyat gerçekleştirilir. Birden fazla ameliyat yöntemi bulunur. Bunlardan birincisi en çok tercih edilen yöntem olan disektör adı verilen bir alet yardımıyla dokulardan ayrılarak parçanın alınmasıdır. Bu esnada kılcal damarlarda kanamalar meydana gelir. Kanama sonucu damarlar bağlanır yada elektrik akımı ile kanın pıhtılaşması sağlanır. Bu ameliyat türü doğru yapıldığında yaralar daha çabuk iyileşir ve ağrı şikayeti daha az olur. Bir diğer ameliyat yöntemi de thermal welding yöntemidir. Halk arasında kansız ameliyat olarak bilinir. bunda ameliyat süresi diğerine göre daha kısadır. Genelde çok küçük yaşta ameliyat olmak zorunda kalan hastaların ebeveynleri çocuğun narkoza maruz kalma süresi daha az olacağı için bunu tercih ederler. Thermal welding yönteminde elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılır. Damarlarının açılması engellenerek kanama oluşmadan ameliyat yapılır. Bu ameliyat türü her ne kadar kansız ameliyat olarak geçse de kanama riski olduğu mutlaka bilinmelidir. O nedenle ameliyat öncesi hastalara mutlaka kan pıhtılaşma testleri yapılmalıdır. Ayrıca her doktorun en iyi bildiği ve en çok alışkın olduğu yöntemleri olduğu için ameliyatın nasıl yapılacağı mutlaka doktora bırakılmalıdır. 

  Geniz Eti Ve Bademcik AmeliyatıGeniz Eti Ve Bademcik Ameliyatı Sonrası Bademcik Ameliyatı Sonrası Öksürük https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-oksuruk.html Mon, 26 Nov 2018 16:27:04 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası öksürük, bir çok kişinin yaşadığı bademcik öncelikle çok sık iltihaplanma sebebi ile sürekli oluşan ve her yaşta olması mümkün olan hastalık türüdür. Özellikle kış aylarında çok tekrar ed Bademcik ameliyatı sonrası öksürük, bir çok kişinin yaşadığı bademcik öncelikle çok sık iltihaplanma sebebi ile sürekli oluşan ve her yaşta olması mümkün olan hastalık türüdür. Özellikle kış aylarında çok tekrar eden boğaz enfeksiyonları kişi ve kişileri oldukça olumsuz etkilemektedir. Bademciklerin çok sık iltihaplanması edilen tedavilerin yetersiz kalması sonucu kulak burun boğaz doktoru tarafından bademciklerin alınmasına karar verilir. Hasta ile doktorun kararı ile bademcik ameliyatına gün alınarak gerçekleştirilir. Bademcik ameliyatı olacak kişinin yapması gereken ameliyat olacağı gün hiç, bir şey yememesi gerekir.

  Ayrıca su bile içmemelidir böylesi bir durun ameliyat için çok önemlidir. Hastanın hayati tehlikesi olmaması için hasta böyle bir durumda eğer unutup su ve ya bir şey yer içer ise doktoruna haber vermeli gerekirse de ameliyat ertelenir. Ameliyat olacak hastanın sigara ve alkol kesinlikle almaları gerekiyor. Bademcik ameliyatı sonrası öksürük olması hasta için oldukça sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bademcik ameliyatının, ardından hasta kendine gelince dondurma yedirilmelidir. Dondurma yemesinin hasta için faydası vardır. Bademcik ameliyatı sonrası hastada olacak şikayetler balgam, öksürük, ateşlenme, yada hiç bir beslenme türünü hasta gerçekleştirememesi gibi durumlarda acil doktora başvurulmalıdır. Bu ayrıntılara dikkat edilmesi çok önemlidir. Ayrıca ameliyat sonrası hastanın boğazında ve kulaklarında ağrı olması gayet normal olarak bilinir. 

  Bademcik Ameliyatı Sonrası ÖksürükBademcik ameliyatı sonrası öksürük için neler yapılmalıdır: ameliyatın ardından alınan bademciklerin hastanın artık bademcik sorunu olmayacaktır. Hasta ameliyatın ardından 1 gece hastanede yatarak ertesi gün taburcu edilebilir. Bademcik ameliyatı olan kişilerin bir süre sert ve katı gıdalar ile beslenmemeleri gerekmektedir. İyileşene kadar çok bol sıvı ve su tüketmeleri gerekir. Bademcik ameliyatı sonrası öksürük olması gayet normal olarak görülmektedir. Fakat bu hastayı oldukça zorlar bu durum sadece birkaç kez olursa normal olarak karşılanmaktadır. Ayrıca çok sık olur ise doktorunuzun müdahale etmesi gerekebilir. Ameliyat sonrası kullanacağınız ilaçların faydası olacaktır. 
  ]]> Bademcik Aldırmak https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-aldirmak.html Mon, 26 Nov 2018 23:36:25 +0000 Bademcik aldırmak; oluşan virüs ve hastalıklara bağlı mikroplara karşı gelişme gösteren ve enfeksiyon tehlikesi olan bademcikleri aldırmak cerrahi işlemi gerektirir. Bademciklerde tekrarlayan bir enfeksiyon yoksa bademciklerin al Bademcik aldırmak; oluşan virüs ve hastalıklara bağlı mikroplara karşı gelişme gösteren ve enfeksiyon tehlikesi olan bademcikleri aldırmak cerrahi işlemi gerektirir. Bademciklerde tekrarlayan bir enfeksiyon yoksa bademciklerin alınması çok da olası bir şey değildir. Ama enfeksiyon riski taşıyorsa ve tekrarlayan bir hale gelmiş ise sürekli hastalanmaya sebebiyet veriyorsa bademcik aldırma işlemi söz konusudur. Boğaz bölgesinde ağrı tükürük yutarken zorlanma ateşlenme baş ağrısı gibi sorunlar bademcik rahatsızlığının göstergesidir. Bademcik bebekler ve çocuklarda çok daha riskli olabilir. Çocukları zorladığı gibi anne babaların da korku dolu rüyasıdır. Bademcik aldırma işleminde en önemli durum iltihaplanma olmasıdır. Ameliyata karar veren hasta en az 6 saat yemek yememesi gerekmektedir.

  Bademcik AldırmakBademcik aldırmak hangi durumlarda gereklidir
  • Hastanın bir sene içerisinde en az 6-7 defa bademcik rahatsızlığı geçirmiş olması gerekir.
  • Bademciklerde rastlanan enfeksiyon kulağa sıçrayarak kulak enfeksiyonuna yol açması 
  • Bademciklerin yutkunurken ve soluk alıp verirken güçlük çekecek derecede büyük olması
  • Hastanın günlük yaşantısında yapması gereken aktiviteleri yapamaması, zorluk çekmesi durumunda bademcik ama işlemi gerçekleşir. 
  • Bademciklerde abse oluşursa.
  • İlaç ve antibiyotik tüketiminde yanıt alınmaması. 
  Bademcik aldırmak ve riskleri:
  • Bademcik ameliyatı olursanız bir daha hasta olmayacaksınız anlamına gelmez.
  • Bademciklerinizi alırsanız dahi boğaz enfeksiyonları tekrarlanabilir.
  • Ameliyat  sırasında olan kanama olağandır.
  • Bağışıklık sistemini zayıflatıyor olması.
  • Dışarıdan gelen mikroplara ve virüslere karşı savunma gösteremez ve vücudumuza rahatlıkla girmekte olan bakterileri bölgede yerleşir. 

  ]]>
  Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-beslenme.html Tue, 27 Nov 2018 10:51:21 +0000  Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, Ameliyat sonrasında hastalar yeme içme alışkanlıklarına hızlı bir şekilde geçmek isterler. Lakin bu mümkün değildir. Doktorun vereceği beslenme programına ve diyetine dikkat etmeleri gere Bademcik ameliyatı sonrası beslenme, Ameliyat sonrasında hastalar yeme içme alışkanlıklarına hızlı bir şekilde geçmek isterler. Lakin bu mümkün değildir. Doktorun vereceği beslenme programına ve diyetine dikkat etmeleri gerekir. Bu beslenme programı aşırı sıcak veya soğuk gıdalar olmayacağı gibi sert köşeli ve kuru gıdalar da diyet listesinden çıkarılır. 

  Size bademcik ameliyatı sonrası beslenme programıyla ilgili yardımcı olalım, 
  • 1. Gün, Ameliyattan çıkılan ilk gün damar yoluyla sıvı alınır. Günün sonlarına doğru doktorun izni ile  su süt ve meyve suları içilebilir. Blender dan geçirilmiş sebze suların da izin verilebilir.
  • 2. Gün, Patates püresi, muhallebi,sütlaç ve sütlü tatlılar gibi gıdalar tüketilebilir.
  •  3. Gün ve sonrasında, yenilmesi kolay yiyeceklere geçilebilir. Bu haşlanmış patates ve pirinç lapsı gibi gıdalar örnek verilebilir. Bu beslenme şeklinde amaç gıdanın kolay yutabilmesi ve boğazı tahriş etmesinin önüne geçmektir. Ayrıca sağlıklı gıdalar tüketerek iyileşme sürecini hızlandırmaktır. 
  Bademcik Ameliyatı Sonrası BeslenmeBademcik ameliyatı sonrasında bazen kişilerin dondurma tüketmesine de izin verilebilmektedir. Bunun nedeni ise bölgeye soğuk temasın iyi gelmesindendir. Fakat bu sürekli dondurma yenebilir anlamına gelmez doktorun tavsiye edip etmemesine bağlıdır. Doktor dondurma yemesine izin verir ise üzerine normal ısıda bir bardak su içmek gerekir. Ailelerin sıkça şikayet ettikleri bir diğer konu ise bademcik ameliyatı sonrası beslenme de çocukların bir şey yeyip içmek istememesidir. Çocuğun ameliyat sonrasında bir şey yemek içmek istememesi normaldir. Boğazın her iki tarafında bulunan ameliyat yaraları haliyle temas eden gıdalardan ağrır. Bu sebeple çocukların üzerine fazla gidilmemelidir. Ameliyattan 2 hafta sonra genellikle düzelen geçici bir durumdur. Boğaz içinde ki yara iyileştikçe kendiliğinden yeme problemi de ortadan kalkacaktır. En az 2 hafta geçmeden ve doktorunuz diyetin dışına çıkabilirsiniz demeden diyetin dışına çıkmayınız. İyileştiğini sanarak kendi başına diyetin dışına çıkmak kanama olma olasılığını doğurur. Kanama görüldüğü taktirde derhal doktora gidiniz. Kanamanın ciddi olup olmadığını yalnızca doktor karar verebilir. Gıda alımına değil sıvı alımına ağırlık vermek gerekir. İyileşme sürecinde sıvı tüketimi çok önemlidir. Bademcik ameliyatı sonrası beslenme programıyla beraber kişilerde ortalama 2 kg kadar zayıflama görülebilir. Bu normal bir durumdur endişe etmenize gerek yoktur. Tedavi süreci sona erdiğinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrasında beslenmelerinde hızlı bir düzelme olduğu gibi boylarında da uzama görülür.
  ]]>
  Bademcik Enfeksiyonu https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-enfeksiyonu.html Wed, 28 Nov 2018 01:04:29 +0000 Bademcik enfeksiyonu, vücudun kendini savunma mekanizmaları aralarında bulunan bademciklerde yaşanan apselerdir. Bu apseler genellikle hasta kişinin boğazında şişme ve acıma neticesinde kendisini işaret etmektedir. Bademcik en Bademcik enfeksiyonu, vücudun kendini savunma mekanizmaları aralarında bulunan bademciklerde yaşanan apselerdir. Bu apseler genellikle hasta kişinin boğazında şişme ve acıma neticesinde kendisini işaret etmektedir. Bademcik enfeksiyonu vücudun vücuda giren mikroplarla savaştığını gösterir. Ağız yöntemiyle vücuda giren mikroplar bademciklerde birikerek burada irin ve apse oluşmasına neden olur. Bademcik enfeksiyonu kendisini öncesinde hafif kızarıklıklarla işaret etmektedir.  
   
  Bademcik enfeksiyonu semptomları 
  • Boğazda ağrı 
  • Yutkunmakta zorlanma 
  • Yutkunurken boğaza bir şey takılma duygusu 
  • Halsizlik 
  • Ateş 
  • Ağız kokusu 
  • Boğazda ve boyunda şişme 
  • Ses değişmesidir 
  Bunların yanında çocuklarda mide bulantısı ve öğürme da görülebilmektedir. 

  Bademciklerde enfeksiyon ne türlü bulaşır 
  Bademciklerin iltihaplanması genelde beden direncinin azalması, fazla yorgunluk, fazla fizyolojik egzersiz, uykusuzluk, eksik beslenme benzeri vaziyetlerde meydana gelir. Bu benzeri vaziyetlerde, bedende zararsız durumda olan fırsatçı bakteriler enfeksiyona neden olur. Bununla Beraber enfeksiyona tutuklu bir kişiden de tensel temas veya damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşma olabilmektedir. Bulaşma, genelde eller yöntemiyle olur. Hasta bireylerin ellerine temas edilmesiyle rahatsızlık bulaşır. 

  Bademcik Enfeksiyonunun Teşhisi ve Rehabilitasyonu 
  Bademciklerde enfeksiyon kulak burun boğaz uzmanı aracılığıyla kolay bir fiziksel muayene ile tanı edilebilmektedir. Bu tanı sonrasında en yaygın tatbik edilen iyileştirme yolu ilaç tedavisidir. Hasta kişiye mikropları kırmak için antibiyotik ilaç rehabilitasyonu uygulanmaktadır. Bunun yanında ağrıları kesmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikte durumda olan ilaçlar da hasta kişiye verilmektedir. İyileştirme sürecinde ilaçların yanında hastanın uygulaması lazım gelen bazı birşeyler yer almaktadır. Zaman arasında tespit edecek aralıklarla gargara yapma boğazı temizleme, dinlenme, sık sıvı/akışkan tüketme ilk olarak akla gelen şeylerdir. Bademcik enfeksiyonun genel iyileştirme ömrü bir haftadır. Fakat hastanın immun sistemine yönelik bu süre uzayıp kısalabilmektedir.  
   
  Bademcik EnfeksiyonuBademcik enfeksiyonu İçin Evde Yapılabilecekler 
  Bademciklerde enfeksiyon olan hastaların iyileştirme süreciyle beraber kendileri de birtakım tedbirler yardımıyla zamanı hızlandırabilir. 
  • Bol bol dinlenme ve yorulmama 
  • Bol su içme 
  • Aşırı ilgisiz ve ateş gibi yemek ve içeceklerden uzak durma 
  • Gün içinde tuzlu ılık suyla gargara yerine getirmek 
  • Bol bol meyve tüketme ve vitamin alma 
  • Boğaz pastilleri ile boğazı rahatlatma 
  • Bulunulan ortamın nemli olmasını sağlama 
  • Sigara ve sigara dumanından, yer aldığı ortamlardan uzak durma 
  • Bulunulan ortamı fazla havalandırma 
  Bademciklerde enfeksiyonun Sebep Olabileceği Hastalıklar 
  Bademciklerde enfeksiyon görünüşte kolay bir boğaz hastalığı olarak dursa da gerçek biçimde iyileştirme edilmezse çok fazla zor hastalıklara  yol açarak daimi hasarlara neden olabilmektedir. 
  • Menenjit 
  • Böbrek irini 
  • Kalp irini 
  • Boyun enfeksiyonu 
  • Orta kulakta enfeksiyon 
  • Akciğerde enfeksiyon 
  • Kemik iliğinde enfeksiyon 
  • Eklem enfeksiyonu benzeri önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. 
  Bademciklerde enfeksiyondan Korunmak İçin Gerçekleşmesi Gerekenler 
  • Bademcik enfeksiyonu solunum yolları veya yemek içecek yöntemiyle bulaşabilen bir rahatsızlık olduğundan bu iki vaziyet üstünden gerçekleşmesi gerekenler yer almaktadır. 
  • Öncelikli olarak tüketilen yiyeceklere hijyen]]> Bademcik Tümörü https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-tumoru.html Wed, 28 Nov 2018 02:21:32 +0000 Bademcik tümörü, insanlarda sık karşılaşılmayan bir durumdur. Bu durum tabi ki birçok tümör gibi tehlikelidir. Fakat bademcikte oluşan tümörler, çok hızlı bir şekilde fark edildiği için insanlar zaman kaybetmeden bu durumu Bademcik tümörü, insanlarda sık karşılaşılmayan bir durumdur. Bu durum tabi ki birçok tümör gibi tehlikelidir. Fakat bademcikte oluşan tümörler, çok hızlı bir şekilde fark edildiği için insanlar zaman kaybetmeden bu durumu tedavi ettirmektedir. Bademcik tümörü, direk olarak insanlar arasında bademcik kanseri olarak bilinmektedir. Genellikle bademcikler alınarak tedavi edilen bu tümör, eğer etrafında bulunan dokulara da bulaşmamışsa bu durumlarda gerekli olan tedavileri yaparak hastanın daha fazla etkilenememesi sağlanır. Bademcik tümörü, ilk zamanlarda bademcik enfeksiyonu olarak düşünülebilir. Fakat bu durum zaman geçtikçe bir kanser haline gelir. Bunun için bademcik tümörünün erkenden teşhis edilmesi çok önemlidir. Erken teşhis edilen bademcik tümörleri daha da büyüyerek kötü huylu bir kanser halini almadan tedavi edilebilir. Bademcik tümörü, belli bir süre sonra kendisini kişiye daha da hissettirerek bir kanser olduğunu ortaya çıkaracaktır. Fakat dahada önemli olan şey bu tümörün, ilerlemeden ortaya çıkarılarak tedavi edilmesidir. Genellikler ileri yaştaki insanlarda görülen bademcik tümörü, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Günümüzde birçok insan küçük yaşlarda sorun olan bademciklerini aldırmıştır. Bu insanlarda bademcik tümörü oluşum riski sıfır denilecek kadar azdır. Yapılan tıbbi istatistiklere göre insanlarda bu durum özellikle alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak tüketilen alkol, bademciklere zarar vererek bademcik hücrelerinin zarar görmesine neden olur.

   Bademcik tümörünün oluşum nedenleri

   Sigara ve alkol kullanımı: Daha önceden de değinmiş olduğumuz bu konu bademcik tümörü üzerinde önemli rol oynar. Çünkü sürekli olarak alkol ve sigara tüketen insanlarda bademcik tümörü, yaygın bir şekilde görülür. Hatta bademcik tümörünün en çok yetişkinlerde görülmesinin nedeni de yetişkinlerin sürekli sigara ve alkol tüketmeleridir.

   Genetik kalıtsallık: Aile içerisinde meydana gelen bu rahatsızlık birçok zaman genetik nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle genetik olarak bu rahatsızlık yaşayan insanlar çoktur. Eğer bu durum aile içerisinde birden fazla kişide meydana gelmişse birçok zaman genetik kalıtsallık nedeniyle oluşmaktadır. 

   İç kulak rahatsızlıkları: Bazı insanlarda meydana gelen iç kulak hastalıkları tedavi edilmediği zamanlarda çok ciddi olarak bademcik tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle birçok zaman önemsenmediğimiz için doktora bile gerek duymadığımız hastalıklar için kesinlikle gerekli önlemi alarak doktora gitmemiz gerekir. 

   Lenf bezleri: Bademciklere yakın olan yerlerdeki lenf bezleri, bu kanser türünün oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda bazen soruna lenf bezi kanseri de denilebilmektedir.

   Bademcik TümörüSebebi bilinmeyen durumlar: İnsanlarda meydana gelen bademcik tümörünün yaklaşık olarak yüzde yirmi beşinin nedeni bilinmemektedir. Nedeni bilinmeyen bademcik tümörü için de aynı tedaviler yapılmaktadır. 

   Belirtileri nelerdir
   • Bademcik tümörünün en büyük belirtisi, ağzınızı açarak aynanın karşısına geçtiğinizde bademcikleriniz üzerinde oluşmuş olan tümörün görülmesidir. Bunun için tabi ki sadece dışarıdan bakmaz yeterli olmaz. Bu durumlarda doktora giderek sorunun nedenlerini araştırabilir ve gerekli önlemi alabilirsiniz. 
   • Meydana gelen bademcik tümörü, çok ciddi boğaz ağrılarına neden olduğu gibi bazen de herhangi bir belirtiye neden olmadan varlığını sürdürebilir. 
   • Bademcik tümörü, belli bir zaman sonra daha da büyüdüğü için insanlarda meydana gelen şişlikler nedeniyle nefes darlığına neden olur. Nefes darlığı direk olarak boğazda meydana gelir. 
   • Bademciklerde sık sık iltihaplanmalar meydana gelir ve bu iltihaplanmalar i]]> Bademcik Büyümesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-buyumesi.html Wed, 28 Nov 2018 20:46:11 +0000 Bademcik Büyümesi, hipertrofi büyümüş olan bademciğin içerisinde B hücrelerinde meydana gelen genişlemeden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bademcik büyümesinin sebepleri diyet yapan kişilerde, genetik olan faktörler, siga Bademcik Büyümesi, hipertrofi büyümüş olan bademciğin içerisinde B hücrelerinde meydana gelen genişlemeden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bademcik büyümesinin sebepleri diyet yapan kişilerde, genetik olan faktörler, sigara dumanına kişinin maruz kalması, hem lokal hem de sistemik enfeksiyon durumları, özellikle viral enfeksiyon ve bakteriyel enfeksiyon durumlarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. eğer kişide asimetrik bademcik büyümesi atipik enfeksiyonlar, bademcik tümörleri, mantar enfeksiyonu ve mikro bakteriler özellikle yutak ve boğaz bölgesinde ortaya çıkan tümörler sebebi ile meydana gelmektedir. Tümoral durumlar en çok yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. 

    Bademcik Büyümesi, eğer kişinin bütün solunum işlevleri ile yemesini etkileyecek derecede bademcikleri büyümüş ise, bu durum oldukça önemlidir. Bu problem iltihap durumuna bağlı olmak zorunda değildir. Fakat akut hava yolu ile obstrüksiyonu olacak büyüklükte tonsiller çoğunlukla akut enfeksiyon durumu ile beraber gözlenmektedir. Çocukluk döneminde obstrüksiyondan kaynaklı olarak meydana gelen bademcik büyümesi sıklıkla ameliyat nedenlerinden birisini oluşturmaktadır. Kronik olarak oluşan bademcik büyümesi bazen semptom vermeyebilir, hatta herhangi bir probleme sebep olmaz. Bununla beraber bademciklerin boyutlarında çok belirgin bir büyüme ile devam eden patalojik durumlar çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkan uyku apnesi durumunun yaklaşık olarak %80 sebebini oluşturmaktadır. 

    Çocuklarda Bademcik Büyümesi, bu durum erken çocukluk döneminde iken başlar ve ergenlik dönemine kadar bu süreç devam etmektedir. Bazen ergenlik döneminde atrofik değişikler ile küçülme oluncaya kadar devam edebilmektedir. Aslında bu durumun tam olarak neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Bademcik büyümesi çocukluk döneminde sabahları kalktığında baş ağrısına, geceleri yatağa işeme, gündüzleri kızgın ve sinirli tutum, devamlı uyuklama hali, davranışlarda meydana gelen değişiklikler, yutmada zorluk çekme ve okul performansında ortaya çıkan değişiklikler ile görülen semptomlardır. Ayrıca bademcik büyümesi çocuğun büyüme ve gelişme evresinde şekil bozukluğuna ve büyüme bozukluğu meydana gelebilir. 

    Bademcik BüyümesiYetişkinlerde Bademcik Büyümesi, yetişkinlerde bademcik büyümesine bağlı olarak uyku apnesi durumunun görülmesi çok da nadir değildir. Bademcik büyümesi olan kişiler çoğunlukla horlayan, aşırı uykulu ve şişman hastalardır. Uyku esnasında apne nöbetleri kişinin horlamasını takip ederek uykusunu yüzeyselleşmesine neden olur ve hasta uykusundan uyanır. Özellikle yetişkinlerde devamlı süregelen uyku apnesi problemleri kişinin normal uyku yapısını bozar. Bu nedenle kişi sabahları uyandığında aşırı baş ağrısı ve dinlemediği için uykusuz olarak uyanır. Bu tip hastaların kalp ritminde meydana gelen bozukluklardan dolayı gece ölümleri, hipertansiyon, sistemik hipertansiyon ve sağ kalp yetmezliği rahatsızlıkları görülebilir. Isı kontrollü olan radyo-frekans yöntemi özellikle tıkayıcı bademcik büyümesi tedavisinde en güvenilir ve etkili olan tedavi şekillerinden birisidir. Genellikle bademcik büyümesi rahatsızlığında hastaların en çok tercih ettikleri yöntemdir. Bu yöntem hastada küçük ağrılara ve yutmada biraz güçlüğe neden olsa bile kısa sürede normal yaşama dönme olasılığından dolayı en çok kullanılan yöntemdir. Ayrıca bu teknik ile büyümüş olan bademciğin boyutunun küçülmesi sağlanabilirken aynı zamanda hava yolu genişlemesinde ve diğer semptomlar büyük ölçüde azaltmasını sağlamaktadır. Yetişkinlerde ortaya çıkan bademcik büyümesi durumu bazen kötü huylu olan tümörlere bağlı olarak da gelişebilir, böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doku tanısının yapılabilmesi için bademcikler alınmalıdır.
    ]]>
    Bademcik Tasi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-tasi.html Thu, 29 Nov 2018 09:21:59 +0000 Bademcik Taşı, bademciğin kesesinde meydana gelen beyaz veya sarı renkli olan ağızda kötü kokuya sebep olan partiküllere denir. Bademcik taşının oluşma sebepleri birbirlerinden farklıdır. Bu sebepten dolayı da iltihap ile kar Bademcik Taşı, bademciğin kesesinde meydana gelen beyaz veya sarı renkli olan ağızda kötü kokuya sebep olan partiküllere denir. Bademcik taşının oluşma sebepleri birbirlerinden farklıdır. Bu sebepten dolayı da iltihap ile karıştırılmaması gerekir. Bademciklerde Crypts isminde çukurlar vardır. Burunda gelen mukus bu çukurların içerisine birikir. Bu çukurlara biriken mukus yemek artıkları ile birlikte yutulur. Ancak Crypts çukurlarında ayrıca ölmüş mukoza hücreleri de birikmektedir. Ağız mukozası aynı cilt gibi kendini devamlı yeniler. Dökülen mukoza hücreleri tükürük ile beraber yutulur iken bazı kişilerde bademciklerde bulunan çukurların içinde birikir. Zamanla sertleşerek bir kitle haline gelir. Bu oluşan kitleyede bademcik taşı denir. Ölmüş mukoza hücrelerinden meydana gelen bademcik taşı bakteriler için besin kaynağıdır. Ağızdaki koloniler halinde yaşayan farklı çeşitteki bakteriler bu kitlelerde küme haline gelir. Buda Tonsillolith adı verilen oluşuma sebep olur. Bütün bunlar kişinin ağzında kötü kokuya yol açar. 

    Bademcik Taşı Neden Oluşur
    • Kalsiyum ve magnezyum tuzlarının birikmesi
    • Bademcik çukurları içine yerleşen bakterilerin yerleşmesi ile metabolizma artıklarının birikmesi
    • Dişlerde oluşan çürüklerin bakteri oluşumunu tetiklemesi
    • Bademcik iltihabının hastalığı
    Bademcik Taşı Belirtileri Nelerdir
    • Aşırı büyük oluşan bademcik taşları bademcik apsesi ile aynı belirtileri verir.
    • Kişinin ağzında dayanılmaz kokuya neden olur.
    • Çok azda olsa yutkunma esnasında ağrı hissi oluşur.
    Bademcik Taşı Tedavisi Nasıl Olur

    Bademciklerinde bademcik taşı oluşan kişilerde herhangi bir şikayet yok ise tedaviye gerek duyulmaz. Sık, sık bademcik taşı şikayeti olan kişiler tuz ile ılık su karışımı ile gargara yaparak keseler içinde bulunan birikintileri temizler. Bademcik taşı kişiye rahatsızlık verecek şekilde büyümüş ise değişik yöntemler ile tedavi edilir. 

    Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi): 

    Lazer ile küretaj tedavi yöntemi uygulanmış olan ancak olumlu sonuçlar elde edilememiş ise bademcik ameliyatı gerekir. Bademciklerin lokal anestezi altında çıkarılması ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi net sonuçlar verir.

    Bademcik TasiKüretaj Yöntemi İle Tedavi: 

    Bademciklerde meydana gelin kötü kokulu taşlar kürete edilerek yerinden çıkarılır.

    Lazer Tedavi Yöntemi: 

    Bu tedavi yöntemi lokal anestezi uygulanarak yapılır. Karbondioksit lazer yardımı ile çukurların keskin olan kısımları eritilerek düzleşmesi sağlanır. Bu şekilde de bademcik yüzeyindeki çukurlara ölü hücrelerin, mukozaların ve yemek artıklarının birikmesi engellenir. 

    Biyolojik parçalar halinde olan bademcik taşı üç yüz mili gramdan kır iki grama kadar büyür. Yapı taşı kalsiyum olan bu bademcik taşlarının içeriği mineraller, amonyak, karbonat ve magnezyum içermektedir. Oldukça rahatsız edici ağız kokusuna neden olan bu oluşumlar bademciğin çevresinde beyaz renkli taneler halinde görülür. Bu oluşan taşlar koku dışında başka bir şikayet yaratmaz. Ancak çok azda olsa boyunda, kulak arkasında ve boğazda çok hafif ağrılar ile şişliklere sebep olur. Yetişkin bireylerde ise daha çok görülen bu rahatsızlık küçük boyutlarda iken çok da fark edilmez. Ancak boyutları büyüdükçe giderek şiddetlenen ağız kokusuna neden olur. Bademciklerin arka kısımlarına biriken taşlar röntgen çekilerek tespit edilir. Kişilerin günlük yaşamını etkileyecek kadar dayanılmaz olan ağızda kötü koku ile ağızda kötü tada sebep olan bademcik taşlarının engellenmesinin en önemli ve etkili yolu ise çok iyi bir ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Çürümüş olan dişlerin uygun bir şekilde tedavis]]> Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 18:06:11 +0000 Bademcik ağrısına ne iyi gelir, dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adıdır. Bademciğin görevi solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan bakteri, mikrop ve toksinlerin vücudumuza girmesini engellemektedir. Özellikle sonbaha Bademcik ağrısına ne iyi gelir, dilin arkasında bulunan lenf bezlerinin adıdır. Bademciğin görevi solunum yolu ile vücudumuza girmeye çalışan bakteri, mikrop ve toksinlerin vücudumuza girmesini engellemektedir. Özellikle sonbahar kış aylarında sık sık iltihaplanarak ağrıya sebep olmaktadır. Bademcikler yediğimiz içtiğimiz besinlerden etkilenir. Bunlar dondurma, soğuk içecekler gibi besinlerdir. Bademcik iltihaplanması daha çok çocuklarda görülmektedir. Bademcik iltihabı yaşayan kişiler yutkunma zorluğu, yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, ağız kokusu ve ses değişikliği görülür. Ayrıca bademciklerde kızarma, krem rengi lekeler ve şişme olmaktadır. Bademcikleri iltihaplanan kişiler, bademcikleri tahriş edici besinlerden uzak durmaları gerekir. Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bademciklerin enfeksiyon kapması durumunda  üst solunum yoluna hatta böbreklere zarar verebilir.

    Bademcik ağrısında evde yapabilecek uygulamalar:
    • Vücudun direncini arttırmak için bol bol meyve ve sebze tüketilmesi gerekir.
    • Fazla sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bademcikleri tahriş edebilir. Bol su içilmeli ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.
    • Pastiller boğaz ağrısını hafifletir ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.
    • Sigara içilmemeli ve içilen yerde de durulmamalıdır. Nemli ortamlarda da durulmamalıdır.
    • Hastalık süresince  dinlenmek gerekir.
    Bademcik ağrısı 2 günden fazla zaman sürerse mutlaka doktora gidilmelidir. Doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

    Bademcik Ağrısına Ne İyi GelirBademcik ağrısına ne iyi gelir
    • Ihlamur, kekik, kuşburnu, adaçayı, böğürtlen, ebegümeci gibi bitkiler 2 litre sıcak suyun içerisine bir tutam atılarak demlenmeye bırakılır. Hazırlanan bu karışım bir gün içerisinde su yerine içilerek tüketilmelidir.
    • İltihaplanan bademciklerin üzerine tuz sürülmesi iltihabın boşaltılmasında faydalıdır. Ayrıca 1 bardak ılık suya 2 çay kaşığı tuz atılarak bu suyla gargara yapılır. Bademcik bölgesinde oluşan şişliği indirmeye fayda sağlayacaktır.
    • Portakal ve greyfurt suyu içilmelidir.
    • Limonlu ve ballı sıcak su içilmelidir.
    • 1 bardak kaynar suya 10-15 gram adaçayı koyulur. 5 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu çayla boğaz gargara yapılır. Ayrıca erik yaprakları da kaynatılarak gargara yapılabilir.
    • Günde iki sarımsak kapsülü yutulması  hem bademcik ağrısına hem de iltihabına iyi gelecektir.
    • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeşil çay tüketilmelidir. 1 bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı yeşil çay atılarak 10 dakika bekletilir. Günde 2 veya 4 bardak içilebilir.
    • Bir miktar kaynar suyun içerisine 3-4 çay kaşığı çemen otu bitkisini ekleyin ve 20 dakika kaynatın ve süzün. Ilıdıktan sonra günde 3 kez gargara yapın.
    Bademcik ağrılarını kuru hava arttırmaktadır. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı sürekli havalandırın. Bademcik iltihaplanması sürekli tekrar ediyorsa ve ilaçlar fayda etmiyorsa ameliyatla bademcikler alınabilir. Doktorun onay vermesiyle iki taraflı bademcikler tamamen alınır. Bademcikler uyku apnesi, konuşma bozukluğu, bademcik etrafında apse, üst solunum yollarının sürekli tıkanması, geniz eti ve bademcik büyümesi gibi sorunlar yaşanıyorsa bademciklerin alınması gerekmektedir.
    ]]>
    Sağ Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/sag-bademcik-sismesi.html Fri, 30 Nov 2018 16:53:32 +0000 Sağ bademcik şişmesi, boğazın her iki tarafında ve dilin üst kısmında bademcik bulunmaktadır. Lenf bezi çeşididir. Bademcikleri görevi ise dışarıdan solunum yoluyla gelen mikroplardan vücudumuzu korumak ve bademcik yutağın Sağ bademcik şişmesi, boğazın her iki tarafında ve dilin üst kısmında bademcik bulunmaktadır. Lenf bezi çeşididir. Bademcikleri görevi ise dışarıdan solunum yoluyla gelen mikroplardan vücudumuzu korumak ve bademcik yutağını oluşabilecek enfeksiyonlardan da korumaktır. Mikrop ve mikroorganizmalarla savaşır. Vücudu koruyacak kadar da  çok miktarda akyuvarlara sahiptir. Bademcik burun ve ağızdan girebilecek olan zararlı mikroplara karşı vücudumuzu korumak için savaşır. Bademcikler duyarlı organdır. Bademcikler sağ ve sol olarak ikiye ayrılır. 

    Sağ bademcik şişmesi belirtileri
     
    Bazen bademcikler savaşı kaybedip enfeksiyon kapabilirler. İltihaplanmadan kaynaklı  sol ve sağ bademcik şişmesi meydana gelir. Bademcik bölgelerinde ağrılar hissedilmeye başlar. Aslında bu iki bademciğin şişme nedenleri farklı değildir. Bademciğin şişmesi sonucu yutkunmada sorun oluşur. Bununla beraber soluk alıp vermede esnasında acı hissine sebep olmaktadır. Yemek yerken veya bir şey içerken bademcik de ağrılar çoğalmaktadır. Bademcik şişmesi vücudun direncini kırmaktadır. Boğazın üst bölgesinde kaşıntı meydana gelir. Boğazda yanma hissi, dilin gerisinde oluşan kızarıklık ve şişlikte belirtiler arasındadır. Ayrıca yüksek ateşe sebep olur ve nefes alıp vermeden zorluklar yaşanır.

    Sağ Bademcik ŞişmesiSağ bademcik şişmesi nedenleri
    • Soğuk algınlığı
    • Grip
    • Enfeksiyonel hastalıklar
    • Enfeksiyonu tetikleyen soğuk su içmek yada dondurma yemek gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi
    • Virüslerden kaynaklı olan rahatsızlıklar
    • Bademcik kanseri
    Sağ bademcik şişmesinin tedavisi

    Beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Bu birazda olsa yutkunma, soluk alıp verme yardımcı olmaktadır. Sağ bademcik şişmesinden dolayı vücuda ulaşan mikroplar direnci kırdığı için bu sistemi tekrardan güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Yutkunmada zorluk ve acı hissi yaşattığı için bu kuruluğu gidermek için sulu gıdalar ve ılık içecekler içilmelidir. Sağ bademcik şişmesi genellikle tedavi amaçlı bitkisel kür uygulanmaktadır.Eğer hasta kişi çok rahatsız oluyorsa bademcikler ameliyatla alınabilmektedir. Ameliyat bademcik şişmesi sorunu kesin olarak halletmektedir. Bademcik şişmesi sorunu için özellikle doktora başvurulmalı ve bademcikleri kesinlikle ortadan kaldırılmamalıdır.
    ]]>
    Bademcik Kanseri https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-kanseri.html Fri, 30 Nov 2018 18:14:31 +0000 Bademcik Kanseri, özellikle yaşanan bütün kanser vakalarının sadece %0.03'lük bölümünü oluşturan kanser hastalığıdır. Bademcikler kişinin yutak girişinde hem sağ tarafta hem de sol tarafta iki tane oval şekli olan yapılard Bademcik Kanseri, özellikle yaşanan bütün kanser vakalarının sadece %0.03'lük bölümünü oluşturan kanser hastalığıdır. Bademcikler kişinin yutak girişinde hem sağ tarafta hem de sol tarafta iki tane oval şekli olan yapılardır. Bademcik kanseri çoğunlukla çok fazla ağız bakım sağlığına dikkat etmeyen ve aşırı alkol kullanan kişilerde sıklıkla rastlanılan bir kanser hastalığıdır. Bademcik kanseri özellikle her yaş grubundaki bireylerde görülebildiği gibi, aynı zamanda orta yaşının üzerinde olan ve sıklıkla yaşlılarda en çok görülen kanser vakasıdır. Bademcik kanseri hiç bir zaman erken belirti vermez. Çoğunlukla bademcik kanserinin ilk başlangıcında kişi herhangi bir şey anlamaz, ancak kanserin ilerleyen safhalarında hissedilmeye başlanır. Bu nedenle bademcik kanseri ilerledikten sonra bulgu gösteren kanser çeşididir. Bademciklerde mevcut olan kanser özellikle boğazdaki lenf bezlerine yayılır ve lenf bezlerinin büyümesi sonucunda yapılan tetkikler sonrasında kişinin bademcik kanseri olduğu anlaşılmaktadır. 

    Bademcik Kanseri İleri safhada Ortaya Çıkan Belirtileri Nelerdir, ilerlemiş bademcik kanseri hastaların boğazlarında ağrı, takılma hissi, yutmada güçlük çekilmesi gibi şikayetlere sebep olurken, aynı zamanda sağdaki ya da soldaki bademcik de oluşan kanser kişinin kulağında ağrılara neden olabilmektedir. Bademcik kanseri olan kişilerde çoğunlukla yüksek derecede ateş, hızlı kilo kayıpları ve gece uyurken aşırı terleme şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca hastaya yapılan muayene sırasında her iki bademciğin arasında meydana gelen boyut farklılık görüldüğünde yapılan tetkikler sonucunda kişinin bademcik kanseri tanısı yapılabilir. 

    Bademcik KanseriBademcik Kanseri Erken Tanı Ve Tedavi, bademcik kanseri olan kişilerde özellikle erken teşhisin yapılması bu hastalığın tedavisi oldukça kolaylaştırır ve yapılan tedaviden daha iyi sonuç almak mümkündür. Hastaya yapılan muayene esnasında bademcik kanseri olabileceğinden şüphelenir ise, hemen bademciklerden bir parça doku alınarak patolojik incelenmesi yapılır. Eğer patolojik incelemede kişiye bademcik kanseri teşhisi yapılır ise, zaman kaybedilmeden hemen iki bademcik de alınmalıdır. Kanser sebebi ile bademcikleri alınan hastanın her ihtimale karşı boyundaki lenf bezleri de alınır. Bademcik kanserinde şua tedavisi kullanılan bir yöntemdir, ancak hastaya uygulanan cerrahi girişim sonrasında yardımcı olması açısından şua yöntemi kullanılabilir. Bademcikler alındıktan sonra yapılan biyopside eğer lenf bezi kanseri tanısı yapılır ise, hastaya herhangi bir cerrahi müdahale yapılmasına gerek yoktur. Sadece bu durumda kemoterapi uygulaması yapılır. Ayrıca kişide meydana gelen bademcik kanserinin seyrine göre uygulanılacak olan tedavi tekniğine karar verilmektedir. Yalnızca bademcik kanseri olan kişiye erken teşhis ile boğazındaki lenf bezlerine sıçramadan hemen cerrahi müdahale ile kurtulması mümkündür. Fakat bademcik kanserinin tedavi için geç kalınmış ise, hastanın lenf bezlerine kadar inmiş olan kanser için mutlaka kemoterapi alması gerekmektedir. 
    ]]>
    Bademcik https://www.bademcikameliyati.com/bademcik.html Sat, 01 Dec 2018 15:09:24 +0000 Bademcik; boğazın her iki tarafında bulunan badem biçimindeki lenfoid dokudur. Bademcik, ağzın arka kısmında dilin hemen arkasında yer almaktadır. Her insanda iki tane bademcik bulunmaktadır. Bademcikler vücuda giren mikroo Bademcik; boğazın her iki tarafında bulunan badem biçimindeki lenfoid dokudur. Bademcik, ağzın arka kısmında dilin hemen arkasında yer almaktadır. Her insanda iki tane bademcik bulunmaktadır. Bademcikler vücuda giren mikroorganizmalarla savaşmaktadır. Vücuda giren zararlı mikroorganizmaları filtre işlemi yaparak yok etme görevi üstlenmektedir. Bademcik vücuttaki antikor adlı maddeyi üretmektedir. Antikor, mikroplarla savaşan ve onları yok eden bir tür maddedir.

    Bağışıklık sisteminde bademcik;

    Bademcik bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluşturan bademcikler enfeksiyonlara karşı veya diğer bakteri ve mikroplara karşı vücudu koruma görevinde rol almaktadır. Bademcikler 2,5 boyunda 1,5 cm eninde olmakla beraber görünümü badem şeklini andırmaktadır. Bademcik küçük yaşlarda gelişmektedir. Bazı insanlarda bademcik boyutlarında büyüklük gözlemlenebilmektedir. Bademcik şişmesi vücudu enfeksiyona karşı korunmasıdır. Bademcik şişmesini engellemek için normal zamanlarda C vitamini tüketimlerine özen gösterilmelidir. Portakal, greyfurt, mandalina ve nar gibi bol C vitamini içeren besinler  tüketilmesi bağışıklık sistemini ve dolayısıyla bademciği güçlendirmektedir. Bademcik şişmesi soğuk içilen içeceklerle de yakından ilişkilidir.aşırı soğuk içilen içecekler kimi zaman yaz aylarında bademcik şişmesine neden olmaktadır. Bademcik şişmesi genellikle kış aylarında sıkça görülen bir hastalıktır. Havaların soğuk olması, soğuk hava tenefüs etmek ve içeceklerin soğuk olması bademcik şişmesine neden olmaktadır. Bademcik şişmesi ileri boyutlara geldiğinde iltihaplanma oluşur ve iltihaplanma bademcik üzerinde hafif sarı veya biraz yeşilimsi bir görünüm oluşturmaktadır. Bademcik tedavisinde bademciklerin şişmesine ve iltihaplanmasına sebep olan bakterilerin türleri gerekli muayene ve tahlillerle belirlenmelidir ve tedavi bu duruma uygun olarak yapılmalıdır. Bademcik şişmesi çoğu zaman ağrılı ve boğazda yutkunmaya bile mani olan bir acı duyulmasına sebep olmaktadır. 1 yıl içerisinde 7 kereden fazla bademcik şişmesi problemi ile karşılaşılıyorsa bademcikler ameliyatla aldırılır. Bademcikler artık mikrop öldürmek yerine kendisi mikrop üretiyorsa ve boğazda enfeksiyon oluşumları tekrarlamasına neden oluyorsa ameliyatla bademcik aldırılmaktadır.

    BademcikBademcik şişmesinde yaşanan belirtiler:
    • Kişinin boğazında ağrı oluşması
    • Yutkunmada güçlük çekilmesi
    • Boğazda takılma hissi
    • Kişide yüksek ateş bulunması
    • Kişide halsizlik oluşması
    • Ses tonunun çatallı veya kısık çıkması
    • Boynun her iki tarafında oluşan beze şişmesi
    Bademcik şişmesine karşın iyi gelebilecek etkenler:
    • Limonlu ılık suya bal karıştırıp içmek
    • Ilık bir çaya limon sıkarak içmek
    • Ada çayı kuşburnu veya nane çayı içmek
    • Bol bol C vitamini almak
    • Ağızdan nefes almamak, burundan nefes alıp vermek
    • İstirahat etmek
    • Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak
    • Aşırı sıcak yamak tüketmemek gerekmektedir.
    ]]>
    Gebelikte Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/gebelikte-bademcik-sismesi.html Sun, 02 Dec 2018 14:14:37 +0000 Gebelikte bademcik şişmesi: Gebelik çağı bir bayan için yaşayabileceği en mucizevi ve enteresan çağlardan biridir. Anne adayı kişinin bu dönemde sıhhati amaçlı epeyce temkinli davranması gereklidir. Gebelik çağında im Gebelikte bademcik şişmesi: Gebelik çağı bir bayan için yaşayabileceği en mucizevi ve enteresan çağlardan biridir. Anne adayı kişinin bu dönemde sıhhati amaçlı epeyce temkinli davranması gereklidir. Gebelik çağında immun sistemi öbür dönemlere rağmen ek olarak duyarlı ve zayıftır. İmmun sisteminin güçlü olmaması virüs kaynaklı nezle ve grip benzeri üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalini arttırır. Bu dönemde bademcik şişmesi de sıkça görülen rahatsızlıklardan biridir. yetişkinlerde çok fazla sık görülmese de hamilelerde ara ara meydana çıkabilen rahatsızlıklardandır. Üst solunum yolları ile ilgili gelişen enfeksiyonlar arsında ateşe sebep olan ve epeyce kuvvetli semptomlar ile meydana çıkan bu inflamasyon türünün rehabilitasyonunda birtakım aşamalarda enjeksiyona gerek duyulabilir. Bademciklerde gelişen apse sebebiyle de zaman zaman cerrahi operasyonlara yönelmek gerekebilir.

    Gebelikte bademcik şişmesi, anne adayı kişilerin yaşadıkları gebelik sebebiyle kendilerine çok fazla iyi bakmaları gerekiyor. Ayıca gebelik çağı geçiren aday ise nihai derece duyarlı bir dönemin içerisine girmiştir. Benzer sürede bununla kalmayıp çok fazla duygusal kişiliğe girmiştir. Gebeliğin en üzücü yönü ise hastalanırsanız ilaç kullanmamak gereklidir. Nezle, soğuk algınlığından meydana gelen üşütme semptomları içinde, bademcik şişmesi hamile bayanlar amaçlı epeyce sıkıntılı geçer. Bu vaziyet kadın adayı amaçlı epeyce kolay değildir. Kadın doğum doktoruna bildirmeli anne adayı kişi bizzat aklından ilaç içmemelidir. Yapacağı öncelikli şey anne olacak aday dinlenmelidir. Ilık içecekler içmeli banyo yaptığında saçlarını kurutmalıdır. Gebelik sebebiyle kadın adayının immun sistemi yeterince güçlü olmayabilir. Bu sebepten ötürü kendini anında savunma altına almalıdır. Hamilelik yaşayan kişi grip geçirmekte olan kişilere yaklaşmamalıdır. İmmun sistemi güçlü olmayan gebe adaylarda ise çok fazla basit bir şekilde gebelikte bademcik şişmesi rahatsızlığı geçirebilirler. Gebelikte bademcik şişmesi halinde kadın adayı çok fazla berbat olabilir ise hamilelerin kullanabileceği antibiyotikler bulunur. Bunar doktor denetimi altında kullanılabilir. Ama kadın adayı esasında antibiyotik kullanmadan kendini diğer yollardan iyileştirmeli. Zira kadın adayları amaçlı kullanılan antibiyotiklerin kesinlikle bebeğe geçme olasılığı yüksektir. Bu vaziyette gebe olan bireyin bebeğe kayıp vermeyen bitkisel çayları gebeliğe zararı olmayan bitkisel çay karışımını içmelidir. Bebeğinizin sıhhatli olması amaçlı gebelikte şüphesiz ilaç içmeyiniz.   
     
    Gebelikte Bademcik ŞişmesiHamilelikte bademcik şişmesi amaçlı ne türlü tedavi olmalı 
    Anne adayı gebeyken bademcik şişmesine yakalanırsa ve iyileşme olmaz ise doktoruna başvurmalıdır. Doktorunuz sizi yakın takibe alarak rehabilitasyona destekçi olacaktır. Öncelikle bademcik şişmesi boyutu ne derecede ona bakılır. Çok fazla önemli boyutlara gelmiş ise gerçekleşmesi gerekli olan bebeğe kayıp vermeyen ağrı kesici ve hafif gramajı düşük antibiyotikler önerilmektedir. Kısa devam eden tek antibiyotik rehabilitasyonuna başlanılır. Sonrasında bebeği etkilemeyecek ağrı kesici tavsiye edilir. En az tek haftalık kısa devam eden rehabilitasyonun sonrasında bademciği şişen kadın adayı ek olarak hızlı iyileşme sürecine girer. Bunların yanında beslenme şeklini güçlendirmeli kadın adayı ek olarak hızlı iyileşmek amaçlı, gündelik alınması gerekli olan gıdaları vaktiyle ve kıtır olarak tüketmelidir. Kıtır sıkılmış portakal ve mandalina suları, bununla birlikte yeşillik grupları ve yoğurt, süt tüketerek kendini hızlı toparlamaya destekçi olmalıdır. Gebelikte bademcik şişmesi epeyce zor ve sıkıntılıdır. Bu sebeple kendinize dikkat ederek gebelik zamanı süresince hasta kişi olmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte hekimin verdiği vitamin ilaçlarını gündelik tüketilmesi kadın adayını harici etkenlerden savunmaya destekç]]> Kronik Bademcik İltihabı https://www.bademcikameliyati.com/kronik-bademcik-iltihabi.html Sun, 02 Dec 2018 23:12:30 +0000 Kronik Bademcik İltihabı, çocuk, ergen ve yetişkinlerde oldukça sıklıkla görülen bir boğaz enfeksiyonudur. Diğer bir adı kronik tonsillittir. Kronik bademcik iltihabı olan hastalarda kronik görülen boğaz ağrısı, Kronik Bademcik İltihabı, çocuk, ergen ve yetişkinlerde oldukça sıklıkla görülen bir boğaz enfeksiyonudur. Diğer bir adı kronik tonsillittir. Kronik bademcik iltihabı olan hastalarda kronik görülen boğaz ağrısı, bademciklerde büyüme gerçekleşmesi, kötü kokan nefes, boyundaki lenf düğümlerinin büyümesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Antibiyotik ilaçlarına karşı direnç kazanmış olan bakteriler veyahut bağışıklık sisteminin antibiyotiklere verdiği cevap nedeniyle kronik bademcik iltihabı oluşumu görülür. Bazı yapılan araştırmalara göre, yoğun radyasyona maruz kalan kişilerde kronik bademcik iltihabı normal insanlara oranla daha sık görülmektedir.

    Kronik Bademcik İltihabı Neden Oluşur

    Yutak bölümünde bademciklerin vücut için oldukça önemli bir savunma mekanizması görevi vardır. Vücuda devamlı saldıran bakteriler nedeniyle, bu bakterilere tepki olarak iltihaplanmalar ve bademciklerde aşırı büyümeler meydana gelir. Özellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan  bademcik iltihapları oldukça sıradan ve basit bir rahatsızlıkmış gibi gözükse de ileride kronik bademcik iltihabına ve çok daha farklı ciddi sıkıntılara yol açabileceği unutulmamalıdır.

    Ayrıca şu sebepler kronik bademcik iltihabına neden olmaktadırlar:

    • Sigara kullanmak ya da sıklıkla sigara kullanılan alanlarda bulunmak
    • Herhangi bir alerjiye sahip olmak
    • Kötü bir ağız kokusuna sahip olmak
    • Burunda devamlı olarak tekrarlayan enfeksiyonlar
    • Genizde akıntı meydana gelmesi

    Kronik Bademcik İltihabı

    Erişkinlerde Kronik Bademcik İltihabı

    Bademcikler, çocuklarda solunum zorluğuna ve bölgesel iltihaplanmalara neden olduğundan dolayı alınmaktadır. Yetişkinlerde ise, sık tekrarlayan boğaz iltihaplanmalarının böbrek ve kalp gibi organları etkilememesi amacıyla alınmaktadır. 

    Vücut için önemli bir savunma mekanizması görevi olan ve aşırı miktarda lenfosit barındıran bademcikler, bazı zamanlarda görevlerini yerine getiremez ve mikrop ile dolabilir. Bademciklere yerleşen mikroplar, eğer bağışıklık sistemi zayıflar ise mikroplar daha çok üremeye başlar. Bu mikroplar bademciklerden kan dolaşımına geçer ve sonrasında diğer organların da işleyişini etkilerler. Bu nedenle bademcik iltihapları uzak organlarda dahi etkili olabilen bir enfeksiyon odağı halindedir.

    Kronik Bademcik İltihabı Tanısı Nasıl Koyulmaktadır

    Kişilerde devamlı bir şekilde akut bademcik iltihabı ataklarının ortaya çıkması, bademcik çevrelerinde apse oluşmaları, yüksek ateş ve ateşin uzun süre düşmemesi, küçük işlerde bile çabuk yorulma, halsizlik hissi gibi belirtiler bademciklerde oluşan enfeksiyon belirtilerindendir. Fiziksel muayene sırasında bademciklerin dışarıdan görünümü, rengi tanı koyulabilmesi için önemli kriterlerdir. Bademciklerdeki kızarıklıklar, hastada ki kronik bademcik iltihabının şiddetini gösterir. Bademciklerden sıvı çıkması da tanı için önemli bir özelliktir. Sıvının irinli veya irinsiz olması, kronik bademcik iltihabı tanısının koyulabilmesini sağlar. Tanı koyulduktan sonra, hastadaki böbrek işlevlerinin değerlendirilmesi amacıyla tam idrar tahlili yapılması gerekmektedir. İdrarın kan veya albümin içermesi ve idrarın yoğunluğu oldukça önemli bir konumdadır.

    Kronik Bademcik İltihabının Tedavisi Nasıl Olmalıdır

    Kronik bademcik iltihabının tedavisi olarak cerrahi girişim vasıtasıyla bademcikler ve adenoitlerin alınması sağlanır. Bu cerrahi işlem kronik bademcik iltihabı hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılsa da, bazı uzmanlar bunun yanlış olduğunu söyleyerek bademcikler ile adenoitlerin alınmasını eleştirmektedir. 2. tedavi yöntemi olarak antibiyotik tedavisi uygulanmasıdır. Ancak antibiyotikler de uzun süreli kullanımlar için uygun olmayacağından dolayı]]> Lazerle Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/lazerle-bademcik-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 18:10:48 +0000 Lazerle bademcik ameliyatı, Thermal Welding  adı verilen doku kesme veya ayırma hedefi ile saf termal enerjinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemle kesilen alan dışındaki  bölgelerde ısı hasarı en az durumdadır. Bu yön Lazerle bademcik ameliyatı, Thermal Welding  adı verilen doku kesme veya ayırma hedefi ile saf termal enerjinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemle kesilen alan dışındaki  bölgelerde ısı hasarı en az durumdadır. Bu yöntemde ayakla hareket ettirilen  iki tane pedal bulunmaktadır. Pedallardan ilkine basıldığında bademciklerin dışında olan damarlar ısı enerjisi sayesinde kapatılır. İkinci pedala basıldığında ise bademcik  çevre dokudan kan kaybı yaşanmadan  ayrılır. Bademciklerin dışında bulunan diğer alanlarda hasar minimaldir. Bu sebeple  ameliyattan sonra ağrı ve kanamanın cereyan etmesi öbür ameliyat yöntemlerine göre daha azdır. Bu tekniğe ağrısız bademcik ameliyatı da denilmektedir. 


    Lazerle bademcik ameliyatı, sonrası, bademciklerin ön ve arka plikaları  dikilmemekdedir. Sadece bazı hastalarda, ön ve arka plikaların  dikilmesi kanama ihtimalini azaltabilir. Thermal Welding yöntemi  ile bademcik ameliyatı yönteminin öbür sistemlere göre ameliyattan sonra az ağrıya sebep olduğu, bundan ötürü yapılan bu tekniğin diğer tekniklerden  daha fazla avantajları vardır.

    Lazerle Bademcik AmeliyatıLazerle bademcik ameliyatının avantajları

    Thermal Welding, tekniği bademcik etrafındaki doku hasarını minimize etmek için geliştirilmiş bir tekniktir. Ameliyattan sonrası ağız içinde  işlem yapılan bölgelerde, ısı hasarı öbür tekniklere oranla daha az olduğundan dolayı iyileşme  daha kısa sürmektedir.. Thermal welding tekniği ile bademcik ameliyatı yapılan hastalarda, kulak çevresinde ve burun bölgesinde vuku bulan şiddetli ağrılar daha az oluşmaktadır.  Ameliyat sırasında kaybedilen kanı en aza çekmek için ameliyat zamanının kısa tutulması da yapılan  bu ileri tekniğin hastalara ve hekimlere sağlamış olduğu  avantajlar içerisinde yer tutmaktadır. 

    Bademciği büyük olan kişilerde, uygulanacak olan bademcik ameliyatının genel kalp sağlığı ve  kişinin uyku kalitesi üzerinde de çok iyi sonuçları izlenmektedir. Bu yeni ve çağdaş yöntemle sayesinde daha önceki yıllarda uygulanan bademcik ameliyatlarından farklı olarak bademcik ameliyatları daha kolay ve daha az ağrılı olarak yapılmaktadır.
    ]]>
    Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi-kanama.html Tue, 04 Dec 2018 14:52:58 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası kanama, bademcik operasyonu ardından önceki 10 gün kanama açısından en tehlikeli aşamadır. Özellikle 10. gün içerisinde kallojen yapısında değişim olması sebebiyle,  10. gün içerisinde kanam Bademcik ameliyatı sonrası kanama, bademcik operasyonu ardından önceki 10 gün kanama açısından en tehlikeli aşamadır. Özellikle 10. gün içerisinde kallojen yapısında değişim olması sebebiyle,  10. gün içerisinde kanamalar daha sık görülmektedir. Bu sebeple önceki 10 gün beslenme ve bakım oldukça mühimdir. Bademciğe ilişkin ameliyat bölgesi açık yara halinde geldiğinden, ameliyat sonrası kanamalar olabilmektedir. Kırmızı kan veya kanlı kusmalar olduğunda en kısa sürede doktorunuza bilgi veriniz veya hastaneye geliniz.  

    Bademcik ameliyatına ilişkili açık yara bölgesi tam anlamıyla kapanma  süresi, tahmini 2 hafta müddetle az miktar olsa da ağrınız olabilmektedir. Ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Çoğu kişide temel ağrı kesiciler yeterli olurken, bazı ameliyatlı kişilerde daha sık ve daha kuvvetli ağrı kesiciler gerekebilir. Ağrılar çoğunlukla yutma esnasında oluşan boğaz ağrılarıdır. Boğaz ağrısı bazen kulağa vuran ağrılar halinde olabilmektedir. Erişkinlerde ağrılar, çocuklara mukayese edilirse ağrılar belli bir zaman daha şiddetlidir ve daha uzunca sürer. Ameliyat sonrası 2. günden başlayarak bademcik yuvasındaki yara yeri beyaz-gri örtüyle kaplanır. Bu vaziyet dokunun iyileşme şeklinden kaynaklanmaktadır. Ağzını açtığında hastanın da görebileceği bu beyaz örtü normaldir. Ağız kokusuna yol açabilmektedir.  Hasta ve yakınları hata sonucu yaranın iltihaplandığını sanabilir. Boğazını yada genizini temizlemeye çalışmak veya gargara yapmaktan kaçınılmalıdır. 7-10 gün civarı sonrası bu doku, alttan gelecek normal doku ile değiştirecektir. İyileşme dokusunun değiştiği bu dönemde ağrı tekrarlayabilir. İkinci günden sonra banyo yapılabilir. Bademcik operasyonu ardından sık sık görülen ve uyarı gerektiren iki vaziyet vardır:  

    • Ağrı sebebiyle hastanın eksik sıvı/akışkan alması ve buna bağlı olarak vücudun susuz kalması (dehidrasyon yani su kaybı),  
    • Kanama
    Dehidrasyon olayı yeteri kadar sıvı/akışkan alınarak önlenebilir.  Esasında ağrı ve dehidrasyon bir çeşit döngü oluşturur. Ağrısı olan hasta kişi daha az yutkunmaya çalışarak daha az sıvı/akışkan alır; böylelikle susuz olan bedende daha fazla ağrı hissedilir. Bununla birlikte susuz olan hasta olanlarda kanamanın da daha çok görüldüğü unutulmamalıdır. Bademcik ameliyatı sonrası kanama ise tıbbi müdahale gerektirir. Burada kastedilen, başka bir deyişle tehlikeli durumda olan, ameliyat bittikten tek zaman sonra meydana çıkabilen kanamadır. Ameliyat esnasında veya anesteziden uyanma çağında tabiki biraz kanama olmaktadır. Fakat bu beklenen kanama cerrah açısından ameliyat esnasında durdurulmaktadır. Operasyondan sonra yatağına edinilen veya evine sevk edilen hastada kanama olursa tek daha müdahale gerekebilir. Aşağı yukarı her 25 hastanın birinde görülen bu kanama, en sık operasyondan sonraki önce gün içerisinde ve önce haftanın sonunda olmaktadır. Kimi zaman operasyondan 20 günün ardından bile kanama görülebilir. Böyle tek vaziyet hastanın acilen doktoruna müracaat etmesini gerektirir. Aşağıdaki tabloda bademcik operasyonu durumda olan tek hastanın hangi vaziyetlerde acilen doktora başvurması gerektiği gösterilmiştir. 

    Bademcik Ameliyatı Sonrası KanamaAcilen hekime gitmenizi gerektiren durumlar
    • Ağızdan ve/veya burundan kanama varsa 
    • 38,5 derece (C) veya daha fazla yüksek ateş varsa
    • Kulakta kuvvetli ağrı varsa 
    • Aynı operasyonda kulak zarına tüp takılanlarda kulaktan akıntı varsa 
    Bademcik Operasyonu Sonrası
     
    Bademcik operasyonu olası olduğu sürece erken yaşta geçirilmesi gerekli bir ameliyattır. Sebebi ise ameliyat yaşı arttıkça en başta ağrı olmak üzere ameliyat sonrası gelişebilecek problemlerin sayısı daha çok ve gelişen problemlerin iyileşmesi daha güçtür. Bademcik ameliyatı sonrası kanama yok]]> Sol Bademcik Şişmesi https://www.bademcikameliyati.com/sol-bademcik-sismesi.html Wed, 05 Dec 2018 00:49:10 +0000 Sol bademcik şişmesi, özellikle soğuk havalarda pek çok kişinin etkilendiği rahatsızlıklardan biridir. Grip, nezle, soğuk algınlığı, bademcik şişmesi gibi rahatsızlıklar günlük hayatı etkileyecek nitelikte olur. Bazı Sol bademcik şişmesi, özellikle soğuk havalarda pek çok kişinin etkilendiği rahatsızlıklardan biridir. Grip, nezle, soğuk algınlığı, bademcik şişmesi gibi rahatsızlıklar günlük hayatı etkileyecek nitelikte olur. Bazı durumlarda işe, okula gitmek gibi önemli aksamalara da yol açabilir. Bademciklerin en önemli görevi, solunum yoluyla vücuda giren mikropları bloke etmek yani filtrelemektir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi zayıf olduğunda mikroplar nedeniyle bademcikler enfekte olarak şişer. Daha çok çocuklarda görülen bademcik şişmesi nedeniyle yutkunma, yeme ve konuşma güçlüğü yaşanabilir. Beraberinde ağrı, ateş, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı görülebilir.

    Sol bademcik şişmesi neden olur

    Sol bademcik şişmesinin en önemli nedeni bakteri ve mikropların yol açtığı iltihaplardır. Bademcik boğazın üst kısmında, sağ ve solda bulunan yapılardır. Geni etiyle beraber bağışıklık sisteminin korunmasında görev alır. Vücudun savunma sistemi için önemli rolü olan antikor üretimine destek olur.

    Bakteriyel boğaz iltihabı: Yemek borusu, soluk borusu, boğaz çevresinde bakterilerin toplanmasıyla oluşan bir durumdur. Bu durum karşısında bademcik şişmesi kaçınılmaz olur. Bademcik şişmesiyle beraber bademciklerde beyaz-sarı lekeler, yutkunma güçlüğü, ateş görülebilir.

    Bademcik iltihabı: Boğazda yer alan sol bademcik bakteriler nedeniyle şişebilir. Daha önceden oluşan boğaz iltihabı bu durumu güçlendirebilir. Bunun haricinde, kabakulak, larenjit, farenjit, gırtlak kapağı iltihabı, öpüşme hastalığı da sol bademcik şişmesine yol açabilir.

    Guatr: Boğazda yer alan tiroit bezi şişmesi olarak tanımlanan bir hastalıktır. En önemli nedeni iyot eksikliği ya da fazlalığıdır. Gebelik, ergenlik gibi dönemlerde hormonal değişimler sebebiyle guatr hastalığına sık rastlanabilir.

    Sol Bademcik ŞişmesiAlerji: Vücut birçok yabancı maddeye karşı alerji sergileyebilir. İçecekler, yiyecekler, duman, polen, kedi-köpek tüyü, toz, kimyasal deterjanlar bu alerjenlerden bazılarıdır. Bu tür alerjenlere maruz kalındığında bademcik şişmesi yaşanabilir.

    Anafilaksi: Yine alerjik bir tepki olan anafilaksi, genellikle yiyecek ve içecekler sebebiyle tetiklenir. Bağışıklık sistemi hassas olan kişilerde tepki şiddetli bir şekilde gelişebilir. Bazı durumlarda ölümcül olabilen anafilaksi bademcik şişmesi, bilinç kaybı, deride yanma ve kızarıklık, nabız artışı, terleme gibi şikayetlere yol açabilir.

    Sol bademcik şişmesi nasıl tedavi edilir

    Gün içinde birkaç defa tuzlu su hazırlanarak bademcik şişmesine karşı gargara yapılarak kullanılabilir. Bu uygulama bölgedeki enfeksiyonun daha çabuk geçmesine yardımcı olur. 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenerek hazırlanan suyla gargara yapılabilir.

    Çemen otu yine sol bademcik şişmesine karşı gargara suyu olarak hazırlanabilir. Özellikle kış aylarında bademcikler sık aralıklarla şişiyorsa çemen otundan yararlanılabilir. 1 su bardağı kaynar suya 1,5 tatlı kaşığı çemen otu atılarak 15 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. Ardından ocaktan alınarak soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra gargara suyu olarak günde 3 defa kullanılabilir.

    Zerdeçal iltihap giderici özelliğiyle sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Zerdeçal sol bademcik şişmesine karşı gargara suyu olarak hazırlanabilir. 1 su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu eklenip karıştırılır. Bir süre ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir.

    Tarçın vücutta bakterilerin artmasını engelleyen şifalı bitkilerden biridir. 1 su bardağı sıcak suyun içine 2 tane çubuk tarçın ya da 1 çay kaşığı toz tarçın eklenip karıştırılır. Hazırlanan karışıma isteğe göre bal eklenerek sol bademcik]]> Bademcik Ameliyatı İşe Yararmı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-ise-yararmi.html Wed, 05 Dec 2018 01:54:29 +0000 Bademcik ameliyatı olmanın değeri tartışmalıdır. Bademciklerin alınması ile tekrarlayan boğaz enfeksiyonları önlenmeyebilir. Bademcik ameliyatı olmak demek bir daha boğaz enfeksiyonu olunmayacak demek değildir. Ancak, bir Bademcik ameliyatı olmanın değeri tartışmalıdır. Bademciklerin alınması ile tekrarlayan boğaz enfeksiyonları önlenmeyebilir. Bademcik ameliyatı olmak demek bir daha boğaz enfeksiyonu olunmayacak demek değildir. Ancak, birçok kişide bademcik ameliyatı sonrası boğaz enfeksiyonlarının sıklığı ve ciddiyeti azalmaktadır.

    Bademcik Ameliyatı İşe Yararmı
    Ameliyatın yaralı taraflarını düşünerek risklerini de bilerek bu ameliyatı olmaya karar vermelisiniz. Doktorunuz bu konularda size yardımcı olacaktır.
    ]]>
    Bademcik Ameliyatı Sonrasında İyileşmek https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasinda-iyilesmek.html Wed, 05 Dec 2018 18:55:30 +0000 Eve vardığınızda eğer ihtiyacınız olursa doktorunuzun önerdiği miktarda ek ağrı kesici alabilirsiniz.İlk başlarda yemek ağrılı olabilir, daha yumuşak yiyecekler ve içecekler ile başlamak daha Eve vardığınızda eğer ihtiyacınız olursa doktorunuzun önerdiği miktarda ek ağrı kesici alabilirsiniz.

   İlk başlarda yemek ağrılı olabilir, daha yumuşak yiyecekler ve içecekler ile başlamak daha az rahatsızlık vereceğinden daha uygun olacaktır. Yemekten yarım saat kadar önce ağrı kesici kullanmak beslenmeyi daha az ağrılı hale getirecektir.
   Bademcik Ameliyatı Sonrasında İyileşmek
   Dişlerin fırçalanması normal olarak devam etmelidir.

   Operasyon sonrası 7-14 gün süre ile evde kalmak uygun olacaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu veya öksürüğü olan kişiler ile temastan kaçınılmalıdır. Vücudu zorlayıcı hareketlerde kaçınılmalıdır.

   Tam iyileşme iki hafta kadar sürecektir.
   ]]>
   Bademcik Ameliyatı Sonrası https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-sonrasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:28:22 +0000 Bademcik ameliyatı sonrası, doktorun uygun görmesiyle, aynı gün taburcu edilebilir ya da bir gece hastanede kalabilirsiniz. Bademcik ameliyatı sonrasında bölgede açık yara meydana geldiğinden kanamalar oluşabilir. Kanl Bademcik ameliyatı sonrası, doktorun uygun görmesiyle, aynı gün taburcu edilebilir ya da bir gece hastanede kalabilirsiniz. Bademcik ameliyatı sonrasında bölgede açık yara meydana geldiğinden kanamalar oluşabilir. Kanlı kusma ya da kırmızı taze kan görüldüğünde hastaneye ulaşmanız gerekir.

   Bademcik ameliyatı sonunda oluşan ağrılar

   Ameliyat sonrasında yara yeri kapanıncaya kadar ağrılar meydana gelebilir. Bu yaklaşık olarak iki hafta kadar sürecektir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu  ağrılar, yutma esnasında yaşanır. Şiddeti farklı olabildiğinden buna uygun ağrı kesici kullanmak gerekir. Boğazda hissedilen ağrılar, kulağa kadar yayılım gösterebilir. Erişkinlerin ağrıları, çocuklardan daha şiddetli ve uzun olmaktadır.

   Bademcik ameliyatı sonrasında beslenme nasıl olmalıdır

   Ameliyattan sonraki dört saat anestezinin etkisi geçene kadar hastanın hiç bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Ameliyatın ardından sıkça soğuk çay, komposto, süt, dondurma gibi sıvı besinler almalısınız. İkinci günden itibaren bunlara ilaveten yoğurt, muhallebi, ayran, puding gibi besinler tüketebilirsiniz. Üçüncü günden itibaren rafadan yumurta, patates püresi ve makarna gibi yiyecekler yiyebilirsiniz. Beşinci günden itibaren sıcak, batıcı ve tahriş edici olmayan besinleri kademeli olarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra beslenirken 10 gün kadar ağrılarınız olabilir. Bu durumda ağrı kesici alabilirsiniz. Boğazınızı zorlamayacak besinleri seçmeye özen göstermelisiniz.

   Bademcik ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

   • Çikolata ve bu içeriğe sahip gıdalar yemeyiniz.
   • Acı ve bol baharatlı besinleri tüketmeyin.
   • Bol sıvı almaya dikkat ediniz.
   • Pipet kullanmamaya özen gösteriniz.
   • Sıcak ve asitli besinleri tüketmeyin.
   • Yemekte ameliyat bölgesini tahriş edecek ve çizecek sert besinlerden kaçının.
   • Gıdaları iyi çiğneyerek yutunuz.

   Bademcik ameliyatı sonrasında konuşma, nefes kokusu ve ateş

   Ameliyat sonrasında konuşma genizden gelebilir. Aynı zamanda ses tonunda değişiklik olabilir. Bunlar normal sonuçlar arasında sayılır. Ateşinde bir derece kadar yükselmesi normal sayılmaktadır. Bunun için bol sıvı tüketmenizi öneririz. Buna rağmen ateşte artma ve süreklilik yaşıyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz. Bu gelişen bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Boğazda ameliyatın olduğu bölgede beyaz, kirli beyaz bir zar oluşmaktadır. İyileşme süresince yerinde kalacak olan bu zar, daha sonra kaybolur. Sıvı alımı yeterli olmayan kişilerde nefeste koku meydana gelebilir. Kokuyla birlikte yutmada güçlük çekildiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

   Bademcik Ameliyatı Sonrası

   Bademcik ameliyatı sonrasında neler yapılmalıdır

   Çocukların üç gün boyunca evden çıkmamaları gerekir. Okul çağındakiler bir hafta sonra okula gidebilir. Okuldaki sportif faaliyetleri en az on gün süreyle yapmamaları gerekir. Erişkinlerin iyileşme dönemi daha uzun sürmektedir. Ameliyat sonrası bir hafta süreyle işe gidilmemesi gerekir. Daha sonra doktorun uygun görmesiyle işe gidilmelidir. İki hafta boyunca sportif faaliyetlerden uzak durmak gerekir.

   ]]>
   Bademcik Ameliyatı Operasyon https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-operasyon.html Fri, 07 Dec 2018 08:43:48 +0000 Tonsillectomy  (bademcik ameliyatı) sıklıkla genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu tür bir ameliyatta hasta operasyon süresince tamamen uyutulur ve hiçbir ağrı hissetmezler.Bademcik ameliyatı ge Tonsillectomy  (bademcik ameliyatı) sıklıkla genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu tür bir ameliyatta hasta operasyon süresince tamamen uyutulur ve hiçbir ağrı hissetmezler.

  Bademcik ameliyatı genelde bir veya bir buçuk saat sürer. Operasyonun seyrine göre hasta bir gece gözlem altında kalabilir veya aynı gece evine gönderilebilir.

  Anestezik maddenin etkisi başladığında ağzın operasyon süresince açık kalmasını sağlayan bir alet uygulanır. Bu şekilde cerrah rahatlıkla bademcikleri görebilir ve ameliyatı uygulayabilir. Ciltte kesi yapılması gerekmemektedir.
  Bademcik Ameliyatı Operasyon
  Bademcikleri yerinden almanın birkaç değişik yöntemi vardır.

  * Bademcik dokuları özel bistüri ve makas gibi aletler ile anatomik planlara uygun alınabilir. Kendisi eriyen dikişler kullanılarak kanama durdurulur.
  * Lazer, ultrason ve dondurma yöntemi de kullanılabilir. Bunlar yeni kullanılan yöntemlerdir ve sıklıkla kullanılmazlar
  * Diathermy - bu yeni bir alettir. 100°C kadar ısınan alet ile bademcik dokusu yerinden alınır, aynı zamanda kanama kontrolü de sağlanmış olur.
  * Coblation (veya soğuk ablation) daha düşük bir ısı kullanarak (yaklaşık 60°C) bademcik dokularının yerinden alınmasını sağlar.
  ]]> Bademcik Ameliyatı Hastane https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-hastane.html Fri, 07 Dec 2018 09:03:59 +0000 Ameliyat öncesinde, ameliyatı uygulayacak doktor ile operasyon hakkında konuşacaksınız ve doktorunuz size, kendi adınıza veya velisi olduğunuz kişi adına ameliyatın uygulanabilmesi için bir yetki belgesi imzalatacak. Bu belg Ameliyat öncesinde, ameliyatı uygulayacak doktor ile operasyon hakkında konuşacaksınız ve doktorunuz size, kendi adınıza veya velisi olduğunuz kişi adına ameliyatın uygulanabilmesi için bir yetki belgesi imzalatacak. Bu belge; sizin bu ameliyatın riskleri, faydaları ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ve doktorunuza bu ameliyatı uygulama yetkisi verdiğinizi belgelemek için hazırlanmıştır.
  Bademcik Ameliyatı Hastane
  Genel anestezi öncesinde doktorun önerdiği süre boyunca hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Genelde aksi belirtilmedikçe bu süre altı saattir.
  ]]> Bademcik Ameliyatı Öncesi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-oncesi.html Sat, 08 Dec 2018 03:39:37 +0000 Ameliyatı uygulayacak doktorunuz ameliyata nasıl hazırlanacağınız hakkında bilgiler verecektir.Enfeksiyon olduğu zamanlarda genellikle ameliyat planlaması yapılmaz. Sebebi genelde bu tür enfeksiyonlar Ameliyatı uygulayacak doktorunuz ameliyata nasıl hazırlanacağınız hakkında bilgiler verecektir.

  Enfeksiyon olduğu zamanlarda genellikle ameliyat planlaması yapılmaz. Sebebi genelde bu tür enfeksiyonlar ile beraber göğüs enfeksiyonları da bulunabilir, veya bu ameliyatlar ile göğüs enfeksiyonları gelişimine neden olunabilir. Bademcik Ameliyatı ÖncesiAmeliyat olacak kişi eğer bir hafta öncesinde boğaz enfeksiyonu geçirmiş ise ameliyatın ertelenmesi gerekebilir.
  ]]>
  Bademcik Ameliyatı Alternatif Tedavi https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati-alternatif-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 10:54:25 +0000 Birçok çocuk bademcikleri alınmadan büyürler tedaviye ihtiyaç olmadan gelişimlerini devam ettirirler.Bademcik enfeksiyonlarının operasyon haricinde de tedavi yolları vardır. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler tedavide kul Birçok çocuk bademcikleri alınmadan büyürler tedaviye ihtiyaç olmadan gelişimlerini devam ettirirler.

  Bademcik enfeksiyonlarının operasyon haricinde de tedavi yolları vardır. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler tedavide kullanılan ana ilaçlardır. Bu tedaviler ile sonuç alınmadığında veya çok sık tekrarlayan enfeksiyonlarda ancak ameliyat düşünülmektedir.

  Bademcik Ameliyatı Alternatif Tedavi

  Bazen, uzun süre antibiyotik tedavileri uygulanarak bademcik ameliyatı yapılmamaya çalışılır. Bakteriyel enfeksiyon nedeni ile gelişen boğaz enfeksiyonlarında antibiyotiklere iyi cevap alınmaktadır. En sık rastlanan enfeksiyon türü virüsler ile olandır, bu enfeksiyon türleri de antibiyotiklere cevap vermezler.

  ]]>
  Neden Bademcik Ameliyatı Olmalıyız https://www.bademcikameliyati.com/neden-bademcik-ameliyati-olmaliyiz.html Sat, 08 Dec 2018 17:51:23 +0000 Bazen bademciklerde virüslere ve bakterilere bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bunun sonucunda boğazda yanma, yutkunmada ağrı ve hassasiyet, baş ağrısı ve ateş gözlenir. Bu duruma "bademcik enfeksiyonu" (tonsillitis) adı verilir. Bazen bademciklerde virüslere ve bakterilere bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bunun sonucunda boğazda yanma, yutkunmada ağrı ve hassasiyet, baş ağrısı ve ateş gözlenir. Bu duruma "bademcik enfeksiyonu" (tonsillitis) adı verilir.

  Bademcik enfeksiyonu geçiren çok kimsenin bademcik ameliyatı olması gerekmez. Bademcik ameliyatı uygulamada doktorun göz önünde bulundurması gereken durumlar:

  Neden Bademcik Ameliyatı Olmalıyız
   * Son senede ağır seyreden en az beş bademcik enfeksiyonu
   * Şişmiş bademciklere bağlı sık tekrarlayan kulak enfeksiyon atakları
   * Solunumu ve yutkunmayı güçleştirecek derecede büyük bademcikler
  * Sizin veya çocuğunuzun günlük yaşantınızı durduracak boğaz enfeksiyonları.
  ]]>
  Bademcik (tonsil) Nedir https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-tonsil-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 07:45:54 +0000 Bademcikler iki adet oval, badem şeklinde dokulardır. Dilin arka kısmında, boğazın arka kısımlarında sağ ve solda yerleşmişlerdir. Dilin arka kısmında, boğazın arka kısımlarında sağ ve solda yerleşmişlerdir.

  Bademcik (tonsil) Nedir Bademcikler vücudun enfeksiyonlar ile mücadelesinde rol oynarlar.]]>
  Bademcik Ameliyatı https://www.bademcikameliyati.com/bademcik-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 20:34:02 +0000 Bademcik ameliyatı, kişinin bademciklerinin cerrahi bir operasyon gerçekleştirilerek alınmasıdır. Gırtlağın iki yanında bulunan küçük dokulardır ve badem şeklinde olmaları bakımından bademcik ismini almışlardır. Bağışı Bademcik ameliyatı, kişinin bademciklerinin cerrahi bir operasyon gerçekleştirilerek alınmasıdır. Gırtlağın iki yanında bulunan küçük dokulardır ve badem şeklinde olmaları bakımından bademcik ismini almışlardır. Bağışıklık sisteminde en önemli parçalardan birisi olan bademcikler insan vücudunu ağız yoluyla giren virüs ve bakterilerden koruma işlevini görür. Bazen bademcikler bu görevi yerine getiremeyip hastalığa kapılırlar. Virüsler ya da bakterilerin bademciklere bulaşması bademciklerin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur. Bu da kişide meydana gelen ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi belirtilerle anlaşılır. Bademciklerinde iltihap oluşan kişi doktor kontrolü ile antibiyotik kullanarak tedavi görebilir. Fakat bazı kişiler ilaç tedavisi de görse bademciklerini sürekli sorun çıkarması bademcik ameliyatını gerektirir. Sürekli bademcik iltihabı yaşanması sonucu doktorlar kişiye bademcik ameliyatı olması gerektiğini söylüyorlar.

  Bademcik ameliyatının nedenleri:

  Bademcik ameliyatını gerektiren birkaç önemli neden bulunur. Bunlar;

  • Kronik ve önemli bademcik iltihabı sorunu yaşandığında bademcik ameliyatına gerek duyulur.
  • Bademciklerin olması gerekenden büyük olması halinde
  • Bademciklerle ilgili yaşanılan diğer sağlık sorunlarında bademcik ameliyatı ile bu rahatsızlık giderilir.

  Bademcik iltihabı çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminin çocuklarda daha zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda çocuğa önce ilaç tedavisi uygulanıyor, fakat işe yaramıyorsa bademcik ameliyatına başvuruluyor. Enfeksiyon bademciklerin iltihap kapmasına neden olursa bu durumda mutlaka ameliyat gerekiyor. 

  Bir kişi yılda 7 defadan fazla bademcik sorunu yaşıyorsa bu durumda kişinin bademcikleri alınıyor. Bademcik ameliyatı yapılmasında nadir olarak görülen nedenlerden birisi de bademciklerde kanserli dokuya rastlanılmasıdır.

  Bademcik Ameliyatı

  Bademcik Ameliyatının Riskleri Nelerdir

  Bademcik ameliyatında yaşanabilecek riskler arasında anestezi sorunu, bademcikte meydana gelen şişlikler, ameliyat sırasında bademciklerde kanama, bademciklerin iyileşmesi sırasında kanama ve ameliyat esnasında ya da sonrasında enfeksiyon kapma gibi riskler bulunmaktadır.

  Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Bademcik ameliyatı 18 yaş üstü erişkinlerde talebe göre lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Çocuklarda bademcik ameliyatında kesinlikle genel anestezi uygulanır. Bademcik ameliyatı süresi genel olarak yarım saattir fakat bu süre hastanın anesteziden uyanmasına da bağlı olarak 1 ya da 1 buçuk saati bulmaktadır.

  Bademcik ameliyatında duruma göre bistüri, koter, radyofrekans, ve lazer gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında hasta duruma göre 10 saat kadar gözaltında tutulur ve durumu ile ilgili herhangi bir sorun yoksa hasta taburcu edilebilir. Hastanın başka bir rahatsızlığı var ise 1 gece hastanede gözaltında kalmak zorundadır. Bademcik ameliyatı olan 3 yaş altı çocuklar da kesinlikle bir gece hastanede doktor kontrolünde kalmaktadırlar.

  ]]>